Üniversite elektronik (online) kayıtları ne vakit sona erecek? (Üniversite e-kayıt süreci nasıl yapılır?)

Sezai55

New member
ÖSYM tarafınca duyurulan üniversite e-Kayıt tarihleri 4 Eylül Cumartesi günü prestiji ile başladı.

Üniversite adayları, 4 Eylül – 8 Eylül tarihleri içinde birinci kayıt yerine geçen elektronik e-Kayıt süreçlerini yaparak üniversite için birinci adımını atacak.

Öğrenciler okulda kayıt süreçlerini ise 6-10 Eylül‘de gerçekleştirecek.

İsteğe bağlı yapılan üniversite elektronik kayıt, birinci kayıt yerine geçiyor.

E-kayıt yapan öğrenciler, üniversiteleri tarafınca duyurulan dokümanlara ve tarihe nazaran süreç yapacak.

ÜNİVERSİTE ELEKTRONİK KAYIT NEDİR, NASIL YAPILIR?

Mecburî olmayan e kayıt, birinci kayıt yerine geçiyor. Elektronik kayıt olarak da isimlendirilen e kayıt, online ya da internetten kayıt olarak da isimlendirilir. Elektronik kayıt mecburî değildir lakin birebir müracaat ile asıl kayıt zaruridir. Elektronik kayıtlar e-Devlet üzerinden alınacak.

Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Konseyi Başkanlığı kısmından kayıt süreçleri yapabileceklerdir.

Yükseköğretim Konseyi Başkanlığının elektronik kayıt süreçleri ile ilgili açıklaması:

1. Tüm Devlet yükseköğretim kurumları ile isteyen Vakıf yükseköğretim kurumları, dileyen öğrenciler için e-devlet kapısından kayıt olma imkânı sunacaklardır. Elektronik kayıt birinci yerleştirme için yapılacaktır. Ek yerleştirmede de elektronik kayıt yapılabilecektir.

2. Elektronik kayıt öğrenci için mecburî olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kaydı tercih etmeyen yahut zarurî niçinlerle
elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler yerleştiği yükseköğretim kurumuna başvuracaktır.

3. Elektronik kayıt süreci 2021-2022 öğretim devri için ÖSYM’den temin edilecek yerleşen verisi içerisindeki
öğrencileri kapsayacaktır. ÖSYM yerleşen verisine YÖKSİS üzerinden erişilebilecektir.

4. Elektronik kayıt 4-8 Eylül 2021 tarihleri içinde gerçekleştirilecektir.

5. Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen
programlar (sağlık raporu isteyen programlar gibi) dâhil edilmeyecektir. Sıhhat raporu vb. istenen programlara
yerleşen öğrencilerin 6-10 Eylül 2021 tarihleri içinde istenen dokümanlar ile bir arada ilgili yükseköğretim kurumlarına
başvurmaları gerekmektedir.

6. Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Şurası Başkanlığı kısmından kayıt süreçleri yapabileceklerdir.

7. Asker Alma Dairesinden askerlik durum bilgisi ve Ulusal Eğitim Bakanlığından lise mezunu olup olmadığına dair bilgi
ekran kaydında yer alacaktır. Askerlik durumu kayıt olmalarına mani olmayacaktır. Lakin; Ulusal Eğitim
Bakanlığından lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler elektronik kayıt yapamayacak ve yerleştiği
Yükseköğretim Kurumuna yönlendirileceklerdir. Ulusal Eğitim Bakanlığından mezuniyet bilgisi alınan öğrenciler için
elektronik kayıtta öğrencinin yerleşme ayrıntıları, ÖSYM verisinden otomatik olarak gelecektir.

8. Birebir anda örgün iki ön lisans yahut iki lisans programına kayıtlı öğrenciler, elektronik kayıt ekranında kaydı
yapılmayarak yerleşmiş olduğu Yükseköğretim Kurumuna yönlendirileceklerdir.

9. Kaydını tamamlayan öğrenciler kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktı da alabileceklerdir.

10. Yükseköğretim kurumları, elektronik kayıt olanlara ilişkin ayrıntıları Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) üzerinden
alabileceklerdir.

11. Kayıt sürecini elektronik ortamda yapan öğrenciler elektronik kayıt ekranında yahut üniversitenin web sitesinde
duyurduğu tarihlerde ders kaydına gelecekler ve duyuruda belirtilen evrakları sunmaları ve öbür koşulları sağlamaları
durumunda ders kaydı yapabileceklerdir.

NTV’yi toplumsal medyadan takip edin