Occhiuto: “Özerklik Lig için bir iyilik, ancak şimdi tüm merkez sağ seçim bumerangını riske atıyor”

Sezai55

New member
ROMA — «Üzgünüm, sanırım merkez sağ şu anda sadece Güney'de değil, Kuzey'de de bir seçim bumerangını riske atıyor. Vali olarak topraklarımı ve vatandaşlarımı savunmak için her şeyi yapacağım.” Calabria Başkanı, Roberto OcchiutoLega'nın farklılaşmış özerkliğini alkışlayan merkez sağ koronun parçası olmak istemiyoruz.

Eleştirdiğiniz ve partinizin de desteklediği bir yasanın oylanması sonrasında neler hissediyorsunuz?

«Calabria Bölgesi başkanı olarak konuşuyorum: Bana özerklik konusunda pek istekli görünmese de, başbakan yardımcısı olarak hükümet anlaşmasını onurlandırmak isteyen sekreterim Antonio Tajani'yi anlıyorum. Partide harika bir iş çıkaran ve yapmakta olan Tajani'ye minnettarım ve Forza Italia'nın sonuçları da bunu gösteriyor. Ancak sorunun ulusal düzeyde merkez sağı ilgilendirdiğini düşünüyorum. Yeterli bir tartışma bile yapılmadan kabul edilen bu yasayla, korkarım ki koalisyonumuz Güney'deki seçmenlerin endişelerini, belki de Kuzey'deki birkaç oyla telafi edemeyecek.”

Özerkliğe evet diyen Zaia şunları söyledi: “Bu şekilde ulusal birlik zarar görmeyecektir. Veneto hükümetle derhal anlaşmaya hazır”

kaydeden Antonio Fraschilla

19 Haziran 2024

Bunun hükümet açısından bir seçim bumerangına dönüşebileceğini düşünüyor musunuz?

«Korkarım öyle ve bu çok yazık çünkü Giorgia Meloni yöneticiyi kusursuz bir şekilde yönetiyor ve büyük hedeflere ulaşıyor. Bu yasanın üç vagonlu bir tren gibi inşa edilmesi gerekiyordu: özerklik, Leps'in ulusal topraklarda finansmanının garantisi ve ardından eşitleme. Bunun yerine yalnızca bir vagonu doldurdular ve bu iyi bir şey değil.”

Ancak şu anda Leps'in nasıl finanse edileceği belli değil: Bu senaryodan endişeleniyor musunuz?

«Tren metaforuna dönecek olursak, evet, istasyona yalnızca ilk vagon ulaştı: Leps'e ne finansman sağlanıyor, ne de değer veriliyor. Bu çalışmanın yapılması gerekiyordu. Örneğin, son yıllarda anaokulları için gerekli seviye hesaplandı ve bu, Güney'de tarihi harcamaları aşarak daha fazla yatırım yapılmasına yol açtı.”

Mattarella Parlamentodaki arbede hakkında: “Yakışıksız sahne”. Ve AB liderlerinin atamaları hakkında: “Kırılmalardan kaçının”

kaydeden Concetto Vecchio

19 Haziran 2024

Ancak Calderoli tasarısı dünden bu yana Lep'siz ve ticaret, ihracat gibi hemen özerklik talep edilebilecek dokuz konuyu içeren yasalaştı.

“Kesinlikle, bunun yerine bir dakika daha düşünmeye ihtiyaç vardı. Kanun, çoğunluktaki siyasi güce bir darbe vurmak için hızlı bir şekilde ve bir gecede kabul edildi.”

Şimdi sizi özellikle endişelendiren ne?

«Örneğin, bu arada dört ya da beş bölge ticaret konusunda özerklik kazanırsa ve aynı zamanda yabancı ülkelerle anlaşmalar yaparak kendilerini örgütlerse, Calabrialı ve Apulyalı çiftçilere ürünlerinin ihracatı konusunda ne olacağını merak ediyorum. Belki de bu daha fazla araştırılması gereken bir konudur, değil mi? Ve yine beni endişelendiren bir şey daha var: Sağlık ve okul olmak üzere iki alanda personel pazarlığı. Calabria'da doktor aramak için Küba'ya dönmek zorunda kaldım. Yarın bir Bölge, doktorların sözleşmesini kendi kaynaklarıyla finanse ederek değiştirebilirse, benim Bölgeme göre çok büyük bir ek avantaja sahip olur. Okul konusunda da aynı şey. Allah aşkına, eğer bize gerekli kaynakları verirlerse her şey yoluna girecek ama bizim gitmek istediğimiz yolun bu olduğunu düşünmüyorum.”

Salvini, “merkez sağ programı okumadığını ve yetenekli olanların korkacak hiçbir şeyi olmadığını” söyleyerek onu eleştiriyor.

«Lep dahil tüm paket programda yer alıyor. Ancak kendimi ortalama yetenekli bir vali olarak görüyorum. Eğer hepimizin büyük hacimli arabaları kullanacağı varsayımsal bir araba yarışı yapsaydık, Lig liderinin açıklaması kabul edilebilirdi. Ancak Kuzey Bölgeleri Ferrari kullandığı ve Güney Bölgeleri Panda'yı kovalamak zorunda kaldığı sürece hiçbir şeyden bahsetmiyoruz.”