LGS ek tercihleri ne vakit başlayacak?

Sezai55

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki yerleştirme neticelerina bakılırsa, liselerin boş kontenjanları ve taban puanları “e-okul.meb.gov.tr” üzerinden belirtildi.

LGS kapsamında merkezi yerleştirmeyle öğrenci alan liselerin taban puanları ve yüzdelik dilimler tablosu ile boş kontenjanlar belirli oldu.

Liselerin yerleştirme neticelerina bakılırsa oluşan taban puanları ile boş kontenjanlarına “e-okul.meb.gov.tr” internet adresinden ulaşılabiliyor.

LGS İKİNCİ TERCİHLER NE VAKİT?

Liseye Giriş İmtihanı (LGS) sonuçlarının açıklanmasının akabinde istediği liseye yerleşemeyen adaylar, LGS ikinci tercihlerinin yapılacağı tarihi araştırmaya başladı.

MEB’in resmi sayfasından açıklanan tercih vakit içinderı şöyle:

Yerleştirmeye Temel 1. Nakil Tercih Müracaatlarının Alınması: 26-30 Temmuz 2021

Yerleştirmeye Temel 1. Nakil sonuçlarının İlanı: 02 Ağustos 2021

Yerleştirmeye Temel 2. Nakil Tercih Müracaatlarının Alınması: 02-06 Ağustos 2021

Yerleştirmeye Temel 2. Nakil sonuçlarının İlanı: 09 Ağustos 2021

LGS NAKİL SÜREÇLERİ NASIL YAPILIR?

MEB’in resmi sayfasında belirtilen “Tercih ve Yerleştirme Takviminde” yer alan tarihlerde 2 devir de gerçekleştirilecektir. Öğrenciler her devirde; Merkezî İmtihan Puanı ile öğrenci alan okullar için en çok 3 (üç), lokal yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en çok 3 (üç), pansiyonlu okullar için de en çok 3 (üç) okul tercihi yapılabilecektir.

Merkezî İmtihan Puanı ile öğrenci alan okullara, mahallî yerleştirme ile öğrenci alan okullara ya da pansiyonlu okullara yerleşen öğrencilerden okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye temel nakil periyodunda yeniden mahallî yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etme mecburiliği bulunmayacaktır.

Bir ortaöğretim kurumunda kaydı olmayan yahut yerleşemeyen öğrencilerin, Merkezî İmtihanla Öğrenci Alan Okullar ya da Pansiyonlu Okullar kümesinden tercihte bulunabilmesi için lokal yerleştirme tercihi yapması zaruridir.

Lokal yerleştirme ile öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve birinci yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye temel nakil tercih devirlerinde Kayıt Alanından okul ve farklı çeşit tercih etme zaruriliği bulunmayacaktır. Lakin, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye temel nakil tercihlerinde birinci 2 (iki) okulu Kayıt Alanından seçmek kuralıyla en çok 3 (üç) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde birebir okul çeşidinden (Anadolu Lisesi, Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en çok 2 (iki) okul seçilebilecektir.

Öğrenciler, ayrıyeten istemeleri hâlinde yerleştirmeye temel nakil müracaat periyotlarında Mesleksel Eğitim Merkezleri yahut Açık Öğretim Kurumlarını da tercih edebileceklerdir.