İsrail Uzlaşmaz Çizgi Bakanı Kudüs’ün Kaçak Kutsal Sitesini Ziyaret Etti

BenMelek

New member
Aşırı milliyetçi Itamar Ben-Gvir, İsrail’in ulusal güvenlik bakanı olarak ilk görevlerinden birinde, şiddetli tepki tehditlerine meydan okuyarak ve Filistinliler Rehberi’nden öfkeli bir tepkiye yol açarak, Salı günü erken saatlerde sıkı koruma altında Kudüs’te Yahudiler ve Müslümanlar için kutsal olan kutsal bir yeri ziyaret etti.

İsrail’in daha önceki eylemlerinin büyük orman yangınlarına yol açtığı Kudüs’ün Eski Kent bölgesinde sık sık yaşanan bir nokta olan siteye yapılan ziyaret, başlangıçta olaysız geçti. Ancak Ben-Gvir’in göreve gelmesinden iki gün sonra, İsrail’in henüz en sağcı ve dindar muhafazakar olan yeni hükümetinin ulusal ve uluslararası düzeyde ortaya koyduğu zorlukların önde gelen bir göstergesi oldu.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, ziyareti “benzeri görülmemiş bir provokasyon” olarak kınadı ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu kutsal bölgeye “açık bir saldırıdan” sorumlu tuttuğunu söyledi.

İsrail’in son yıllarda birkaç savaş yürüttüğü Filistin kıyı bölgesi Gazze’yi kontrol eden İslami militan grup Hamas, haber medyası aracılığıyla Bay Ben-Gvir’in bölgeye herhangi bir ziyaretinin “bir fünye” olacağı konusunda uyarıda bulunmuştu. patlama.

Bay Ben-Gvir, Yahudiler tarafından iki antik tapınağın bulunduğu Tapınak Tepesi olarak saygı gören ve Müslümanlar tarafından Mescid-i Aksa’nın bulunduğu yerleşke olan Kutsal Mabet olarak saygı duyulan yeri ziyaret etmiş olan en yüksek profilli yetkilidir. ve diğer önemli İslami türbeler.

Yahudiler için en kutsal yer ve Müslümanlar için en kutsal üçüncü yer olan site, 1967 Arap-İsrail Savaşı sırasında İsrail tarafından ele geçirildi. Onlarca yıldır hüküm süren huzursuz bir statüko altında, Yahudilerin ve gayrimüslimlerin turistleri ziyaret etmelerine izin veriliyor ama orada ibadet etmeleri gerekmiyor. Kamu düzenini korumak adına İsrail Polis Gücü tarafından uzun süredir uygulanan bu norm, son yıllarda yıprandı.

Ziyaret sabah 07.00 sıralarında gerçekleşti ve 15 dakikadan az sürdü. İsrail medyasına göre, Bay Ben-Gvir olay yerinde şunları söyledi: “Hükümetimiz Hamas’ın tehditleriyle caydırılmayacak. Tapınak Dağı, Yahudi halkı için dünyadaki en önemli yerdir ve Müslümanlar ve Hıristiyanlar için olduğu kadar, dağı ziyaret etmek isteyen Yahudiler için de hareket özgürlüğünü koruyacağız. Demir yumrukla tehdit eden herkesin icabına bakacağız.”

ziyaretten sonra Bay Ben-Gvir, Twitter’da dağda çekilmiş bir fotoğrafını paylaştı., arka planda İslami türbelerden biri ile. “Ait olduğum İsrail hükümeti, kana bulanmış iğrenç bir örgüte teslim olmayacak” diye yazdı. “Tapınak Tepesi herkese açık ve Hamas bunun beni tehdit etmekten caydıracağını düşünüyorsa, zamanın değiştiğini anlasa iyi olur.”

Gaby Sobelman Rehovot, İsrail’den raporlamaya katkıda bulundu.