Uzman öğretmenlik imtihanı müracaatları nasıl yapılır? (2022 MEB uzman öğretmenlik müracaat tarihleri)

Sezai55

New member
Uzman öğretmenlik müracaatları için geri sayım başladı. Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca yapılan eğitimlerle bir arada uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik eğitimleri tamamlanmıştı. Eğitimlerin tamamlanmasıyla birlikte, imtihan için müracaat tarihleri merak edildi. Pekala, uzman öğretmenlik imtihanı müracaatları nasıl yapılır? Müracaat tarihleri ne vakit?

Yazılı imtihan müracaat tarihinin son günü prestijiyle aday öğretmenlik dâhil öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunanların müracaatları olumlu pahalandırılacak.

UZMAN ÖĞRETMENLİK İMTİHAN MÜRACAATLARI NE VAKİT?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafınca yapılan duyuruyla birlikte uzman öğretmenlik imtihan müracaatlarıyla ilgili tarihler belirli oldu.

Buna göre; 81 vilayette yapılacak olan kelam konusu imtihanın müracaatları 26 Eylül tarihinde başlayacak ve 3 Ekim’e kadar devam edecek.

UZMAN ÖĞRETMENLİK İMTİHANI NE VAKİT?

Uzman ve Başöğretmenlik imtihan tarihleri hakkında açıklama yapan Bakan Özer şunları lisana getirdi;

“Eğitimlerini tamamlayan uzman öğretmenlerimizin başöğretmen olabilmeleri, imtihan tarihi prestijiyle 10 yılını ve eğitimlerini muvaffakiyetle tamamlamış olan öğretmenlerimizin de uzman öğretmen olabilmeleriyle ilgili imtihanı da 19 Kasım’da gerçekleştireceğiz.”

Buna göre; MEB uzman öğretmenlik imtihanı 19 Kasım’da yapılacak.

UZMAN ÖĞRETMENLİK İMTİHANI MÜRACAAT ŞARTLARI

Uzman öğretmen unvanı için yapılacak yazılı imtihana müracaatta bulunacak öğretmenlerde;

a) Yazılı imtihan müracaat tarihinin son günü prestijiyle aday öğretmenlik dâhil öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunmak,

b) Öğretmen olarak bakılırsav yapıyor olmak,

c) Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmamak,

ç) Öğretmenlerin mesleksel gelişimlerine yönelik hazırlanan en az 180 saatlik Uzman Öğretmenlik Eğitim Programını tamamlamış olmak,

d) Uzman Öğretmenlik Mesleksel Gelişim Çalışmalarını tamamlamış olmak, kaideleri aranacaktır.

Başöğretmen unvanı için yapılacak yazılı imtihana müracaatta bulunacak uzman öğretmenlerde;

a) Yazılı imtihan müracaat tarihinin son günü prestijiyle uzman öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunmak,

b) Uzman öğretmen olarak nazaranv yapıyor olmak,

c) Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmamak,

ç) Uzman öğretmenlerin mesleksel gelişimlerine yönelik hazırlanan en az 240 saatlik Başöğretmenlik Eğitim Programını tamamlamış olmak,

d) Başöğretmenlik Mesleksel Gelişim Çalışmalarını tamamlamış olmak, kaideleri aranacaktır. Yazılı imtihana müracaat kaidelerini taşıyanlardan eğitim kurumu müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak vazife yapmakta olanlar ile aylıksız izinde bulunanlar dâhil olmak üzere, ilgili mevzuat uyarınca verilen müsaadeleri kullanmakta olanlar da müracaat yapabilecektir.

e) Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanlar, cezaları özlük belgesinden silindikten daha sonra uzman öğretmen yahut başöğretmen unvanı için müracaatta bulunabilecektir. Özel öğretim kurumlarında nazaranv yapan öğretmenler/uzman öğretmenler ile Bakanlığımız haricindeki kamu kurumlarında bakılırsav yapan öğretmenler/uzman öğretmenler de kelam konusu yazılı imtihana aranan koşulları taşımaları kaydıyla müracaatta bulunabilecektir.

f) Müracaatta bulunacakların koşulları taşıyıp taşımadıkları özel öğretim kurumlarında bakılırsav yapan öğretmenler/uzman öğretmenler bakımından Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce; öbür kamu kurumlarında vazife yapan öğretmenler/uzman öğretmenler bakımından ise vazife yaptıkları kurumlarca belirlenerek koşulları taşıyanların listesi 26 Eylül 2022-03 Ekim 2022 tarihleri içinde Genel Müdürlüğe/Bakanlığa gönderilecektir.