Kurtarma ekipleri hava koşullarıyla mücadele ederken Türkiye ve Suriye depreminde ölü sayısı 7.700’ü aştı

BenMelek

New member
GAZİANTEP, Türkiye – Kurtarma ekipleri, on yıllardır Türkiye ve Suriye’yi vuran ve bir felakete yol açan en güçlü ve en ölümcül depremden sağ kurtulanları bulmak için Salı günü molozları kazdı.

Bir zamanlar evlerin ve ofis binalarının bulunduğu metal, beton ve ahşap mezarlardan insanları çıkarmaya çalışırken ölü sayısı arttı. Resmi rakamlara göre en az 7.700 kişinin öldüğü bildirildi.

Mürettebat bir umut kaynağı buldu ve yalnızca Türkiye’de 8.000’den fazla insanı kurtardı. Ancak sıcaklıklar donma noktasının altına düştüğü için zamana karşı da çalışıyorlardı. Hayatta kalanlar, çoğu çıplak ayakla ve uyku kıyafetleri içinde, ısınmak için enkaz ateşlerinin etrafına toplandılar.

Enkazın üzerine yığılan karları kürekle temizleyen kurtarma ekipleri, yaralıları ve mahsur kalanları aradı. Pazartesi günü meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremin merkez üssü yakınlarındaki bir Türkiye kenti olan Gaziantep’te bir aileden dört kişi tek tek zahmetli bir şekilde kurtarıldı. Kuzeybatı Suriye’de, yerel sakinler enkazda çığlık atan bir yürümeye başlayan çocuk buldular, görünüşe göre soğukta saatler geçirmiş bir bina çökmesinden kurtulan tek kişi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, depremi “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirerek, “Aynı anda hem hava hem de depremle mücadele etmeliyiz” dedi.

Türkiye’de kurtarma çalışmaları, genişleyen antik Gazientep kentinden yolların kullanılamayacak kadar virajlı olduğu kırsal kasaba ve köylere kadar 10 ilde ve yüzlerce kilometreyi kapsıyordu. Türk Donanması gemileri ağır ekipman, battaniye, jeneratör ve gıda ile gönderdi ve ulusal afet yönetimi dairesi enkazı taşımak için 16.000’den fazla işçi, 3.000 makine ve 600 vinç gönderdi.

Kurtarıcıların çoğu, ellerinden geldiğince yardım etmekten başka planları olmayan gönüllülerdi. Şanlıurfa’da yaşayan 55 yaşındaki Mehmet Bodur, “Vicdanımızdan ve her zaman zayıfın yanında olduğumuz için buradayız” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, etkilenen illerde üç aylık olağanüstü hal ilan ederken başkent Ankara’da televizyondan yaptığı konuşmada, “Bölgemiz için tüm zamanların en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız.”

On yılı aşkın bir süredir devam eden iç savaşın zaten bir insani krize yol açtığı Suriye’de, hükümet ve muhalefet kontrolündeki ülkeyi de içeren deprem bölgesinin konumu kurtarma çabalarını sekteye uğrattı.

Türkiye ve Suriye’de ölümcül deprem

6 Şubat’ta Türkiye’nin Gaziantep kentinde meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki deprem, yüzyılın en ölümcül doğal afetlerinden biri haline geldi.

Suriye’nin İdlib kenti yakınlarında görevli bir doktor olan Nehad Abdulmajeed, “İnsanlar özel arabalarıyla bize ceset getiriyor” dedi.

Bu savaştan sağ çıkıp sebepsiz yere ölen çocuklar için ağladık” dedi.

“Hepsini görmüş olabileceğimi düşündüm,” diye ekledi, “ama bunlar hayatım boyunca gördüğüm en trajik günler.”

Suriye’ye yapılan yardımların çoğu, hükümet topraklarında bulunan başkent Şam’dan akıyor. Devlet Başkanı Beşar Esad’ın hükümeti, muhalefetin kontrolündeki bölgelere giden yardımı sıkı bir şekilde kontrol ederek, Türkiye’den sınır ötesi yardım sevkiyatını bu kuzey bölgeler için bir cankurtaran halatı haline getiriyor.

BM yetkilileri, Suriye ile Türkiye arasındaki BM onaylı tek yardım geçişinin deprem hasarı nedeniyle kapatıldığını ve yardım çabalarının önünde ciddi lojistik engeller oluşturduğunu söyledi.

Ancak Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mekdad’ın Salı günü yaptığı açıklama, yardımın başka yollardan isyancıların kontrolündeki bölgelere ulaşabileceğine dair umutları ateşledi. uluslararası destek talebi Lübnan TVYardımın silahlı terörist gruplara ulaşmaması koşuluyla, hükümetinin herhangi bir bölgedeki depremzedelere yardım yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Her sorun bir diğeriyle birleşmiş gibiydi. Salı günü Türkiye’nin ana limanlarından birinde ikmal malzemelerinin gelişini kesintiye uğratan büyük bir yangın çıktı. Birçok Türk ailesi zaten ekonomik krizden etkileniyordu, dolayısıyla kaynaklar depremden aylar önce kıtlaşıyordu.

