YÖK’ten, devlet üniversitelerinin takımlarında esneklik sağlayacak düzenleme

Sezai55

New member
Yükseköğretim Heyeti (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar başkanlığında toplanan YÖK Genel Konseyi, yeni kurulan üniversitelere yeni tabip üyesi; eski üniversitelere ise yeni profesör ve doçent atamada norm takım düzenlemesi ötürüsıyla yaşanan zorlukları aşmak için düzenleme hazırladı.

YÖK Genel Heyeti, ayrıyeten meslek yüksekokullarının belirlenen uzmanlık alanlarındaki uygulamalı dersleri vermek üzere lisans mezunu olup en az 4 yıl mesleksel deneyime sahip olanlara öğretim bakılırsavlisi olma imkanı getiriyor. bu biçimdece üniversite ve sanayi içindeki ilgilerin güçlendirilmesi ve teori ile pratik içindeki makasın daraltılması hedefleniyor.

“Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Öğretim Elemanı Norm Takımlarının Belirlenmesine ve Kullanılmasına Ait Yönetmelik”, 2 Kasım 2018 tarihindeki ve 30583 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Anılan düzenlemenin 5’inci hususunun 4’üncü fıkrasında yer alan; “Öğretim elemanı minimum takım sayısını aşan bütün atamalarda minimum takımlar da dahil olmak üzere takımların en çok 2/3’ü tıpkı unvan için kullanılabilir. Bu hesaplamada çıkan sayı küsuratlı ise aşağıya gerçek yuvarlama yapılır. Meslek yüksekokullarında bu koşul aranmaz.” kararıyla yükseköğretim kurumlarında, “2/3 unvan kuralı” uygulamaya geçirildi.

Buna göre, kısmın taban takım sayısını aşan her atamada takımların en çok 2/3’ü tıpkı unvan için kullanılabildi. Örneğin, taban takım sayısı 3 olan İngilizce mütercim-tercümanlık kısmında 3 tabip öğretim üyesi ile eğitim öğretime devam edilirken ilgili kısma yeni bir tabip öğretim üyesi temin edilebilmesi için 2 doçent yahut profesörün ilgili kısma atanması gerekli hale geldi.

ondan sonrasında yapılan bir düzenlemeyle tabip öğretim üyesi temininde kuvvetlik çekilen alanlarda üniversitelerden Yükseköğretim Konseyine yapılacak taleplerin ayrıyeten kıymetlendirilmesine karar verilerek 2/3 kuralında kısmi bir esnetilme yapıldı.

Fakat ortadan geçen vakit içerisinde bilhassa eğitime öğretime az sayıda öğretim üyesi başlamış ancak yıllar içerisinde doçent ve profesör takımı bulmakta zorlanan üniversitelerde gerekçeli yapılan takım taleplerinin bir kısmı olumsuz değerlendirilmişti.

YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar başkanlığında toplanan YÖK Genel Şurası, kelam konusu darboğazı aşmak için hayli değerli bir düzenleme hazırladı.

NORM TAKIM UYGULAMASINDA ESNEKLİK SAĞLANACAK

YÖK Genel Konseyinin 18 Ocak 2022 tarihi toplantısında alınan karara nazaran, Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Öğretim Elemanı Norm Takımlarının Belirlenmesine ve Kullanılmasına Ait Yönetmelik’te yer alan 2/3 oranının 3/4’e çıkarılması kararlaştırıldı. bu biçimdece, 2/3 kuralı ötürüsıyla takım sorunu yaşayan öğretim üyelerinin takıma kavuşturulması mümkün hale getirilecek.

Araştırma üniversitelerinde ise daha fazla esneklik tanınarak bu oranın kaldırılmasına karar verildi. Araştırma üniversitelerinde ise artık bu kural uygulanmayacak.

MESLEKSEL DENEYİME SAHİP OLANLARA ÖĞRETİM VAZİFELİSİ OLMA İMKANI

YÖK Genel Konseyinde alınan başka bir karara bakılırsa, Öğretim Üyesi haricindeki Öğretim Elemanı Takımlarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi İmtihan ile Giriş İmtihanlarına Ait Adap ve Temeller Hakkında Yönetmelik’te değişiklik yapılacak.

Buna göre, merkezi imtihan muafiyeti tanınarak meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulunca belirlenen uzmanlık alanlarındaki uygulamalı dersleri vermek üzere lisans mezunu olup en az 4 yıl mesleksel deneyime sahip olanlara öğretim nazaranvlisi olma imkanı getirilmesine karar verildi. bu biçimdece üniversite ve sanayi içindeki alakaların güçlendirilmesiyle teori ve pratik içindeki makasın daraltılması hedefleniyor.

Yönetmelik değişikliklerinin yürürlüğe girmesi için hususa ait alınan Yükseköğretim Genel Heyet Kararları Cumhurbaşkanlığına gönderildi.