NATO başkanı, Güney Kore’nin Ukrayna’ya askeri yardımı düşünmesi gerektiğini söyledi

BenMelek

New member
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Pazartesi günü Güney Kore’yi Rus işgali karşısında Ukrayna’ya verdiği desteği artırmaya çağırdı ve halihazırda sağladığı insani ve ekonomik yardımın üzerine askeri yardım sağlamayı düşünmesi gerektiğini belirtti.

Güney Kore, Moskova’nın Ukrayna’daki savaşını kınadı, Rusya’ya yaptırım uygulanmasına katıldı ve ayrıca Ukrayna ile sınırı olan ve bir NATO üyesi olan Polonya’ya tank, uçak ve diğer askeri yardım sağlamak için anlaşmalar imzaladı. Ancak Seul hükümeti, çatışma sırasında bir ülkeye silah vermeme politikasını gerekçe göstererek Ukrayna’ya ölümcül yardım teklif etmeyi reddetti.

Pazartesi günü Seul’de konuşan Bay Stoltenberg, Güney Kore’ye sağladığı destek için teşekkür etti ancak daha fazlasını yapabileceğini söyledi.

Güney Kore başkentindeki bir jeopolitik düşünce kuruluşu olan Chey İleri Araştırmalar Enstitüsü’nde bir dinleyici kitlesine konuşan Stoltenberg, “Askeri destek konusunda, bunun nihai olarak sizin kararınız olduğunu söyleyebilirim.”

Ancak politikası hiçbir zaman çatışma halindeki ülkelere silah ihraç etmemek olan birkaç NATO müttefikinin şimdi bu politikayı değiştirdiğini söyleyeceğim” dedi. Almanya’nın yanı sıra İsveç ve Norveç’i örnek olarak göstererek, Güney Kore’nin desteğini “artırması” gerektiğini söyledi.

Pazartesi günü Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ile görüşmelerde bulunan Bay Stoltenberg, NATO’nun Asya’daki müttefikleriyle bağlarını güçlendirmeyi amaçlayan bir gezide. Güney Kore ittifakın bir üyesi değil ama ittifakla yakın bağları var ve Kasım ayında Brüksel’deki NATO karargahında bir diplomatik misyon açtı.

Seul hükümetinden Bay Stoltenberg’in yorumlarına hemen bir yanıt gelmedi. Pazar günü, Güney Kore dışişleri bakanlığı Bay Stoltenberg’in ziyaretinin “Kore-NATO işbirliğini geliştirme fırsatlarına” odaklanacağını söyledi.

ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve Polonya bu ay NATO ülkelerine askeri desteğin son göstergesi olan Ukrayna’ya tank gönderme konusunda anlaştılar. Ancak Batılı liderler, askeri yardım sağlayabilecek ülkelerin listesini genişletmek istiyor ve Güney Kore, dünyanın en büyük sürekli ordularından birine sahip.

Güney Kore’deki pek çok insan, Ukrayna’daki savaşı ve buna verilen uluslararası tepkiyi yakından takip ederek kendi durumları ile kendi durumları arasında paralellikler kurdu: Nükleer silahlı bir devlet olan Rusya Ukrayna’yı işgal etti, Güney Kore ise Kuzey Kore’ye karşı savunmasız olmaya devam ediyor. nükleer silah devleti silahlı komşu