Ulusal Eğitim Bakanı Özer: 2 ay ortasında kütüphanesiz okul kalmayacak

Sezai55

New member
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın iştirakiyle Ulusal Eğitim Bakanlığınca Şehit Öğretmen Mehmet Ali Durak Ortaokulu’nda düzenlenen “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi”nin tanıtım merasiminde konuştu.

Ulusal Eğitim Bakanı Özer, Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi’nin, Ulusal Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca başlatıldığını tabir ederek, okullar ortası imkan farklılıklarını azaltacak ve eğitimde fırsat eşitliğini artıracak bu projeyi himayelerine alan Emine Erdoğan’a şükranlarını sundu.

Ülkelerin kalkınmasında ve refah düzeyinin artmasında beşeri sermayenin kritik rol oynadığına işaret eden Özer, beşeri sermayenin niteliğinin artmasında da ana ögenin eğitim olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 2002’den bugüne kadar eğitimde devasa atılımlar yapıldığının altını çizen Özer, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Okul evvelce özel eğitime, birinci ve ortaöğretimden yükseköğretime kadar eğitimin her kademesinde değerli yatırımlar yapıldı. bu biçimdece eğitime erişim her kademede artırıldığı üzere kitleselleşmesi, yani toplumun her bölümünün çarçabuk eğitime erişimi sağlandı. Örneğin, 2000 yılında yüzde 44 olan ortaöğretimde okullaşma oranı bugün yüzde 88’e ulaştı. Yükseköğretimde okullaşma oranı, 2000’li senelerda yüzde 14 iken bugün yüzde 44’e ulaştı. bu vakitte okullaşmanın artması ve eğitimde niteliğin uygunlaşması için öğretmen sayımız ortaöğretimde yaklaşık üç katına, ilköğretimde ise iki katına yükselmiştir. Bu artışlarla bir arada tüm öğretim kademelerimizde derslik ve öğretmen başına düşen öğrenci sayısı azalarak birinci kez OECD ortalamalarını yakaladı.

2002 yılından bu yana yapılan devasa yatırımların sonuçlarıni ve eğitimin kalitesine yansımalarını bugün eğitim göstergeleri üzerinden açık bir biçimde gorebiliyoruz. Şayet eğitime son 19 yıldaki devasa yatırımlar yapılmasaydı bugün eğitimde kaliteyi konuşamazdık.”

Eğitim sistemindeki bu devasa büyümenin, kaliteye karşın değil, tam bilakis kalite odaklı bir biçimde gerçekleştiğini belirten Özer, PISA ve TIMSS üzere milletlerarası öğrenci muvaffakiyet araştırmalarının sonuçlarının da eğitim sisteminde kalite artışlarını doğruladığını söylemiş oldu.

“normal olarak daha yapacak fazlaca işimiz var” diyen Özer, artık, Bakanlık olarak kalitenin daima artmasına ve eğitimde fırsat eşitliğinin güçlendirilmesine odaklandıklarını bildirdi.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM MAKSATLARI

Eğitimde fırsat eşitliğinde pek kritik olan okul öncesi eğitime erişimde Emine Erdoğan’ın himayeleri ve takviyeleri ile yeni bir seferberlik başlattıklarını kaydeden Özer, “2022 yılı sonunda 3 yaş kümesinde yüzde 14 olan okullaşma oranını yüzde 50’ye, 4 yaş kümesinde yüzde 35 olan okullaşma oranını yüzde 70’e ve 5 yaş kümesinde yüzde 78 olan okullaşma oranını da yüzde 100’lere çıkartmayı hedefliyoruz. Bu amaca ulaşmak için tüm planlamalarımızı, bütçe ayarlamalarımızı yaptık.” dedi.

Bu doğrultuda yakın vakitte birinci adımı attıklarını ve Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlattıkları “İstanbul’da 100 Anaokulu Üretim Projesi”nin başarılı biçimde devam ettiğini aktaran Özer, konuşmasının bu kısmında “100” sözü yerine lisanı sürçerek “1000” sözünü kullandı. Özer’in, bu sırada “1000 değil, 100, Allah söyletti” halindeki kelamları de salondakileri gülümsetti. Bakan Özer, “750 anaokulu hedefliyorduk, inşallah 750 maksadını de 1000’e tamamlama olarak gerçekleşecek.” kelamlarını sarf etti.

“KÜLTÜR VE TURİZİM BAKANLIĞIMIZ DAYANAK VERECEK”

Mahmut Özer, okullar ortası imkan farklılıklarını da azaltacaklarını belirterek, Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi’nin de bu emelle başlattıkları fazlaca değerli bir proje olduğunu vurguladı.

Ulusal Eğitim Bakanı Özer, şu ayrıntıları verdi:

“Proje kapsamında, okullarımızdaki mevcut kütüphaneleri yenileyecek ve güncelleyeceğiz. Ayrıyeten, kütüphanesi olmayan okullarımıza da yeni kütüphane yapacağız. İki ay üzere kısa müddette 57 bin 108 okulumuzdan kütüphanesiz okul kalmayacak. Gerekli tüm kaynakları, bugün prestijiyle okullarımıza aktarmış bulunuyoruz. Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projemiz ile hedefimiz, öğrencilerimize okuma külçeşidini kazandırarak öğrencilerimizin sorgulayan, araştıran, analitik düşünen ve bilgi üreten bireyler olarak yetişmelerini sağlamak, onları hayata ve geleceğe hazırlamaktır. Ülkemiz münevverlerinden Cemil Meriç’in de tabir ettiği üzere ‘Kitaplar, istikbale yollanan birer mektuptur’. Güncelleyeceğimiz yahut yeni yapacağımız kütüphanelerin kitap gereksinimlerinin karşılanmasına Kültür ve Turizm Bakanlığımız takviye verecek.”

Özer, projeye katkılarından dolayı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a şükranlarını sundu ve projenin çocuklara iyi olmasını diledi.