Marina Berlusconi: “Fininvest'in tüm borçları ödendi. Ve bunların babamın siyasete girmesiyle hiçbir ilgisi yok”

Sezai55

New member
“Birçok kişiyi istihdam eden, kamu katkıları almak yerine kamu maliyesine önemli bir katkıda bulunan, tüm İtalyanların yaşam kalitesini iyileştiren (öncesinde Rai programlamasının ne olduğunu hatırlıyor musunuz?), ekonominin önemli bir sektörüne, tüketim malları ve hizmetleri üreten şirketlere temel destek sağlayan, nihayet on iki yıl sonra canlı yayın elde ettikten sonra, objektif, tarafsız, parti baskısına duyarsız, çizginin dışında olan tek haber programları üreterek televizyon bilgisinin tekeline son veren bir editoryal faaliyet. Ve Scalfari'nin çılgınca saldırılar üretmesinin en derin nedeni budur.”

Yani babam, Silvio Berlusconitarif etti Fininvest 19 Temmuz 1993 tarihli bir mektupta gazeteye, başyazısına cevaben; Eugenio ScalfariRepubblica'nın bugün yayınladığı tam sayfa makalede hatırlatıldı.

Gazetenizin otuz yıldan daha eskiye dayanan ve halihazırda kapsamlı bir şekilde analiz edilmiş, açıklanmış ve analiz edilmiş tartışmaları ve olayları büyük ilgiyle bulmaya devam ettiğini hayretle okudum. O zamanlar Espresso Group olan şeyin bu otuz yıl boyunca nasıl bir evrim geçirdiğini yargılamak kesinlikle bana düşmez. Yapabileceğim – veya daha doğrusu yapmak istediğim – şey, bizden bahsetmek, Fininvest'ten bahsetmek.

Fininvest sağlam ve sağlıklı bir gruptur: kendini yenileyebilmiş ve hem İtalya'da hem de yurtdışında kar elde etmeye ve büyümeye devam etmektedir. Binlerce kişiyi istihdam etmeye, her yıl devlet kasasına milyonlarca vergi ödemeye devam ediyoruz (son 30 yılda neredeyse 7 milyar) ve bunu vurgulamak istiyorum çünkü makalenizin ana konusu buydu, borcumuzun tek bir kuruşu bile bankacılık sistemine her zaman ödenmemiştir. Sonuçta ve aksi kanıtlanana kadar, büyümek isteyen tüm şirketler borca girer. Ve en azından şimdilik bunun bir suç olduğunun farkında değilim. Sonra avukatlarımız Floransa Savcılığı tarafından talep edilen sayısız işe yaramaz bilirkişi raporuyla ilgilenecekler.

90'ların başında yaptığımız ve yatırımcılar tarafından çok iyi karşılanan iki borsa listelemesinin, makalenin ima etmeye çalıştığı gibi babamın siyasete girmesiyle hiçbir ilgisi yok. Bu şirketler, bugün olduğu gibi o zaman da, referans sektörlerinde borsada lider konumdalar.

Tüm bu başarıları Silvio Berlusconi'nin cesaretine, vizyonuna ve girişimci dehasına ve yıllar boyunca Fininvest grubunu harika hale getirmeye katkıda bulunan tüm insanların tutkulu çalışmalarına borçluyuz. Bu, geçmişte olduğu gibi bugün de gerçeği ideoloji tarafından çarpıtılmış gözlerle gözlemleyenleri memnun etmeyebilir. Bunu kabul etmek zorunda kalacaklar: Bu yolda devam edeceğiz. Çalışmaya, inanmaya ve şirketlerimizin geleceğine yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Belki ben inatçıyım ama İtalya'nın uzun zamandır olmasını umduğu “normal bir ülke”de, kafasını ve kalbini ülkemizde tutarak önemli bir Avrupa çapında büyümenin de öncüsü olan büyük bir şirketin sağlamlığının takdir, memnuniyet ve gurur kaynağı olması gerektiği ve olabileceği inancında ısrar ediyorum.

Marina Berlusconi'nin yazdıklarını not alıyorum ve bir gazetecinin gerçek ve belgelenmiş bir haberle karşı karşıya kaldığında şaşırmasına gerek olmadığını hatırlatmak istiyorum, çünkü bu durumlarda tek bir yükümlülüğü vardır, o da haberi yayınlamaktır. Bahsi geçen ve “siyasi alana iniş”in açıkça belirtildiği teknik danışmanlık birkaç hafta önce dosyalandı, bu nedenle günceldir ve 31 yıl sonra hala yargısal bir gerçeği aramaya devam eden bir mafya karşıtı savcılık varsa, bu henüz her şeyin ortaya çıkmadığı anlamına gelir. Ancak, kurucumuz Eugenio Scalfari'nin 1993'te de gazeteci olduğunu belirtmek isterim.

Lirio Abbate