YKS ek tercih süreçleri ne vakit yapılacak? Gözler ÖSYM’den yapılacak açıklamada!

Sezai55

New member
2022 YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının akabinde üniversite kayıt süreçleri geçtiğimiz günlerde başladı. 22-26 Ağustos tarihleri içinde tamamlanacak olan üniversite kayıt süreçlerinin akabinde gözler YKS ek tercih süreçlerine çevrilecek. ÖSYM tarafınca yayımlanacak olan boş kontenjan listesi ve taban puanlarına bakılırsa ek tercih süreçleri yapılacak. Pekala, YKS ek tercih süreçleri ne vakit yapılacak? ÖSYM tarih verdi mi?

YKS EK TERCİHLER NE VAKİT BAŞLAYACAK?

YKS ek tercih süreçleri için tarih araştırmaları sürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl 20-23 Eylül tarihleri içinde alınan ek tercih süreçlerinin bu yıl ÖSYM tarafınca hangi tarihlerde alınmaya başlayacağı çabucak hemen açıklanmadı.

22-26 Ağustos tarihleri içinde alınmaya başlanan üniversite kayıt süreçlerinin tamamlanmasının akabinde YKS ek tercih süreçlerinin başlaması bekleniyor.

YKS EK TERCİHLERİNİ KİMLER YAPABİLİR?

Ek yerleştirme tercihi yapabilmek için adayların 2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) katılmış ve yerleştirme puanlarının hesaplanmış olması gerekiyor. Fakat merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına giren adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

YKS’de özel yetenek imtihanı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.

Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri içinde gösterebilmeleri için bu programların şartlarını karşılamaları gerekmektedir.

YKS EK TERCİH SÜREÇLERİ NASIL YAPILACAK?

Yükseköğretim programlarına kayıt süreçleri tamamlandıktan daha sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2022-YKS neticelerina bakılırsa yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan yahut kaydolmama niçiniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafınca merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.

Ek yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme fiyatını yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihleri geçersiz sayılacak ve yerleştirme sürecine dahil edilmeyecektir.