Köy okulları ‘yaşam merkezi’ olacak

Sezai55

New member
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, köy okullarının etkin eğitim üniteleri olarak kullanılması “köy ömür merkezleri” konsepti altında yeni bir sureci Ramazan Bayramı’ndan daha sonra başlatacaklarını, bu kapsamda 4 bakanlığın işbirliğinde köy okullarında tarım ve hayvancılık üzere alanlarda halk eğitimi kurslarının ve yaz kampı üzere faaliyetlerin düzenleneceğini bildirdi.

Özer, yaptığı açıklamada, eğitim-öğretim faaliyetlerine ait temaslarda bulunmak üzere ziyaret ettiği vilayet sayısının 40’ı geçtiğini, temasları sırasında gördüğü en kıymetli eksikliklerden birinin köy okulları olduğunu belirtti.

Bu kapsamda, evvelarinin okul binaların bir daha eğitim ünitesi olarak kullanılması olduğunun altını çizen Özer, bu kapsamda köy okullarında ana sınıfı açılması için 10 olan öğrenci sayısı kriterini 5’e düşürdüklerini söylemiş oldu.

Bu adımın öğrenci sayısı açısından ana sınıfı açılamayan bölgelerde kıymetli bir düzgünleştirme sağladığını, kısa müddette 12 bin öğrencinin bu kapsamda okul öncesi eğitimden yararlanmasını sağladıklarını aktaran Özer, köy okullarının ilkokul olarak kullanılması imkanı yoksa kesinlikle anaokulu olarak kullanılacağını tabir etti.

Önceliklerinin köy okullarının bölgenin gereksinimi olan kademede hizmet vermesi olduğuna değinen Özer, “Projenin bir daha sonraki ayağında Türkiye’deki tüm köy okullarının ve büyükşehre dönüştükten daha sonraki mahallelerdeki köy okullarının hepsinin faal olarak bir daha kullanılmasıyla ilgili ‘köy ömür merkezleri’ konsepti altında yeni süreci bayramdan daha sonra başlatacağız. Burada da emelimiz, bu okul binalarının faal olarak eğitim üniteleri olarak kullanılması” halinde konuştu.

DÖRT BAKANLIK İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞACAK

Eğitim ünitesi olarak kullanma imkanı olmaması halinde köy okulları binalarında halk eğitimi merkezi açacaklarını aktaran Özer, şöyleki devam etti:

“Tüm köy okullarında bu projeyi başlatacağız. Bu projeyle köylülerimize tarım ve hayvancılıkla ilgili eğitimler vererek daima yanlarında olmayı onlara dayanak vermeyi amaçlıyoruz. Bu süreçleri Tarım ve Orman Bakanlığı ile yürüteceğiz ve bu husustaki çalışmalarımız tamamlandı. Öteki taraftan şayet fiziki yer, kapasite kâfi olduğu vakit köy okullarını yaz kamplarına dönüştüreceğiz, bu süreci de Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yöneteceğiz. Köy okullarımızı, bölgenin gereksinimlerine göre etkin olarak kullanmak için dönüşüme alacağız. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız da bu sürecin ortasında olacak. ötürüsıyla 4 bakanlığın faal olarak yer aldığı fazlaca kapsamlı bir projeyi bayramdan daha sonra başlatıyoruz.”

ARICILIK EĞİTİMLERİ DE VERİLECEK

Bakan Özer, dünya genelinde tedarik zinciri ve su temini ilgili meşakkatlerin tarım ve hayvancılığı fazlaca daha kritik hale getirdiğine işaret etti. Bu niçinle mevcut kapasiteyi epey daha verimli kullanmanın değerine dikkati çeken Özer, “Bu kapsamda bilhassa halk eğitimi merkezlerimizi köy okullarımızın binalarına kurarak vatandaşlarımızın tarım ve hayvancılıkla ilgili farkındalığını artırmak, yeni açılımlar, yeni tekniklerle arıcılıktan tutun tüm alanlarla ilgili kente gitmeden daima bir kurs alması için ayağına eğitim hizmetinin geldiği bir mekanizmayı oluşturacağız. ötürüsıyla kalkınmada tüm ünitelerimiz, köylerimiz, kentlerimiz, beldelerimiz, ilçelerimizle bir arada kuvvetli biçimde hareket edebilme kabiliyetimiz olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Ulusal Eğitim Bakanı Özer, Covid-19 salgınının nitelikli üretim ve katma pahası yüksek mamüllerin dünyada rekabet edebilme gücündeki rolünü bir sefer daha ortaya koyduğunu belirterek şunları kaydetti:

“ötürüsıyla en kuvvetli kaynağımız olan beşeri sermayemizin niteliğini artırmak için yatırım yaparak öteki taraftan mevcut kapasitemizle tarım ve hayvancılık, sanayi ile ilgili katma kıymeti yüksek fikri mülkiyetle ilgili alanlarda savunma sanayi ile ilgili alanlarda hayli daha kuvvetli üretim kapasitesi ile ülkemiz emin adımlarla geleceğe ilerleyecek.”