İsrail, Gazze ve İran'dan son haberler: Canlı güncellemeler

BenMelek

New member
Birleşmiş Milletler Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Gazze'deki insani krizin boyutunun ve yardım çalışanlarının buna yanıt vermede karşılaştığı zorlukların “bugüne kadarki diğer çatışmalarda görülenin ötesine geçtiğini” söyledi.

Bu sorunla başa çıkmanın maliyeti de çok büyük olabilir.

Birleşmiş Milletler, kuruluşlarının ve diğer yardım gruplarının yılın geri kalanında Gazze'deki insani krize müdahalelerini sürdürmek için bağışçılarından 2,8 milyar dolardan fazlasına ihtiyaç duyacağını söyledi.

“Tam yıkım. Çoklu kütle kaymaları. Yaklaşan kıtlık. Sağlık sistemi çöktü” dedi BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nden yapılan açıklamada. “İnsanlar için her gün bir hayatta kalma mücadelesidir GazzeSavaş şiddetlendikçe ve ihtiyaçlar şiddetlendikçe.”

Talep edilen 2,8 milyar dolarlık miktar, BM'nin krize müdahalenin toplam maliyeti olarak tahmin ettiği 4,089 milyar doların yalnızca bir kısmı. Talep edilen paranın büyük kısmı (2,5 milyar dolar) Gazze'deki yardım çalışmalarına gidecek, daha küçük bir miktar (297,6 milyon dolar) ise şiddetin aylardır alevlendiği Batı Şeria'ya gidecek.

Yerinden edilmiş Filistinliler Pazar günü kuzey Gazze'deki evlerine dönmeye çalışırken sahil boyunca yürüdüler.Kredi…Agence France Press – Getty Images

BM, “mevcut güvenlik kaygılarının ve erişim kısıtlamalarının çoğunun yürürlükte kalacağını” öngörerek, yalnızca önümüzdeki dokuz ay içinde mümkün görünen operasyonları finanse etmek için fon talebini 2,8 milyar dolara düşürdü.

Gazze'deki savaş, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği ve İsrailli yetkililerin yaklaşık 1.200 kişiyi öldürdüğünü söylediği saldırının ardından başladı. O tarihten bu yana Gazze'deki yardım dağıtımı, bir dizi kısıtlama ve tehlike nedeniyle sekteye uğradı.

BM Genel Sekreteri António Guterres'e göre çatışmalar sırasında 200'den fazla yardım görevlisi öldürüldü ve bunların büyük çoğunluğu Gazze'den gelen Filistinliler. Bu ayın başlarında, aralarında altı yabancının da bulunduğu yedi World Central Kitchen yardım çalışanı, konvoylarına düzenlenen bir dizi hava saldırısında öldürüldü.

Ölümü uluslararası bir tepkiye yol açtı ve İsrail ordusunun, saldırılardan sorumlu personeli kınayan ve cinayetlerinin bir hata olduğunu söyleyen bir iç soruşturma başlatmasına yol açtı.

Savaşın ilk aylarında İsrail, insani yardım da dahil olmak üzere malların Gazze'ye geçişine neredeyse tamamen abluka uyguladı. Sonunda yumuşadı, ancak gelen sevkiyatların dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi ve aşağıdakiler gibi çok çeşitli öğelerin yasaklanması konusunda ısrar etti: B. Makas, potansiyel bir askeri amaca sahip olabileceğini söyledi.

İsrail'in Şubat ayında Gazze Şeridi'ndeki Refah kentindeki konutlara ve bir camiye düzenlediği saldırının ardından.Kredi…Fatima Shbair/Associated Press

Yardım grupları, İsrailli müfettişlerin, gemideki tek bir parçanın olası askeri amaçlı olduğunun tespit edilmesi nedeniyle yardım kamyonlarının tamamını geri çevirdiğini söyledi. Gruplara bazen öğenin ne olduğu veya neden reddedildiği söylenmediğini söylüyorlar.

İsrail ayrıca Hamas'ı yardımları başka yöne saptırmakla suçladı. Ancak aralarında ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı Direktörü Samantha Power ve ABD'nin Orta Doğu'daki insani konulardan sorumlu özel elçisi David Satterfield'ın da bulunduğu Amerikalı yetkililer, bu iddiayı destekleyecek hiçbir kanıt bulunmadığını söyledi.

Birleşmiş Milletler, İsrail'e, yardım çalışanlarının ihtiyaç sahibi kişilere güvenli erişiminin garanti edilmesi, insani yardım malzemeleri için erişim noktalarının ve güvenli yolların sayısının artırılması ve yardım çalışanlarının güvende kalma becerilerinin geliştirilmesi de dahil olmak üzere, yardım dağıtım koşullarını iyileştirme çağrısında bulundu. Gazze Şeridi'nde ulaşım iyileşti.

İsrail, son haftalarda Gazze'ye daha fazla yardımın aktığını gösterme konusunda istekliydi ve aynı zamanda dağıtımdaki gecikmelerden dolayı BM'yi suçlama konusunda da istekliydi.

Bu hafta İsrail, Kerem Şalom ve Nitzana sınır kapılarından 553 yardım kamyonunun geçtiğini ve 126 kamyonun güney Gazze Şeridi'nden kuzey Gazze Şeridi'ne gitmesine izin verildiğini söyledi.