Üniversitelerde yeni devir: Eğitim-öğretim ve işçi süreçleri dijital ortama taşınıyor

Sezai55

New member
YÖK’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, yükseköğretimde mevcut kapasitenin daha aktif ve verimli kullanılması, bürokrasinin azaltılması ve üniversiteler için daha uzun vadeli ve rasyonel planlamalar yapılması maksadıyla yükseköğretim kurumlarının ünite, kısım, program açma, kapatma ve güncelleme süreçleri, akademik işçi gereksinim talepleri de dahil olmak üzere dijital ortamda yapılacak.

Söz konusu süreçlerle ilgili müracaatların alınması, incelenmesi ve kıymetlendirilerek sonuçlandırılmasına ait sistem mimarisi çalışmaları tamamlandı.

Yeni devirde ünite, kısım, program açma, kapama ve güncelleme müracaatları muhakkak bir periyotta üniversitelerin yıllık gelişim planlaması kapsamında yapılacak, akademik işçi gereksinimi da birebir süreçte bildirilecek ve pahalandırılacak.

Üniversitelerin yıllık gelişim planı, YÖK Eğitim Kurulunda ilgili rektörlükçe sunulmasıyla sonuçlandırılarak uygulanmaya başlanacak.

Yeni müracaat sürecine geçişte rastgele bir aksaklık yaşanmaması için üniversitelere YÖK tarafınca planlama ve sistemin kullanılmasına ait çevrim içi eğitimler verilecek.

Yükseköğretim kurumlarına yönelik iş ve süreçlerin dijital ortama aktarılmasıyla, iş süreçlerinin daha şeffaf, verimli ve süratli hale getirilmesi amaçlanıyor.