VGM burs başvurusu ne vakit yapılacak? (2022-2023 VGM burs müracaat takvimi)

Sezai55

New member
Her yıl muhtaçlık sahibi öğrenciler için Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafınca erişime açılan VGM burs müracaatlarının bu yıl ne vakit başlayacağı sorgulanıyor. 2022-2023 eğitim öğretim yılı VGM burs müracaatları biroldukca öğrencinin eğitim hayatına bir daha dayanak sağlayacak. Pekala, VGM burs başvurusu ne vakit yapılacak?

VGM BURS BAŞVURUSU NE VAKİT YAPILACAK?

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) tarafınca her yıl erişime açılan VGM burs müracaatları için bekleyiş sürüyor. Geçtiğimiz yıl ortaöğrenim burs müracaatları 15 Ekim 2021 tarihinde; yükseköğrenim burs müracaatları ise 1 Kasım 2021’de başlamıştı.

VGM burs müracaatlarının bu yıl bir daha KYK burslarıyla birlikte başlaması bekleniyor.

VGM BURS MÜRACAATINDAN KİMLER YARARLANAMAZ?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin “Burs Verilmeyecek Öğrenciler” başlıklı 5. Unsurunun (1) fıkrasına bakılırsa;

a) Daima bir işte çalışarak en az minimum fiyat seviyesinde fiyat alan yahut gelire sahip öğrencilere,

b) Yabancı asıllı öğrencilere,

c) Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,

ç) Ek müddet tahsil goren öğrencilere,

d) Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,

e) Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere,

f) Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere,

g) bundan evvelki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma niçiniyle bursu kesilen öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez.

Ancak birebir unsurun (2) fıkrasına bakılırsa;

Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı asıllı öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.