Küresel bebek baskını istatistiklerinin yakalayamadığı şey

BenMelek

New member
Bu, neredeyse saati ayarlayabileceğiniz bir hikaye: Birkaç ayda bir yeni veriler veya yeni bir rapor, bir ülkenin veya bölgenin doğurganlık oranının ekonomik büyümeyi sürdürmek için çok düşük olduğunu ve onu azaltmak için çaba sarf edildiğini gösteriyor. Bebekler Başarısız.

Bu, tercüman için birçok yönden hazırlanmış bir hikaye ve yoğun çalışan bir ebeveyn olarak tam ortasında olduğum bir hikaye. Belki de bu, bu konuyu analiz etmenin neden modern kapitalizmin baskılarından çocuklarımı bu gece ne besleyeceğime dair kendi stresime kadar her şeyi içeren girdaplı bir girdabın kenarında duruyormuşum gibi hissettirdiğini açıklıyor.

Genelde bu noktada dururum – meşgul çalışan bir ebeveyn olarak kendimi toparlayacak vaktim yok – ama bugün haftanın sonunda buharla koşmama rağmen kendimi mutlu hissediyorum. Hadi buna girelim.

Son zamanlarda, demografik düşüşün hikayesi, nüfusu artık resmen küçülen ve küresel sonuçları olan bir krizi hızlandıran Çin ile ilişkilendirildi. Ancak doğum oranlarının son bir yılda düştüğü Amerika Birleşik Devletleri veya hükümetleri insanları ikna etmeye çalışmak için nakit ikramiyeler, vergi indirimleri, ücretli izinler ve diğer avantajlar sunan diğer bazı ülkeler hakkında da benzer bir hikaye yazabilirsiniz. daha çok çocuk sahibi olmak Sonuç neredeyse her zaman aynıdır: sayılar neredeyse hiç hareket etmez.

Meslektaşlarım Andrew Jacobs ve Francesca Paris, bu haftaki sonuç yazılarında, hükümetin cömert sosyal yardımlarının ve mali teşviklerin doğum oranlarındaki düşüşü durdurmayı başardığı İsveç gibi ülkelerde bile etkinin mütevazı olduğunu yazdılar.

Bu genellikle “ikinci demografik geçiş” olarak adlandırılır. Bir ülke belirli bir ekonomik gelişme düzeyine ulaştığında, doğurganlık oranları, nüfusu sürdürmek için gereken düzeyin yakınına veya altına düşme eğilimindedir. (Bu sayı genellikle kadın başına yaklaşık 2,1 çocuk olarak tahmin edilmektedir.)

Neler olup bittiğiyle ilgili birkaç açıklama var. Birincisi bir toplumsal cinsiyet hikayesi: Kadınlara ev dışında daha fazla fırsat verildiği ve kariyer yapma olasılıkları daha yüksek olduğundan, ebeveynlik için daha az zaman kalıyor ve bu da bir veya ikiden fazla çocuk sahibi olmayı zorlaştırıyor.

Ücretli ebeveyn izni ve sübvansiyonlu çocuk bakımı sunan birçok hükümet programı, iş ve ebeveynlik arasındaki cinsiyet dengesini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. İsveç ebeveyn izni politikası, babaları izin almaya teşvik etmekte ve erkekleri daha fazla ebeveynlik sorumluluğu üstlenmeye teşvik etmektedir.

Durum, azalan doğum oranlarıyla ilgili ikinci açıklamaya benzer: Modern hayat çok pahalı olduğu için, özellikle iyi ücretli işlerin olduğu metropollerde, aileler tek bir gelirle geçinemezler. Her iki ebeveyn de çalıştığında, birden fazla çocuğa bakmak için daha az zamanları olur. Başka bir çocuk daha sonra bir ebeveyni işsiz bırakabilir ve bu da aile mali durumu üzerinde feci etkiler yaratabilir.

Biraz daha az dikkat çeken üçüncü açıklama, ebeveynlerin acımasız bir rekabet dünyasında başarılı olmaları için çocuklarına büyük miktarlarda zaman ve para yatırdıkları “yoğun ebeveynlik”in yükselişidir. Bu açıdan bakıldığında, fahiş derecede pahalı olan çocukların kendileridir.

Bu faktörlerin tümü üst üste gelebilir. 2021’de bu konu hakkında en son yazdığımda, London School of Economics’te profesör olan Matthias Doepke bana, Singapur ve Güney Kore gibi doğurganlığın en düşük olduğu ülkelerin eğitim rekabetinin son derece yüksek olduğu ülkeler olduğunu söyledi. Çocuk bakımının yükü özellikle kadınların sırtına biniyor.

Ancak tüm bu açıklamalar bana temelde doğru görünse de, istatistiklerin kansız olması, ev fiyatları veya eğitim maliyetinden daha ölçülmesi zor bir şeyi dışarıda bırakıyor gibi görünüyor.

Bu konu hakkında yazmanın benim için bu kadar duygusal olmasının nedeninin muhtemelen bu olduğundan şüpheleniyorum: tüm bu baskının bir araya gelerek ilişkilere ve topluluğa bir fiyat etiketi koyması.

Eğitim, ailelere ekonomik destek sağlayan bir yatırımdır, ancak okul aynı zamanda çocukların ve ebeveynlerin arkadaş edindikleri, ilgi alanları geliştirdikleri ve hiçbir zaman gelir artışı sağlamasalar bile değerli olan anlamlı projeler üzerinde birlikte çalıştıkları yerdir.

Pahalı çocuk bakımı, yalnızca iki ebeveynli ailelerde bir kariyerin bedeli değildir – bu, bugün genellikle ailelerine bakamayacak kadar uzak, çok meşgul veya sağlıksız olan büyükanne ve büyükbabaların ve geniş ailelerin ağlarını değiştirme girişimidir. torun bakımı.

Tüm bunlar, birçok ebeveyni endişeyle, tüm iş ve aile yapısının çökmek üzere olduğuna dair belirsiz bir hisle dolduran mali ve duygusal bir bilanço oluşturuyor. Bu, birçok hükümetin çabalarına rağmen doğurganlıktaki düşüşü tersine çevirmenin neden bu kadar zor olduğunu açıklıyor: Bu bir şey değil, her şey.