Prof. Dr. Mehmet Naci İnci Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne vekaleten atandı

Sezai55

New member
bakılırsavden alınan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu‘nun yerine vekaleten vazife yapacak isim muhakkak oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne, vekaleten üniversitenin rektör yardımcısı olan Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atandı.

REKTÖRLÜK ADAYLIĞI İÇİN MÜRACAAT İLANINA ÇIKILDI

Yükseköğretim Şurası (YÖK)
, yeni rektörün belirlenmesi için müracaat sürecini de başlattı.

Adaylar 2 Ağustos Pazartesi günü mesai bitimine kadar YÖK’e müracaatta bulunabilecek. YÖK, kendisine yapılan tüm müracaatları alfabetik sırayla Cumhurbaşkanlığı’na iletecek ve yeni atama yapılacak.

PROF. DR. MEHMET NACİ İNCİ KİMDİR?

Prof. Dr. Naci İnci, 1987’de Marmara Üniversitesi’nden fizik kısmında lisans derecesini, 1992’de ise fiber optik sensörler alanında İngiltere’deki Heriot-Watt Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı. Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Kısmı’nda 1993-1994 yılları içinde optik haberleşme alanında doktora daha sonrası çalışmalar yapan İnci, 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Kısmı’nda yardımcı doçent, 1996’da ise doçent oldu.

İnci, 1998-1999 senelerında fiber optik sensörlerin endüstriyel uygulamaları üzerine Japonya’da Gunma Üniversitesi’nde konuk araştırmacı olarak çalışırken, 1999-2005 yılları içinde Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyeliği yaptı, üniversitenin temel ve araştırma laboratuvarları ile başka lisans ve lisansüstü programlarının kurulmasında nazaranv aldı.

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Kısmı’na 2005 yılında profesör olan ve 2014-2018 devrinde kısım başkanlığı yapan İnci, Almanya’daki Stuttgart Üniversitesi, Japonya’daki Gunma Üniversitesi, Norveç Teknik Üniversitesi ile İngiltere’deki Heriot-Watt Üniversitesinde konuk profesör olarak bulundu.

Fiber optik, nano partiküller ve uygulamalarının fiziği, optik sensörler, kuantum optiği, kuantum bilişimi, kuantum kriptografisi mevzuları üzerine çalışan ve araştırmalar yürüten İnci’nin üniversite-sanayi münasebetlerinin geliştirilmesine yönelik katkıları kapsamında ise iki milletlerarası patenti bulunuyor.