Türkiye’nin güneyindeki merkez üssünden yaklaşık 100 mil uzaklıktaki Adana’da, arazi ve hava durumu birçok kurtarma ekibinin şehre ulaşmasını bile engellemişti. Kar, Adana ile Türkiye’nin doğusu arasındaki dağ yolunu kapatarak ekipleri daha uzun sahil yolunu kullanmaya zorladı.

Gaziantep’te meydanlar, evleri kısmen veya tamamen çöken insanlarla ve hala şokta oldukları veya evlerinin artık güvenli olmayacağından korktukları için kaçan insanlarla doluydu.

Kar yığınları arasında kamp kurarak ısınmaya çalıştılar. Bazı aileler rüzgardan korunmak için sırayla arabalarına bindi. Diğerleri basit çadırlar kurdu ve çitlere mavi tenteler bağladı. Bazı sokaklarda, erkeklerin odun ateşleri yaktığı, sigara içtiği ve ısınmak için çıplak avuçlarını uzattığı petrol varillerinin etrafında toplanan kalabalıklar vardı.

Uluslararası Kızılhaç Federasyonu yetkilisi Cenevre’de gazetecilere verdiği demeçte, Türkiye’de en az 150.000 kişinin yaklaşık 6.000 binanın yıkılmasına neden olan deprem ve artçı şokları nedeniyle evsiz kaldığını söyledi. Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, bölgede yaklaşık 23 milyon insanın yardıma ihtiyacı olabileceğini söyledi. tarafından sağlanan rakamlar Pasifik Afet Merkezi, bir afet yardım kuruluşu.

Daha fazla artçı şokun “önemli” bir risk olmaya devam ettiğini söyleyen Dr. DSÖ Doğu Akdeniz Acil Durum Direktörü Rick Brennan, bir röportajda. Suriye’nin bazı bölgelerinde yetersiz su temini ve sanitasyon altyapısı nedeniyle depremin mevcut kolera ve kızamık salgınlarını şiddetlendirebileceğini söyledi.

Sayın Erdoğan’ın olağanüstü hal ilanı Türkiye’de bazı endişelere yol açtı; Türk muhalifler ve Batılı yetkililer, onu ülkeyi on yıllardır iktidarda otokrasiye doğru itmekle suçluyorlar. Ancak analistler, felaketin ölçeği göz önüne alındığında kararın mantıklı olduğunu söyledi. Olağanüstü dönem, Erdoğan’ın depreme nasıl tepki verdiğinden etkilenebilecek bir oylama olan Mayıs’taki büyük seçimlerden hemen önce sona erecek.

Hala çöken binalarda tutsak tutulan birçok insan için zaman çok önemlidir.

DSÖ yetkilileri Salı günü yaptığı açıklamada, ölü sayısının “binlerce” artmaya devam etmesinin beklendiğini söyledi. Ulusal acil durum yönetimi otoritesi AFAD’a göre, Salı günü geç saatlerde Türkiye’deki geçiş ücretleri 5.894’e yükseldi. Devlet Sağlık Bakanlığı ve Beyaz Miğferler yardım grubuna göre Suriye’de en az 1.872 kişi öldü.

Yaşayanların ve ölülerin haberi yavaş yavaş ve kaçınılmaz olarak her iki ülkedeki akrabalara ulaştı.

38 yaşındaki Tuğçe Koçak, İstanbul’dan deprem bölgesinin kenarına yakın Şanlıurfa’ya gitmek üzere uçağı kalkmadan önce telefonda konuşurken hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladı. Kocası yardım alarak daha önceki bir uçağa binmeyi başarmış ve ailesinin evi olan enkazdan onu aramıştı.

Kayınbiraderi ve çocuklarından biri için “Öldüler” dedi. Kocası, diğer üç aile üyesinin orada hayatta kalıp kalmadığından emin değildi.

Aile, tamamen çökmüş olan dokuz katlı dokuz binadan oluşan yeni bir apartman kompleksinde yaşıyordu. Koçak, kurtarma ekiplerinin depremden tam 24 saat sonra ve ancak bir akrabanın yerel acil durum görevlilerini defalarca aramasının ardından geldiğini söyledi.

Kayınbiraderi ve çocuğu kurtarmak için yeterli kurtarma ekibi ve ekipman olmadığını söyledi.

“Eşim akşam 7’ye kadar seslerini duydu, kollarını ve bacaklarını gördü” dedi. “Sonra herkes sustu.”

Türkiye, Gaziantep’ten Şafak Timur ve Ben Hubbard ve İstanbul’dan Gülsin Harman bildirdi. Raporlamanın katkısı Raja Abdurrahim, Jin Yu Young, Natasha Frost, Cora Engelbrecht, Anuşka Patil, Vivek Şankar, Jonette Joseph, Farnaz Fassihi, Jenny Brüt, Shashank Bengalce, Nick Cumming Bruce, Kassandra Vinograd, Matt Surman, John Yon, Mike Ive Ve Alan Yuhas.