Vakıflar Genel Müdürlüğü burs müracaat tarihleri belirtildi (VGM burs başvurusu nasıl yapılır, burs fiyatları ne kadar?)

Sezai55

New member
Kurumun resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre,

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine verilen burslar için müracaatlar, www.vgm.gov.tr üzerinden elektronik ortamda alınacak.

VGM BURS MÜRACAAT TARİHLERİ NE VAKİT

Ortaöğrenim VGM burs müracaatları, 15-30 Ekim tarihinde alınacak.

Yükseköğrenim VGM burs müracaatları ve yabancı asıllı öğrenci VGM burs müracaatları ise 1-15 Kasım tarihleri içinde alınacak.

VGM BURSU NE KADAR?

2021-2022 eğitim yılında VGM burs ölçülerinde artış yapıldı. Bu artış ile ortaöğrenim eğitim yardımı aylık 100,00 TL, yükseköğrenim bursu aylık 400,00 TL, yabancı asıllı öğrenci yükseköğrenim bursu ise aylık 600,00 TL olarak belirlendi.

KURUMDAN YAPILAN AÇIKLAMA

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim Eğitim Yardımları ve Yükseköğrenim Bursları için alınan müracaatlar açık kontenjanlarımız nispetinde, aşağıda belirtilen ilgili mevzuata göre öncelikli olarak anne ve/veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilere verilmektedir.

Müracaat alma, müracaat kıymetlendirme, burs bağlama ve takip süreçleri, Vakıflar Yönetmeliği (ortaöğrenim) ve Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği (yükseköğrenim) doğrultusunda yerine getirilmektedir.

Burs müracaat, kıymetlendirme ve sonuç açıklama periyotlarına ait tüm duyurular www.vgm.gov.tr üzerinden yapılacaktır.

Geçtiğimiz eğitim dönemlerinde sosyal medyada ve internette Vakıflar Genel Müdürlüğü bursları ile ilgili yanlış haberler yapıldığı ve müracaat alma ismi altında şahsi dataların toplanması gayesiyle düzmece sayfa ve hesaplar yayınlandığı, müracaat yapan herkese eğitim yardımı/burs verileceği istikametinde yanlış ve temelsiz ayrıntıların yayıldığı görülmüştür.

Bu niçinle bu cinsten geçersiz haber, sayfa ve hesaplara prestij edilmemesi ve Genel Müdürlüğümüz bursları ile ilgili her türlü duyuru ve müracaat işlemlerinin adresi üzerinden takip edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Bölge Müdürlüklerimizin sorumluluk alanında bulunan vilayetlerin ve Bölge Müdürlüklerimizin irtibat detaylarıne buradan erişebilirsiniz.

Burslarımız hakkında detaylı bilgi için Sıkça Sorulan Sorular’dan (SSS) faydalanabilirsiniz.

VGM BURSU ALAMAYACAK ÖĞRENCİLER

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin “Burs Verilmeyecek Öğrenciler” başlıklı 5. Hususunun (1) fıkrasına nazaran;

a) Daima bir işte çalışarak en az taban fiyat seviyesinde fiyat alan yahut gelire sahip öğrencilere,

b) Yabancı asıllı öğrencilere,

c) Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,

ç) Ek müddet tahsil nazarann öğrencilere,

d) Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,

e) Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere,

f) Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere,

g) bundan evvelki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma niçiniyle bursu kesilen öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez.

Lakin tıpkı hususun (2) fıkrasına nazaran;

Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı asıllı öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.