Üniversite kayıtları ne vakit bitiyor? (2022-2023 üniversite kayıt tarihleri)

Sezai55

New member
Geçtiğimiz günlerde açıklanan YKS tercih sonuçlarının akabinde gözler üniversite kayıt tarihlerine çevrildi. Açıklanan tercih sonuçları daha sonrasında bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan öğrenciler için üniversite kayıtları alınmaya başlandı.

22 Ağustos tarihinde alınmaya başlanan üniversite kayıt süreçlerini çabucak hemen yapmamış olan adaylar, kayıtlar için son günü sorguluyor. Pekala, üniversite kayıt süreçleri ne vakit sona erecek?

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE VAKİT SONA ERECEK?

YKS neticelerina göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt süreçleri 22-26 Ağustos 2022 tarihleri içinde, elektronik kayıtlar ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri içinde yapılabilecek.

Üniversite kayıt süreçleri 26 Ağustos tarihinde son bulacak.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NASIL YAPILIR?

Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen mühlet içerisinde başvurmaları gerekiyor.

Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafınca duyurulan evraklara ve tarihe göre süreç yapacak.

E-KAYITLAR NASIL YAPILIR?

Yerleşen adaylar e-Devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Şurası Başkanlığı kısmından kayıt süreçleri yapabilecek.

Elektronik kayıt öğrenci için mecburî olmayıp isteğe bağlıdır.

Elektronik kaydı tercih etmeyen yahut zarurî niçinlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler yerleştiği yükseköğretim kurumuna başvuracak.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELER?

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı yahut onaylı örneği ya da yeni tarihindeki mezuniyet belgesi

b) Yükseköğretim kurumlarına kayıt süreçlerinde öğrencinin YÖKSİS bilgi tabanında öbür bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde birebir seviyede örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha evvel kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilecek.

c) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş fakat alanı diplomasında yahut mezuniyet evrakında belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî doküman (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul ismi olarak, diplomayı düzenleyen merkezin ismi yazıyor)

ç) Yükseköğretim kurumları tarafınca talep edilmesi durumunda 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim fiyatının ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan evvel belirlenip üniversite tarafınca ilan edilecek öbür dokümanların aslı yahut üniversite onaylı suretleri