Taliban Kadınları STK’lardan Yasaklıyor, Krizi Daha da Kötüleştirmekle Tehdit Ediyor

BenMelek

New member
Yetkililer, Cumartesi günü Afgan hükümetinin kadınların yerel ve uluslararası insani yardım kuruluşlarında çalışmasını yasakladığını ve bunun Afganistan’ı ekonomik çöküşün ortasında açlığın eşiğinden koruyan milyarlarca dolarlık yardımı tehdit ettiğini söyledi.

Yasak, ülkeyi milyonlarca Afgan’ın hayatını riske atan korkunç bir insani felakete daha fazla sürüklenmekten alıkoymaktansa kadınların kamusal yaşamdan silinmesine değer veren bir Taliban yönetimi altında kadın haklarına son darbe.

Ekonomi Bakanlığı’ndan bir mektupla duyurulan ve bakanlık sözcüsü tarafından The New York Times’a teyit edilen kararnamede, bakanlığın uymayan kuruluşların faaliyet ruhsatlarını iptal edeceği uyarısında bulunuldu. Yasağın Birleşmiş Milletler’in yardım kuruluşlarına ve yardım kuruluşlarında çalışan tüm kadınlara mı yoksa yalnızca Afgan uyruklulara mı uygulanacağı belirsizdi.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi yaptığı açıklamada, BM’nin ferman hakkında daha fazla netlik elde etmek için Taliban liderliğiyle görüşmeye çalışacağını söyledi.

Açıklamada, “Böyle bir düzenleme kadınların en temel haklarını ihlal edeceği gibi, insani ilkelerin de açık bir ihlali olacaktır” denildi. “Bu son karar, özellikle kadınlar ve kızlar olmak üzere en savunmasız olanları yalnızca daha fazla incitecek.”

Batı destekli hükümet geçen yıl çöktüğünden ve ekonomi neredeyse bir gecede çöktüğünden beri, Afganistan’ın uzun süredir devam eden yetersiz beslenme krizi şiddetli bir şekilde kötüleşti. Ülke genelinde milyonlarca Afgan işini kaybetti; gıda fiyatları birçok ailenin ulaşamayacağı kadar yükseldi; ve bir deri bir kemik kalmış çocuklar, yetersiz beslenme kliniklerini sular altında bıraktı.

Bir BM analizine göre bugün, yaklaşık 20 milyon insan – nüfusun yarısından fazlası – potansiyel olarak yaşamı tehdit eden seviyelerde gıda güvensizliği ile karşı karşıya. Bunlardan altı milyon insan kıtlığın eşiğinde.

Geçtiğimiz yıl boyunca, insani yardım gruplarından gelen milyarlarca dolarlık yardım, aksi takdirde aç kalacak milyonlarca aileye ücretsiz yiyecek sağlayarak ve yetersiz beslenen milyonlarca çocuğa hayat kurtarıcı tıbbi bakım sunarak ülkeyi kitlesel açlığın eşiğinden korudu.

Yardım görevlilerine göre, bağışçılar ve karar vericiler saflarında kadınlara yönelik açık ayrımcılığa karşı dururken, birçok insani yardım kuruluşu kadın personeli yasaklayan hareketi Taliban yönetiminde ülke çapındaki operasyonlarını durdurabilecek bir kırmızı çizgi olarak görüyor.

Taliban Afganistan’ı ele geçirdi

Yardım görevlileri, kapatma operasyonlarının Afganistan’ın yardım ekosistemini etkili bir şekilde yok edeceğini ve rekor 28,3 milyon Afgan’ın – veya nüfusun üçte ikisinin – gelecek yıl bir tür insani yardıma ihtiyaç duyması beklenen bir cankurtaran halatını koparacağını söylüyor.

Afganistan’da kalan gruplar için bile, kadın insani yardım çalışanlarının kaybı, özellikle ihtiyacı olan kadınlara yardım ulaştırılmasını ciddi şekilde engelleyebilir. Ülkenin pek çok yerinde, kadınlar tipik olarak yalnızca ailelerindeki erkeklerle etkileşime giriyor ve erkek yardım görevlilerinden gıda paketleri veya tıbbi bakım gibi doğrudan yardım alamıyor.

