Uzman öğretmenlik imtihanı ne vakit yapılacak?

Sezai55

New member
Uzman öğretmenlik imtihanının bu yıl ne vakit yapılacağı öğretmenlerin gündeminde yer alıyor.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik imtihanı hakkında Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den açıklama geldi.

Bakan Özer, “7 bin 354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu yürürlüğe girdi. Cuma günü itibariyle yayınlanmak üzere Cumhurbaşkanlığına göndereceğiz. Yayınlandığı vakit da artık hem uzman öğretmenlik birebir vakitte başöğretmenlikle ilgili hem eğitim programı tarihini tıpkı vakitte imtihan tarihini hepinizle paylaşacağız” dedi.

Açıklamanın tamamı ise şöyle;

Bir eğitim sisteminin öğretmeni kadar kuvvetli olduğunu vurgulayan Bakan Özer, “Bunu bir basamak daha üste taşıyoruz. Bir toplum öğretmeni kadar kuvvetlidür. Onun için bu vakitte nasıl okul öncesi ve mesleksel eğitime yük verdiysek üçüncü tartı verdiğimiz en kritik alan öğretmenlerimizin şahsi gelişimleri ve teşebbüsleri.

Bakın senelerdan beri hayal edilen 60 yıldan beri, 7. Ulusal Eğitim Şurası’ndan itibaren daima lisana getirilen öğretmenlere has bir kanunun olması Allah’a şükür bize nasip oldu. 14 Şubat 2022 yılında 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu yürürlüğe girdi. Birinci kere öğretmenlerle ilgili bir meslek sistemi oluşturuldu.

Yönetmelik çalışmalarıyla ilgili de hazırlıklar son evreye geldi. Tüm STK’lardan, tüm eğitim paydaşlarından görüşler aldık. İnşallah cuma günü itibariyle yayınlanmak üzere Cumhurbaşkanlığına göndereceğiz. Yayınlandığı vakit da artık hem uzman öğretmenlik tıpkı vakitte başöğretmenlikle ilgili hem eğitim programı tarihini tıpkı vakitte imtihan tarihini hepinizle paylaşacağız” dedi.