YKS ek tercihler ne vakit başlayacak? 2022 YKS ek tercih kılavuzu yayımlandı mı?

Sezai55

New member
Üniversite kayıt süreçlerinin tamamlanmasıyla bir arada YKS ek tercih süreçlerinin başlayacağı gün bekleniyor. YKS tercih neticelerina göre, bir üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler boş kalan kontenjanlara göre ek tecih süreçlerini gerçekleştirecek. Pekala, YKS ek tercihler ne vakit başlayacak?

YKS EK TERCİHLER NE VAKİT BAŞLIYOR?

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının akabinde, üniversiteye kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt süreçleri 22-26 Ağustos tarihleri içinde tamamlandı.

Şimdi ÖSYM tarafınca yapılacak olan YKS ek tercih müracaatları için duyuru yayınlanması bekleniyor. YKS ek tercih süreçlerinin, üniversitelerde kalan boş kontenjan sayısının belirlenmesinin akabinde başlaması bekleniyor.

Buna bakılırsa; YKS ek tercih süreçlerinin Eylül ayının birinci haftası itibariyle başlaması öngörülüyor.

KİMLER EK TERCİH YAPABİLİR?

Ek yerleştirme tercihi yapabilmek için adayların 2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) katılmış ve yerleştirme puanlarının hesaplanmış olması gerekiyor. Lakin merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına giren adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

YKS’de özel yetenek imtihanı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.

Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri içinde gösterebilmeleri için bu programların şartlarını karşılamaları gerekmektedir.