ODTÜ RUR dünya sıralamasında Türkiye’den en âlâ dereceyi yapan üniversite oldu

Sezai55

New member
Dünya üniversiteler sıralaması yapan kuruluşlardan Round University Ranking (RUR) yeni liste duyurdu.

Öğretim faaliyetleri sıralamasına 443’üncü, araştırma faaliyetlerine 385’inci bayağı RUR listesine giren Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), memleketler arası çeşitlilik sıralamasında 339’uncu ve finansal sürdürülebilirlik sıralamasında 48’inci sırada yer aldı.

RUR, yaptığı sıralama için temel göstergeler olarak öğretim ve araştırma faaliyetlerinin her birine yüzde 40, yardımcı göstergeler olarak milletlerarası çeşitlilik ve finansal sürdürülebilirlik göstergelerinin her birine ise yüzde 10 oranında yük verdi ve üniversiteler için toplam skor hesaplaması yaptı.

RUR’un geçen yılki genel sıralamasında 425’inci olan ODTÜ, bu yıl 89 sıra birden yükselerek 336’ncılığa yükseldi. Öğretim faaliyetleri sıralamasında 443’üncü, araştırma faaliyetleri sıralamasında 385’inci, memleketler arası çeşitlilik sıralamasında 339’uncu ve finansal sürdürülebilirlik sıralamasında 48’inci sırada yer alan ODTÜ, Türkiye’deki üniversiteler içinde birinci oldu.

BAŞARIDA TEŞVİKLER ROL OYNADI

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, ODTÜ’nün sıralama kuruluşlarının yayımladıkları listelerde 2021 neticelerina göre pozisyonunu yükseltmesine ve Türkiye’deki üniversiteler içinde birinci sırada yer almasına dair açıklamalarda bulundu.

Rektörlük olarak, sıralama sistemlerinin metodolojilerini âlâ tahlil ettiklerini ve ODTÜ’ye dair kurumsal bilgileri sağlıklı bir biçimde toplamada yenilikçi yaklaşımlar izlediklerini aktaran Kök, sıralamalarda yükselmek için belirledikleri stratejik maksatlara ulaşmak üzere yürüttükleri disiplinli çalışmaların da ODTÜ’nün muvaffakiyetinde tesirli olduğunu söylemiş oldu.

Kök, ODTÜ’nün açıklanan öbür sıralamalar ve son yayımlanan RUR sıralamasındaki yerine ait, şöyleki konuştu:

“Üniversitemizin muvaffakiyetinde, öğretim üyelerinin araştırmalarının yüksek nitelikli yayına dönüştürülmesine dair teşvik edici dayanaklar, TÜBİTAK 2232 üzere programlarla ODTÜ’ye kalıcı ve konuk olarak dahil olan araştırmacıların performansları ve bilhassa genç akademisyenlerin ulusal ve memleketler arası proje sayılarındaki artışlar rol oynadı. ODTÜ olarak önümüzdeki iki yıl ortasında kalıcı olarak birinci 500’de yer almayı ve takip eden periyotta ise sıralamalarda daha da yükselmeyi hedefliyoruz.”

“Mevcut bütçe imkanlarına karşın gösterdikleri muvaffakiyet kayda değer”
Sıralamalarda birinci 100’de yer alan dünya üniversitelerinin AR-GE bütçelerinin Türk üniversitelerinin 50-200 kat üzerinde olduğuna dikkati çeken Kök, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türk üniversitelerinin mevcut bütçe imkanlarına karşın gösterdikleri muvaffakiyet kayda paha. Üniversitelerimizin gelişerek dünyanın önde gelen kurumları içinde yer alabilmesi için mali kaynaklarının ve araştırma bütçelerinin memleketler arası normlara çıkarılması değerli lakin bu tek başına kâfi değil. Yükseköğretim kurumlarının iç süreçlerini geliştirmeleri, tüm süreçlerinde sürdürülebilir bir kalite seviyesi oluşturmaları, stratejik idare anlayışını benimsemeleri, tüm faaliyet ve varlıklarını kayıt altına alarak kaynaklarını kurumun emel ve gayeleri doğrultusunda harekete geçirebilmek için tesirli bir performans idaresi uygulayabilmeleri son derece kıymetlidir.”

Mevcut sıralama sistemlerinin yaygın kullandıkları metodolojilerle ilgili tenkitlerin yapıldığını, farklı karakteristikleri olan yükseköğretim kurumlarının sıklıkla birebir göstergelere bakılırsa değerlendirilmesinin fazlaca sayıda üniversite için dezavantajlı bir durum ortaya çıkmasına da yol açabildiğini vurgulayan Kök, bu niçinle üniversitelerin AR-GE çıktılarının, araştırmaya ayırdıkları bütçeleriyle orantılı olarak kıymetlendirilmesine yönelik kriterlerin de kullanılması gerektiğini vurguladı.

ODTÜ Rektörü Kök, üniversitelerin, gelişmeye açık taraflarını güzelleştirmek için siyasetler geliştirilmesi, marka bedellerinin yükseltilmesi ve milletlerarasılaşma potansiyellerinin artırılması için dünya çapındaki sıralama sistemlerinden istifade etmesi gerektiğini kelamlarına ekledi.