Yunan mahkemesi yardım görevlilerine yönelik casusluk suçlamalarını düşürdü

BenMelek

New member
Cuma günü bir Yunan mahkemesi, iki düzine yardım görevlisine yönelik casusluk suçlamalarını düşürerek, insan hakları örgütleri tarafından geniş çapta eleştirilen ve bazı Avrupa ülkelerinin göç konusunda aldığı sert çizgiyi vurgulayan bir davayı sonlandırdı.

Mahkemenin Midilli adasıyla ilgili kararına rağmen, sanıklar devam eden bir soruşturma kapsamında insan kaçakçılığı ve kara para aklama da dahil olmak üzere daha ciddi suçlamalarla ilgili cezai kovuşturmaya karşı savunmasız durumda.

Bazı sanıklar, kararın kendileri için bir gerekçe değil, usul hatalarının sonucu olduğunu ve halen adli tehlikeyle karşı karşıya olduklarını söyleyerek, davanın devam etmeyeceğinden rahatsız oldular.

“Tek istediğimiz adalet. Bunun mahkemeye gitmesini istiyoruz”, sanıklardan biri, İrlandalı bir kurtarma dalgıcı olan Sean Binder, mahkemede gazetecilere anlattı Cuma gününde. Sonucun rahatlama olmadığını belirterek, daha uzun yıllar “beklemekten ve hatalardan” korktuğunu söyledi.

24 sanık arasında Bay Binder’e ek olarak, Suriyeli bir mülteciden aktivist olan Sarah Mardini de vardı. Salı günü başlayan davada casusluk ve sahtecilikle suçlanıyorlardı. İddianameye göre, 2016-2018 yılları arasında yardım görevlilerinin Yunan Sahil Güvenlik’in radyo kanallarını ve gemilerini yasadışı bir şekilde izlediği ve sahte askeri plakalı bir araç kullandığı iddiaları, savunma avukatlarının asılsız olduğu iddialarını reddetti.

Mahkeme, savunma avukatlarının yanlışlıklar ve kusurlarla dolu olduğunu söylediği suçlamaların iptalini emrederek suçlamaları fiilen düşürdü. Savcıların bu ayın sonlarında zaman aşımı süresi dolmadan yeni suçlamalar getirmek için yeterli zamanı olmadığından, yargılama fiilen sona erdi.

(Bir sanık, Acil Müdahale Merkezi Uluslararası hayır kurumu kurucusu Panos Moraitis, ayrı bir davada kalpazanlık suçlamalarıyla karşı karşıya.)

Bay Binder ve Bayan Mardini’yi temsil eden bir avukat olan Clio Papapantoleon, Cuma günkü kararı ihtiyatla “normale dönüş yolunda bir adım” olarak selamladı, ancak devam eden soruşturmanın müvekkillerini belirsizlik içinde tuttuğunu söyledi. Mahkemeye ne zaman geleceği konusunda bir bilgimiz yok” dedi.

Yunanistan, İtalya’daki benzer taktiklerle tutarlı olarak, göçmenlerle çalışan hayır kurumları konusundaki tutumunu sertleştirdi. İnsan hakları savunucuları ise taktiğe karşı muhalefetlerini artırıyorlar.

Uluslararası Af Örgütü’nün Avrupa ofisi müdürü avukat Nils Muiznieks, Yunanistan’daki cezai soruşturmanın kapatılması gerektiğini söyledi.

Muiznieks, yardımcıları tespit etme ve kovuşturmaya devam etme çabalarının “yetkililerin gerçek niyetleri hakkında ciddi endişeler uyandırdığını” da sözlerine ekledi ve davayı “ceza adalet sisteminin yetkililer tarafından cezalandırmak ve caydırmak için nasıl kötüye kullanılabileceğinin ders kitabı örneği” olarak nitelendirdi. insan hakları savunucularının çalışmalarından.”

Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarachi, sanıklarla ilgili cezai soruşturmalar devam ederken yorum talebine yanıt vermedi.

Günün erken saatlerinde Yunan televizyonuna yaptığı açıklamada, yetkililerin göçmenlere yardım eden hayır kurumlarıyla çalışmaya devam ettiğini ancak kaçakçılığın suç olduğunu vurguladı.

Bay Mitarachi, “Kimin hapse girip kimin girmeyeceğine hükümet değil yargı sistemi karar verir” dedi.