Via Rasella, FdI Rusya’yı savunuyor: “Gurur duyulacak bir şey yok”

Sezai55

New member
İtalya’nın Kardeşleri, Senato Başkanı’nın sözlerini savunuyor, Ignatius LaRussa44’te bir Nazi işgal birliğine karşı partizan saldırısı Rasella üzerinden. “Via Rasella gurur duyulacak bir hareket değildi” diyor. Alfredo Antoniozzi, Dairede FdI grup başkan yardımcısı: “La Russa’nın sözlerini kullanmak anlamsız çünkü Nazilerin anti-faşist İtalyanları, Yahudileri ve sıradan vatandaşları vuran utanç verici misillemesi asla kimse tarafından haklı gösterilemez”. Bunun yerine Turizm Bakanı açıklamalardan kaçınıyor Daniela Santanché: La Spezia’da “Ben turizmle uğraşırım, yorum yapmam” diyor.

Sadece öğleden sonra erken saatlerde, rahatsız edici sözlerin ertesi günü geliyorlar mı? Senato Başkanı’ndan özür: “Libero’ya verilen uzun bir röportaj bağlamında, Fosse Ardeatine katliamı kutlamaları vesilesiyle Giorgia Meloni’ye yöneltilen yanıltıcı eleştirilere ilişkin belirli bir soruya yanıt olarak birkaç sözümü takiben içtenlikle üzgünüm. Derin bir öfke ve duyguyla defalarca katıldım – kapatmak istediğimden daha geniş bir tartışma çıktı “, diye yazıyor La Russa bir notta. “Aldatmaca ve kötü niyetle yorum yapanlar hariç, bunun yerine, yanlış raporların gücüne rağmen yine de gücenmek için nedenler bulanlardan özür dilemek istiyorum” diye ekliyor.

La Russa önce kendini savunur, sonra özür diler

Özür dilemeden önce La Russa, Perşembe günü açıklanan ve dün gazete tarafından yayınlanan cezalarla ilgili tartışmalara karşı kendisini savundu. ÖzgürDireniş’in eylemini “en az şanlı olanlardan biri” olarak tanımladığı, çünkü ona göre “uğursuz Nazi SS’lerini değil, yarı emekli insanlardan oluşan bir müzik grubunu” vurdu. “Belki onların gerçekte Nazi olduklarını daha iyi belirtebilirdim, evet, ama bana apaçık göründü. Ama aslında bu konuda daha kesin olabilirdim – FdI’nin kurucusu, Kurye – Rasella aracılığıyla gitmek isteseydim başka bir şey söylerdim. Bundan sonra artık tarihi gerçeklerden bahsetmeyeceğim, sadece güncel olaylardan söz edeceğim – söz veriyor – ve geçmişte değil, güncel konularda yaptıklarım ve söylediklerimle yargılanacağımı umuyorum, eğer bir şey olursa, yapacağım. , tarihçilerle konuşun”.

Ardından özür dilemek ve hikayeyi kapatmaya çalışmak için not. “Rasella’da öldürülen Almanların Nazi askerleri olduğunu söylememekle yanılmışım ama bunun apaçık ve apaçık olduğunu ve malum olduğunu düşündüm. Birkaç kez yayınlanan ve benim aldığım haberin olup olmadığını bilmiyorum. Görünüşte, aslında yanlış. Alman polisinde sınıflandırılan Güney Tirol yedek askerleri de kolordu askeri çetesinin bir parçasıydı”, diye açıklıyor. “Kesin olan şu ki, tam da tartışmayı önlemek için, soldakiler de dahil olmak üzere birçok kişinin Via Rasella’daki partizan eylemini çok eleştirdiğini söylemekten kasıtlı olarak kaçındım. partizan direnişinin şanlı sayfaları”.

Schlein: “Özür yetmez”

“Bahaneler yetmiyor çünkü her gün önemli mevkilerdeki insanlardan çok ciddi açıklamalar duyuyoruz. Dün Rasella aracılığıyla tarihi yeniden yazmak niyetiyle gelmediler: Kadınları aynı zamanda fırınlar, buzdolapları olarak da duyduk. Muhaliflerin sorduğu sorulardan kaçınmanın yolları”.
Demokrat Parti Genel Sekreteri öyle diyor. Elly Schlein.

Ligin Uzaklaşması

24 saatlik saygı duruşunun ardından Lig, müsteşarla birlikte davaya da müdahale eder. Claudius Durigon: “Faşizm ve Nazi-faşizm o yıllarda bir şekilde İtalya’yı mahvetti ve bizim için ne mutlu ki bugün geri dönebileceklerini sanmıyorum. Anti-faşizm, partizanlar açısından kesinlikle İtalya için çok faydalı bir şeydi ve eğer bugün biz Bu demokrasiye sahip olmak bunun sayesindedir”.

