Pandemi, tarımın sürdürülebilirliğini tehdit ediyor

mffg09

New member
Üsküdar Üniversitesi Tıbbi Aromatik Bitkiler Program Lideri Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Kaman, pandeminin tarım üstündeki tesirleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Tarımda sürdürülebilirlik Covid-19 tehdidi altında

Covid-19 pandemisinin dünya çapında kıymetli ekonomik zorluklara ve ölümlere niye olmaya devam ettiğini tabir eden Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Kaman, “Covid-19 salgınının geçmişte yaşanan pandemiler üzere hem mahallî birebir vakitte global olarak ziraî besin sistemi üzerinde direkt ve dolaylı tesirlerinin olduğunu söyleyebiliriz. Pandemi tarım dalının sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından biroldukca tehdit oluşturuyor. Bu niçinle ziraî sistemlerin karantina durumlarına ahenk sağlama kapasitelerini artırmak büyük değer taşıyor. Covid-19 pandemisine ahenk sağlamak için tarım sistemlerinin riskleri, kırılganlığı, esnekliği ve sistemik değişimlerinin âlâ anlaşılması gerekiyor.” dedi.

Pandemi tarımın değerini gözler önüne serdi

Pandeminin herkesi tarımın ömür için ne kadar değerli olduğunu gözden geçirmeye teşvik ettiğini belirten Kaman, “Salgının altını çizdiği en kıymetli nokta ise temel besleyici besinleri daha sağlam bir biçimde yetiştirmek, beslenme gayelerine tesirli bir biçimde ulaşmak için toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir biçimde kullanılması gerektiğidir. Zira besin arzı kesintileri dünyanın her yerinde olduğu üzere ülkemizde de beşerler için önemli sonuçlara yol açabileceğinden dolayı kıymetli bir husustur ve sürdürebilirliğinin sağlanması gerekir.” diye konuştu.

Hazır tohumlar maliyeti artırıyor, randımanı düşürüyor

Tarımın her ülkenin vazgeçilmezi olduğunu ve temel eserleri niçiniyle ülkeleri direkt etkilediğini vurgulayan Tıbbi Aromatik Bitkiler Program Lideri Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Kaman, “Maalesef beşerler için vazgeçilmez bir öge olan tarım, toprağın yanlış işlenmesi, yanlış sulama teknikleri, yanlış gübreleme, mevcut tekniklerin yetersizliği üzere bir hayli niçinden dolayı verimsizleşiyor. Ayrıyeten hazır tohumların kullanmasının artması, maliyeti artırıyor ve randımanı düşürüyor.” tabirlerini kullandı.

Tarım daha fazla desteklenmeli

İnsanlığa hizmet eden en değerli bölümlerden biri olan tarımın ülkemizde daha fazla desteklenmesi ve geliştirilmesi gereken bir alan olduğunu vurgulayan Kaman, “Çünkü tarımın gelişmesi beraberinde ülke iktisadının uygunlaşması ve kalkınması manasına geliyor. hem de istihdama katkı sağlayabilecek katma pahası yüksek mamüllerin üretiminin teşvik edilmesine de kıymet verilmeli.” dedi.

Yetiştiriciliğe başlarken âlâ planlama yapılmalı

Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Kaman; tarımı geliştirmek, ünite alandan daha yüksek randıman alabilmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak için yapılması gerekenleri şöyleki sıraladı:

Öncelikle çiftçilerimize şuurlu yetiştiricilik konusunda eğitimler planlanmalı,

Üretim teşvik edilmeli ve çiftçilerimize gerekli ekonomik dayanaklar sağlanmalı,

Yetiştiriciliğe başlamadan evvel uygun bir planlama yapılmalı,

Toprağın ve suyun tahlili yaptırıldıktan daha sonra hangi eserin yetiştirebileceğinin tespiti yeterli yapılmalı,

Ekolojik şartlar tahlil edilmeli, yetiştirilmesi planlanan eserin ekimi gerçek vakitte yapılmalı ve hasat için en uygun vakit takip edilmeli,

bir daha yetiştirilecek esere uygun bir toprak sürece ve uygun sulama tekniği kullanılmalı,

Yüksek randıman elde edilebilecek, hastalık ve zararlılara karşı sağlam üretim malzemesi (tohum, fide, fidan, amaç) kullanılmalı,

Kesinlikle yabancı ot paklığı yapılmalı,

Uygun vakitte ve toprağın muhtaçlığını karşılayacak içerikte gübreleme yapılmalı,

Bitkilerin kapıldığı hastalıklara karşı mümkün olduğunca doğal, biyolojik, biyoteknik sistemler ile çaba edilmelidir.

Hibya Haber Ajansı