MEB 2. periyot lise nakil başvurusu ne vakit yapılacak?

Sezai55

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığı’nca yapılan 2022 yılı lise nakil süreçleri öğrencilerin gündeminde yer alıyor.

Tatil bitimine kısa müddet kala 2.dönem lise nakil müracaat tarihleri merak konusu oldu.

MEB nakil süreçleri Anadolu Lisesi’nden Meslek Liselerine, Meslekten ise Anadolu Liselerine yapılıyor. Fen liseleri, toplumsal bilimler liseleri, proje okulu olan Anadolu liseleri ile Anadolu liseleri kendi içinde, her sınıf düzeyinde geçiş yapılabilecek.

MEB 2. PERİYOT LİSE NAKİL BAŞVURUSU NE VAKİT?

Öğrenci ve velilerin merakla beklediği ortaöğretim nakil süreci için Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan çabucak hemen bir tarih verilmedi. Bakanlık tarafınca yapılan nakil süreçlerine ait açıklamada şu sözler yer almıştı:

Nakil ve geçiş süreçleri; Ortaöğretim kurumları içinde nakil ve geçişler, 37’nci unsur kararları çerçevesinde; merkezi imtihanla öğrenci alan okulların açık kontenjanlarına, öğrencinin;

Merkezi imtihan puanının naklen gitmek istediği okuldaki tıpkı sınıf düzeyinde yerleştirme kararında oluşan en düşük puanlı öğrencinin puanından az olmaması kaydıyla puan üstünlüğüne göre yapılır.

Ortaöğretim kayıt alanı ortasındaki okullara tercihe bağlı olarak yapılır. Okulların açık kontenjanları e-Okul sisteminde ilan edilir.

Nakil ve geçiş başvurusu, periyot bitiminin öncesindeki üç hafta ile e-Okul sisteminde periyot ve sınıf atlatma müddeti hariç olmak üzere, yılsonu sınıf atlatma süreçleri tamamlandıktan daha sonraki birinci iş gününden ekim ayının sonuna kadar ve ikinci periyodun başlangıcından şubat ayının sonuna kadar haftalık, öteki vakit içinderda ise aylık yapılır.

Nakil ve geçişler, haftalık yapıldığında her haftanın, aylık yapıldığında ise her ayın; birinci iş gününden başlayarak son iş günündilk evvel veli tarafınca çalışma saatleri içerisinde öğrencinin tahsil gördüğü okul müdürlüğüne dilekçe ile yahut e-Devlet üzerinden yapılır.