MEB’den, lisede devamsızlıktan kalan öğrenciye mesleksel eğitim merkezlerine geçiş hakkı

Sezai55

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, liselerde devamsızlıkları niçiniyle derslere devam etme hakkını kaybeden öğrencilere, istemeleri halinde kayıtlarını mesleksel eğitim merkezi diploma programına aktarabilmelerine imkan sağlandı.

Bakanlığın bu düzenleme ile liselerde tahsil hakkı devam eden fakat devamsızlık niçiniyle sınıf yineına kalan öğrencilerin okul haricinde kalmamaları için tahsil yılı sonunu beklemeden mesleksel eğitim merkezlerinde uygulanan yeni tahsil haklarından yararlanmalarını sağlamayı amaçladığı öğrenildi.

MESLEKSEL EĞİTİM MERKEZİNE GEÇİŞ YAPANLARA DÖNME HAKKI

Öte yandan bu öğrencilerin, istemeleri halinde bir daha sonraki eğitim ve öğretim yılında evvelki okullarında ayrıldıkları sınıf düzeyinden eğitimlerine devam etme hakları da olacak. Tahsil hakkı bulunmayanlar ise açık öğretim lisesi, mesleksel açık öğretim lisesi, açık öğretim imam hatip lisesi yahut mesleksel eğitim merkezine yönlendirilerek kayıtları yapılacak.

Bakanlığın yeni düzenlemesinde, liselerde tahsil görmekte iken mesleksel eğitim merkezine nakil ve geçiş yapan öğrencilerin tahsil yılı içerisinde bir keze mahsus olmak üzere geldikleri okullarına dönebilmelerine imkan tanıyan yeni bir unsur de yer aldı.