KPSS branş sıralaması 2022: KPSS branş bazında sıralamalar ÖSYM tarafınca belirtildi

Sezai55

New member
ÖSYM tarafınca yapılan duyuru daha sonrasında, 2022 KPSS imtihanlarına iştirak sağlayan adayların branş sıralamaları belirli oldu. İşte detaylar.

KPSS BRANŞ BAZINDA SIRALAMALAR MUHAKKAK OLDU

KPSS imtihanlarının tamamlanmasının akabinde, imtihana giren başka adaylar içinde kendi muvaffakiyet durumlarını kıymetlendirmek isteyen bireyler için branş sıralamaları belirtildi.

2022 Kamu İşçi Seçme İmtihanına (2022-KPSS Lisans) katılan adayların imtihan neticelerina göre branş bazında sıralamaları ÖSYM Aday Süreçleri Sistemi’ne yansıtıldı.

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile branş bazında sıralamalarını öğrenebileceklerdir.

KPSS BRANŞ SIRALAMALARI İÇİN TIKLAYIN

KPSS BRANŞ SIRALAMASI NEDİR?

Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme emeliyle oluşturulmuş; kendileri ile tıpkı alanda imtihana giren öbür adaylar içinde kendi muvaffakiyet durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmettir.

Görüntülenen sayfa doküman niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler temel alınır.

Branş bazında sıralama süreçleri adayların (YÖKSİS sistemi üzerinden çekilmiş olan) ÖSYM sistemi üzerinde ilgili süreçlerin yapıldığı tarih prestijiyle faal olarak bulunan eğitim ayrıntıları ve bu tarih prestijiyle sistemde etkin eğitimi gözükmeyen adayların ise müracaatta belirttikleri eğitim ayrıntıları baz alınarak hazırlanmıştır.

MEB tarafınca gerçekleştirilen öğretmen alımlarında KPSS P10, P120 ve P121 puan cinsleri kullanılmaktadır. Ulusal Eğitim Bakanlığınca öğretmenliğe atanacakların sıralamaları; alanlara göre mezun oldukları yükseköğretim programları, mezun oldukları yıllar ve evvelari, TTK kararlarına bakılırsa denetim edilerek adayların alan bazındaki müracaatları temel alınarak belirlenmektedir.

Bu niçinle öğretmen adaylarının branş bazında sıralama ayrıntılarını denetim ederken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.