MEB, 2021 yılında okullara 8,7 milyar liralık bütçe kullandı

Sezai55

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığından (MEB), yapılan açıklamaya bakılırsa, MEB, okulları güçlendirmek için bütçeden daha fazla kaynak ayırma ve muhtaçlığa bakılırsa bütçe tahsis süreçlerini geçen yıl uygulamaya soktu.

Bu kapsamda, okulların elektrik, yakıt, su gereksiniminden paklık gereçlerine, tamirat, donatım, kırtasiye gereksinimlerinden laboratuvar gereçlerine kadar epey geniş bir alandaki gereksinimleri için geçen yıl 8,7 milyar lira bütçe kullanıldı.

Okullarda geçen yıl, kırtasiye, yayın, baskı ve ofis gereçleri alımı için 720 milyon 458 bin lira, su tüketimi ve paklık materyalleri alımı için 845 milyon 464 bin lira, yakacak, akaryakıt, elektrik ve haberleşme sarfiyatları için 1 milyar 652 milyon lira, laboratuvar materyali ile kimyevi ve temrinlik gereç, mamul mal, küçük tamirat ve donatım alımları için 5 milyar 625 milyon lira bütçe kullanıldı.

“DESTEKLERİMİZ GİDEREK ARTACAK”

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bakanlık olarak okulların tüm muhtaçlıklarını karşılamak için azami çaba gösterdiklerini tabir ederek, şunları kaydetti:

“Okullarımızın elektrik, su ve yakıt üzere temel gereksinimlerinin tamamını vaktinde ödediğimiz üzere okullarımızın başka muhtaçlıklarını da azamî düzeyde karşılıyoruz. Bilhassa 2021 yılından itibaren okullarımızın muhtaçlık durumuna nazaran eğitim ortamlarını zenginleştirmeye, muhtaçlığı fazla olan okula daha fazla bütçe göndermeye itina gösteriyoruz. Bu yaklaşımımızı 2022 yılında da sürdürmeye kararlıyız. Hedefimiz, bir taraftan okullarımızın rastgele bir dış kaynağa muhtaçlık duymadan ayakları üzerinde durmasını sağlamak öbür taraftan okullar ortası imkan farklılıklarını azaltmak için muhtaçlık durumuna nazaran faal ve verimli bir biçimde kaynak kullanmasını sağlamak. bu biçimdece her bir okulumuzun öğrenci, öğretmen ve yöneticileri için daha sağlıklı bir okul iklimine kavuşmasını destekleyeceğiz ve mevcut okul iklimini daima iyileştirmeleri için takviyelerimiz giderek artacak.”