Nüfusu az olan yerleşim yerlerinde öğrenci sayısına bakılmadan ilkokul açılabilecek

Sezai55

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığı, nüfusu az ve dağınık olan köy ve gibisi yerleşim yerlerinde öğrenci sayısına bakılmaksızın ilkokul, en az 5 çocuk bulunması halinde ise ana sınıfı açılabileceğini duyurdu.

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) Kurum Açma, Kapatma ve İsim Verme Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Buna nazaran, Ulusal Eğitim Bakanlığı Coğrafik Bilgi Sistemi (MEBCBS) ile Bakanlığın bina envanteri, bina sıra numaraları verilerek coğrafik olarak kayıt altına alındı. bu biçimdece bundan daha sonraki kurum açma ve kapatma süreçlerinin de MEBCBS bina sıra numaraları ile yapılması düzenlenerek Bakanlığın bina envanterinin yeni tutulması amaçlandı.

ANA SINIFI İÇİN 5 ÇOCUK KÂFİ

Nüfusu az ve dağınık olan köy ve gibisi yerleşim yerlerinde öğrenci sayısına bakılmaksızın ilkokul, en az 5 çocuk bulunması halinde ise ana sınıfı açılacak.

Özel eğitim ana sınıfı, ana sınıfı ve uygulama sınıflarının dersliklerinin binanın giriş katında aydınlık ve güneş alan kısımda bulunması kuralının sağlanamadığı durumlarda, ısı, ışık ve havalandırmanın sağlandığı öteki katlarda da ana sınıfı ve uygulama sınıfı açılabilecek.

Özel yetenekli öğrencilere sunulan eğitimin daha da yaygınlaştırılması emeliyle, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin (BİLSEM) açılışlarında, bu kurumlarda bulunması zarurî derslik sayısı azaltılarak mevcut okul binalarının müstakil bir kısmında de BİLSEM açılabilmesine imkan sağlandı.

OKUL PANSİYONUNDA KAPASİYE KURALI DÜŞÜRÜLDÜ

Okul pansiyonların açılışında aranan öğrenci kapasitesi koşulu 100’den 50’ye düşürüldü. bu biçimdece pansiyonların açılması kolaylaştırıldı ve daha fazla öğrencinin pansiyonlardan yararlanmasına imkan sağlandı.