Anpi, istifa umudu ve 25 Nisan

25 Nisan’da Milano’da düzenlenen ulusal gösteride Anpi, Senato başkanını sahneden konuşmaya davet etmedi. Ignatius LaRussane de evinki Lorenzo Fontana. Zaten geçmiş yıllarda olan bir şey (müdahale ettikleri aşamadan itibaren) Laura Boldrini 2013 yılında ve Peter Grasso 2017’de) ama La Russa’nın Via Rasella’daki sözleriyle ilgili tartışmalardan sonra daha da anlam kazanıyor. PNA’nın Milanlı başkanı, “Devletin ikinci ofisi” yorumunu yaptı. Roberto Cenati – Herkes için referans olması gereken, ülkeyi bölmek için değil birleştirmek ve bizi Nazi-faşizmden kurtaran tüm parti ve halkların birleştirici hareketi olan direnişi karalayarak bölücü bir eylem yürüttüğünü, herkese özgürlüğü geri verdi. Yürüyüşe katılmak isteyen herkesin katılabileceği açıktır” diye ekliyor ve bu nedenle “herkes hoş geldiniz” çünkü her şeyden önce “25 Nisan’ın katılımcı ve bölücü olmayan bir gösteri olmasını istiyoruz”. geleneksel olarak, hükümet yetkililerinin “hangi koalisyondan olursa olsunlar” davet edildiği aşamadan bahsetmez. Ve eyaletteki üst düzey yetkililer her zaman davetli değildir.

Ancak bu yıl, geçmişte La Russa ve Fontana tarafından yapılan “çıkarma” Daimi Anti-Faşist Komite’nin kararında da etkili oldu. Milano belediye başkanı daha sonra sahneye müdahale edecek Yusuf SalaPNA’nın ulusal başkanı Cenati’nin kendisi Gianfranco PagliaruloCISL sekreteri Luigi BarraHıristiyan partizanların ulusal başkanı Mariapia Garavagliaeski sınır dışı edilenler derneği Aned’inki, Dario Venegoni partizanın müdahalesi dev ekrana yansıtılacak Aldo Tortorella10 Temmuz’da 97 yaşına girecek olan PCI’nin yardımcısı ve eski başkanı. Bir öğrenci daha sonra “hafızanın mirasını üstlenebilmeleri için gençlere ses vermek” için konuşacak.

Anpi Pagliarulo, “La Russa, Rasella aracılığıyla yaptığı sözlerin ardından Senato başkanı olarak istifasının farkında olmalı çünkü üstlendiği rol için açıkça yetersiz” diyor. Popüler Radyo, Ulusal İtalyan Partizanlar Birliği’nin olası istifa talebi üzerine. 25 Nisan kutlamalarına hükümet ve çoğunluk temsilcilerinin katılımıyla ilgili olarak Pagliarulo şunları söylüyor: “Milan Anpi eyalet başkanı Roberto Cenati’nin kurum temsilcilerini sahneye davet etmeme seçimine katılıyorum. La Russian’ın utanç verici açıklamalarından sonra olayın son bulması, Senato Başkanı’nın açıklamalarıyla ortaya çıkan böylesine hassas ve nahoş bir durumdan sonra bana akıllıca bir seçim gibi görünüyor” dedi.

Edith Bruck: “Yanına kalacağını bile bile yalan söyledi. İstifa etmeli”

kaydeden Raffaella De Santis

31 Mart 2023

Muhalefet tartışması

İkinci devlet dairesinin son çıkışından Demokrat Parti sorumlu tutuluyor. “Artık gaf alanında değiliz. La Russa şimdiye kadar bir dizi gaf yaptı, bu yüzden bana öyle geliyor ki kibarca söyleyebilirim ki eyaletteki ikinci pozisyon, bu özelliklere sahip olmayanlar tarafından tutuluyor. “, diyor Pd başkanı, Stefano Bonaccinisözlerini “utanç verici ve yalan” olarak nitelendirdi. “Senato Başkanı ısrar ediyor – Demokrat Parti senatörü ilan ediyor, Philip Sensi – Mümkünse, konumunu kötüleştirin. Onu tanımlayacak tek bir kelime var. Bununla savaşmanın tek bir yolu var. Anayasamızda, Cumhuriyetin temellerinde, Demokrat Parti olarak adını taşıdığımız demokrasinin her şeyi var”. CGIL sekreteri de sert, Maurizio Landini: “Senato La Russa başkanı, diğer birçokları gibi, her zaman hatırlamalıdır ki, eğer bugün bizimki çalışmaya dayalı demokratik bir cumhuriyetse ve partisinin parlamentoya girmesine izin veren serbest seçimler varsa ve hükümet partizanlar sayesindedir. ve ülkemizi savunan ve ülkemizde Nazi-faşizmi yenen anti-faşistlere”. Rai Radio1’e ilan etti. Landini, “Bu eylemler, bu mücadele olmadan, ülkemiz bugün bir demokrasi olmazdı. Anayasaya yemin edenlerin onu tanıması, uygulaması ve bu yönde mücadele etmesi gerekirdi” diye ekledi.