Kararnamenin açıklanmasından saatler sonra, birkaç uluslararası yardım grubu, bir sonraki duyuruya kadar ülkedeki operasyonlarını derhal askıya almayı tartışıyordu. Danimarka’da kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan DACAAR’ın ülke direktörü John Morse, üst düzey liderliğiyle yasağın sonuçlarını görüşmek üzere Pazar günü ofisini kapatacağını söyledi.

STK’lar arasında “en büyük tartışmanın dayanışma olduğunu düşünüyorum” ve kararnameyi geri alması için Afgan hükümetine baskı yapmaya çalıştığını söyledi.

Ferman, Afgan hükümetinin Amerikan işgali altında büyüdüğü hakların Batı destekli hükümet tarafından yavaş yavaş silinmesini izleyen milyonlarca kızın umutlarını kırarak kadınların özel ve devlet üniversitelerine gitmesini yasaklamasından bir haftadan kısa bir süre sonra geldi. çöktü. Mart ayında, yeni hükümet kızların devlet liselerine gitmesine izin verme sözünden de döndü.

Hareketler ayrıca, Taliban liderliğinin herhangi bir ılımlılık niyetini bir kenara bıraktığının ve grubun 1990’larda iktidardaki ilk döneminde sürdürdüğü katı kuralı yeniden tesis etmeye kararlı olduğunun sinyalini verdi.

Her iki duyuru da, dini lideri Şeyh Haybatullah Akhundzada da dahil olmak üzere Taliban hareketi içindeki ideolojik tutucuların, uluslararası toplumla angajmanı sürdürmek için ılımlılığı savunanlar üzerindeki etkilerini nasıl giderek daha fazla dayattığının altını çiziyor.

Yetkililerin kadın haklarını daha da geriye götürmeyi planladıklarından korkan başkent Kabil’deki güvenlik güçleri, bu hafta okul müdürleri, öğretmenler ve özel eğitim merkezlerinin yöneticileriyle toplantılar düzenleyerek, kış kurslarını tüm kız çocukları için kapatmaları talimatını verdi. Kabil’deki beş bölgeden altı eğitim uzmanına göre, ilkokullardakiler – ve kadın öğretmenlerini eve gönderiyorlar.

Okullar şu anda kış tatilinde ama gelecek yıl bahar dönemi başlamadan önce birçok öğrenci özel okullarda ve eğitim merkezlerinde ek kurslara devam ediyor.

Toplantılar sorulduğunda, bir Eğitim Bakanlığı sözcüsü, hükümetin kızların ilkokula gitmesini resmi olarak yasakladığına dair diğer haberleri yalanladı. Ancak toplantılar, Afgan hükümetinin gelecek yıl kız çocuklarının eğitimini daha da kısıtlamak için zemin hazırladığına dair korkuları artırdı.

Birlikte ele alındığında, yüksek öğretimde kadınlara yönelik yasaklar ve Cumartesi günü STK’larda istihdam yasağı, çoğu Taliban’ın ilk rejiminin tepeye çıkmasından sonra Afgan toplumunda kendilerine kamusal bir rol oluşturmak için çalışan ülke çapındaki kadınlara yürek burkan bir darbe oldu. 2001 yılında

Yardım grupları için çalışan birçok Afgan kadın için işleri, yirmi yıllık mücadelenin bir kanıtıydı. Ancak gelirleri, ekonomik çöküş ve yaygın işsizlik arasında aileleri için bir cankurtaran halatı haline geldi.

Afganistan’ın kuzeyindeki bir ticaret merkezi olan Kunduz’da Sınır Tanımayan Doktorlar’ın mali ve idari bölümünde çalışan Maghfira Ahmadi, “Şoktayım” dedi.

Bayan Ahmadi, geçen yıl Batı destekli hükümet çöktüğünden ve yeni hükümet emekli bir devlet okulu öğretmeni olan babasının emekli maaşını ödemeyi bıraktığından beri ailesinin geçimini sağlayan tek kişinin kendisi olduğunu söyledi.

“Gelecek için çok endişeliyim” dedi. “Ailem için her şeyi maaşımla ödüyordum ama bize ne olacak bilmiyorum.”