Ilaria Salis'in İtalyan Solu'ndaki ilk çıkışı. Mecliste Meloni'ye saldırıyor: “Toplumsal talepleri suç saymak utanç verici”

Sezai55

New member
Alkışlar için Ilaria Salis Sinistra Italiana'nın ulusal meclisinde, ilk kez Roma'da Avs MEP olarak. Bu sefer “siyaset gerçekten ve hemen işe yaradı”, “oradan alıp…” Nicola Fratoianni'nin selamı. Budapeşte'de 15 ay hapis yattıktan sonra Eurocamera'ya gelen Monza'lı öğretmen, özel duygular göstermiyor ve kendini önce gazetecilere, sonra sahneden neredeyse deneyimli bir politikacı gibi veriyor.

İlk hedef? Konsey Başkanı, Gürcistan Meloni. Salis, Başbakan'ın birkaç gece önce kendisine yönelttiği suçlamaları hazmedilmesi zor buluyor, Aler'e yıllarca ödenmemiş kira ödemelerinden başlayarak, suç için özür dilemekten bahsediyor. “İtalyanlar tarafından yasaları yazmak için para ödenenlerin – Meloni dedi – aynı yasaların ihlali için orada özür dilemelerini utanç verici buluyorum. Ayrıcalıklı insanların yoksullara ayrılmış evleri yasadışı olarak işgal etmesini utanç verici buluyorum. Bir hukuk devletinde, özel mülkiyetin kutsal ve dokunulmaz olduğu bir ülkede, proleter kamulaştırma için özür dilenmesini utanç verici buluyorum”.

Tartışmalı olaylar sırasında sözde “Konut Hareketi”ne mensup olan o, geri durmuyor ve sert bir şekilde yanıtlıyor: “Her gün saldırılar” alıyorum, Meloni'nin de aralarında bulunduğu, “bana saldırarak belli bir dünya görüşüne saldırıyor. Şaka gibi görünüyordu ama sağcı popülizmin propagandası tam da burada şu: bir tersine çevirme, gerçekliğin bir mistifikasyonu”, “basitleştirmeler ve yalanlar yoluyla nefreti kışkırtıyor”. “Toplumsal taleplerin ve iddiaların suçlulaştırma ve polis devletiyle yanıtlanmasını utanç verici buluyorum. Salis, toplumsal sorunlara müdahale etmek için -öneriyor- bunları ciddiye almalı ve insanların yaşam koşullarına müdahale etmeli, bu hükümetin yapmamaya dikkat ettiği bir şey”. “Ben, yasallık konusunda Meloni ve Salvini“, Fratoianni hemen ona katılarak, “çoğunlukta İtalyanlara 49 milyon borcu olan bir parti var…” diyor.

Si lideri daha sonra “9 ve 10 Haziran'da Avs'ye güvenen bir buçuk milyon İtalyan'a”, “genç oylara” ve “Cömertliğe” teşekkür etti. Melek Bonelli ve Europa Verdi”. Salis bunları “bana güvenen tüm vatandaşlara” ithaf ediyor: “Yoldaşlar, burada olmak bir zevk, özgürüm” diye bağırdı sahneden. Ayrıca alınan “hafife alınmaması gereken destek ve güven”den elde edilen bir özgürlük. “Anti-faşizm ve haklar adına dayanışmanın soyut bir ideal değil, kolektif hale geldiğinde ezici hale gelen somut bir güç olduğunu birlikte göstermemizin önemli olduğuna inanıyorum”.