Mazerete bağlı yer değiştirme tercihleri başladı (İl içi ve vilayet dışı özür kümesi tercih başvurusu)

Sezai55

New member
Öğretmenlerin aile birliği, sıhhat, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile öbür niçinlere bağlı yer değişikliği tercihleri alınmaya başlandı.

Buna nazaran öğretmenler, tercih süreçlerini 19 – 23 Ağustos tarihleri içinde yapabilecekler.

ÖĞRETMEN ÖZÜR KÜMESİ ATAMA TAKVİMİ

Müracaat: 9-13 Ağustos 2021

Tercih: 19-23 Ağustos 2021

Atama: 24 Ağustos 2021

Tebligat ve ilişik kesme süreçleri: 25 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yapılabilecek.

MAZERETE BAĞLI ATAMA TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Vilayetler içinde

Öğretmenler, mazeretlerinin bulunduğu vilayetteki tüm eğitim kurumları içinden en çok 40 (kırk) tercihte bulunabilir. Müracaatta bulunacak öğretmenler, tercihleri haricinde 41’inci seçenek olarak vilayet genelinde boş kalan eğitim kurumlarından birine kura ile atanmak isteyip istemediklerini ayrıyeten belirtebilecektir. Fakat, 40 eğitim kurumu tercihi tamamlanmadan 41’inci seçenek işaretlenmeyecektir.

Bu kapsamda 40’tan az tercih yapanlar ile tercih dışı atanmak istemeyen öğretmenlerin yalnızca tercihleri dikkate alınacaktır.

Hizmet puanı yetersizliği sebebiyle yer değiştirmeleri yapılamayan öğretmenler, istemeleri halinde aylıksız müsaade kullanabilecektir.

Vilayet içerisinde

Vilayet ortasında mazeret durumuna bağlı yer değiştirme talebinde bulunan öğretmenler, mazeretlerinin bulunduğu yerleşim yerindeki eğitim kurumları içinden en epeyce 40 (kırk) tercihte bulunabilecektir.

Büyükşehir statüsündeki vilayetlerde nazaranv yapan öğretmenler, eşlerinin nazaranv yaptıkları ilçe ile Adres Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı ikametgâhlarının bulunduğu ilçedeki eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.

Büyükşehir statüsünde olmayan vilayetlerde yapılacak yer değişikliği süreçlerinde vilayet merkezleri, ilçeler, beldeler ve köylerin her biri başka bir yerleşim yeri olarak pahalandırılacak ve bu yerleşim yerleri içinde yer değişikliği başvurusu yapılabilecektir. Bu yerleşim yerlerinin ortasındaki eğitim kurumları içinde yer değişikliği yapılmayacaktır.

Büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan vilayetlerde misyon yapan öğretmenler, sırf mazeretlerinin bulunduğu vilayet merkezi (belde ve köyler dâhil) ya da ilçedeki (belde ve köyler dâhil) eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.

Eşleri tıpkı ilçenin köy yahut beldelerinde nazaranv yapan öğretmenler, evvela eşlerinin olduğu yerdeki eğitim kurumlarını tercih edecekler; eşlerinin bulunduğu yerde atanabilecekleri rastgele bir eğitim kurumu bulunmaması halinde ise yakın köy yahut beldelerdeki eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.