İngiltere Başbakanı parti yetkilisini görevden aldı

BenMelek

New member
Bay Zahawi, 2020’nin sonlarında, Bay Johnson’ın kendisini pandeminin derinliklerinde koronavirüs aşılarının konuşlandırılmasına liderlik etmesi için atadığında ulusal üne kavuştu. Birleşik Krallık, herhangi bir büyük ülke arasında en hızlı dağıtımlardan birine sahip oldu ve Bay Zahawi’nin teknik geçmişi ve iş becerileri, bunun için büyük ölçüde itibar kazandı.

Sunak, Temmuz 2022’de Johnson’ı pençesine alan etik fırtınaları protesto etmek için bu görevden istifa ettiğinde, Eğitim Bakanı ve daha sonra Şansölye olarak terfi etti. Bay Johnson istifa ettikten sonra, Bay Zahawi kendisini parti liderliği için aday ilan etti, ancak yasama meclisinden birkaç oy aldıktan sonra hızla çekildi.

Geçen yaz baş döndürücü ayaklanma sırasında – Bay Johnson, 45 gün sonra Bay Sunak lehine devrilen Bayan Truss’a yol açmak zorunda kaldı – Bay Zahawi genellikle her tarafta görünüyordu. Bayan Truss’u destekledi; ardından Ekim ayında tekrar aday olma fikriyle oynayan Bay Johnson; ve son olarak Sunak Bey.

Ancak Bay Zahawi, Tory siyasetinin hain derinliklerinde gezinirken, mali durumu sürekli inceleme altındaydı. Bay Zahawi’yi zengin eden YouGov’u satması, ödenmemiş vergiler konusunda tartışmalara yol açtı. İngiliz gazeteleri, babasının kurucularının offshore bir aile tröstünde tutulan hisselerini tahsis ettiğini bildirdi. Bay Zahawi, vergiden kaçınmaya çalıştığını reddetti, ancak anlaşmasında oldukça büyük bir ceza vardı.

Bay Zahawi, Bay Sunak’a yazdığı bir mektupta, aşının piyasaya sürülmesindeki çalışmalarından ve daha önce Lancaster Dükalığı Şansölyesi olarak yaptığı Eylül ayında Kraliçe II. Elizabeth’in devlet cenazesinin düzenlenmesine yardım etmekten gurur duyduğunu söyledi. Kabinedeki en prestijli görevlerden. Doğrudan vergi sıkıntılarından bahsetmedi, ancak bir keresinde “karalandığından” şikayet etmesine yol açan konunun haberleştirilmesini sert bir şekilde eleştirdi.

Zahawi, “Bu konudaki bir manşet olan ‘Kemik Sıkışıyor’ yetkililerin meşru incelemesini nasıl yansıtıyor anlamıyorum” diye yazdı. “Bunun üzerlerine aldığı bedelden dolayı ailem için üzülüyorum.”