LGS yerleştirme neticelerina bakılırsa imtihanla girilen okulların yüzde 95’i doldu

Sezai55

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki birinci yerleştirme sonuçlarını, daha evvel ilan edilen takvim uyarınca deklare etti.

Yerleştirme neticeleriyla birlikte, sonuçlarla ilgili kapsamlı iki farklı rapor da “http://www.meb.gov.tr/” internet adresinden birinci kere kamuoyuyla paylaşıldı.

Raporlarda, merkezi (sınavlı) ve mahallî (sınavsız) yerleştirme süreci ayrıntılı biçimde ele alındı.

Yürütücülüğünü Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’in yaptığı “Eğitim Tahlil Değerlendirme” serisi kapsamındaki raporlara nazaran, birinci yerleştirme sonunda, tercih yapan öğrencilerin yüzde 93’ü tercihleri içindeki okullardan birine yerleşti.

İmtihanlı okulların yüzde 95’i doldu.

İmtihansız yerleştirmede öğrencilerin yüzde 92’si birinci üç tercihinden birisine yerleşti

Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, LGS yerleştirmelerine ait değerlendirmelerde bulundu.

LGS yerleştirmelerinde bundan evvelki yıla göre birçok alanda düzgünleşme yaşandığını tabir eden Özer, “2020’de imtihansız lokal yerleştirmede öğrencilerin birinci üç tercihinden birisine yerleşme oranı yüzde 91,6’ydı, bu yıl oran yüzde 91,98’e yükseldi” dedi.

İMTİHANSIZ YERLEŞTİRMEDE İKİLİ EĞİTİM YAPACAK YENİ OKUL YOK

Özer, 2021’de imtihansız mahallî yerleştirmede tercih edilen okullarda kapasite artırımı için ikili eğitim seçeneğinin kullanılmadığını belirterek, şunları söylemiş oldu:

“Birinci yerleştirme sonunda hiç bir lisede yeni bir ikili eğitim yapacak okul oluşturulmadı. Öğrencilerin yüzde 92’sinin birinci üç tercihlerinde yer alan bir liseye yerleşebilmeleri ve bu yüksek oranın hiç bir ikili eğitim olmadan yapılabilmesi MEB’in süreci ne kadar başarılı yürüttüğünü gösteriyor.”

İMTİHANSIZ YERLEŞTİRMEDE ÖĞRENCİLERİN YARIDAN FAZLASI BİRİNCİ TERCİHİNE YERLEŞTİ

İmtihansız yerleştirmede birinci tercihine yerleşen öğrenci oranının imtihansız yerleştirme performansı açısından kıymetli bir gösterge olduğunu söz eden Özer, şunları kaydetti:

“Sınavsız yerleştirmede, öğrencilerin birinci tercihine yerleşme oranı 2020 yılında yüzde 49,3 iken 2021 yılında yüzde 51’e yükseldi. Bir öteki sözle, imtihansız yerleşen öğrencilerin yarısından fazlası birinci tercihlerindeki liselere yerleştiler. Öğrencilerin iki sefer daha yerleştirmeye temel nakil hakları ve sonrasındasında il/ilçe komiteleri tarafınca yerleştirme ve nakil hakkı olduğu da dikkate alındığında bu durum, öğrencilerin neredeyse tamamının imtihansız biçimde tercih ettikleri bir okula yerleştirilebileceklerini göstermektedir.”

İMTİHANSIZ YERLEŞTİRMEDE İSTENİLEN OKUL ÇEŞİTLERİNE YERLEŞME ORANLARI YÜKSELDİ

İmtihansız yerleştirmede öğrencilerin istedikleri okul tiplerine yerleşme oranlarında da güzelleşmeler sağlandığını söz eden Özer, şu değerlendirmeyi yaptı:

“2020’de Anadolu liselerine birinci üç tercihi içinde yer veren öğrencilerin yüzde 99’u bu okul cinsine yerleştirilirken, 2021’de bu oran değişmedi. Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 53’ünün birinci tercihini bu okul cinsinde yaptığı tespit edildi.

Geçen yıl birinci üç tercihi içinde Anadolu imam hatip lisesine yer veren öğrencilerden yüzde 87’si bu okullardan birine kayıt hakkı kazanırken bu yıl oran yüzde 88’e yükseldi.

Anadolu imam hatip lisesine yerleşmeye hak kazanan öğrencilerden yüzde 56’sının bu okul cinsine birinci tercihinde yer verdiği belirlendi.

Bu kapsamda en büyük güzelleşme mesleksel eğitimde sağlandı. 2019’da mesleksel ve teknik Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 79’u, geçen yıl ise yüzde 82’si birinci üç tercihlerinde bu okul çeşidine yer vermişti, bu yıl oran yüzde 83’e çıktı. Geçen yıl bu okul tipi, bu okullara yerleşen öğrencilerden yüzde 43’ünün birinci tercihi olmuştu, bu yıl oran yüzde 46’ya yükseldi.”

SÜREÇ SONUNDA HERKES YERLEŞTİRİLECEK

Birinci yerleştirmede yerleşemeyen yahut yerleştikleri okulları değiştirmek isteyen öğrencilerin önlerindeki yeni seçenekleri içeren takvimin işlemeye devam ettiğini söz eden Özer, şu ayrıntıları verdi:

“Bu kapsamda 26-30 Temmuz’da yerleştirmeye temel 1. nakil tercih periyodu olacak. Yerleştirmeye temel 1. nakil sonuçları 2 Ağustos’ta açıklanacak. Yerleştirmeye temel 2. nakil tercih müracaatları 2-6 Ağustos’ta yapılabilecek. Yerleştirmeye temel 2. nakil sonuçları 9 Ağustos’ta açıklanacak. bu biçimdece merkezi olarak yürütülen ana yerleştirme süreci, 9 Ağustos 2021 tarihinde tamamlanmış olacak.

hiç bir yere yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil kurullarınca yerleştirme müracaatları alınacak ve 20 Ağustos 2021 tarihinde yerleştirme süreci tamamlanacak.”