İKÜ ile Almanya içinde iş birliği mutabakatı

Sezai55

New member
İş gücü mukavelesi için Almanya’da bulundukları sürece ait izlenimlerini aktaran üniversitenin Mütevelli Heyet Lideri Dr. Bahar Akıngüç Günver, “Almanya ziyaretimiz 3 günlük ağır bir programdı. Almanya’da belediye başkanlığına seçilen birinci Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Hannover Belediye Lideri Belit Nejat Onay başta olmak üzere ülkemizin hayli genç ve bedelli isimlerle temsil edildiğini gördüm; ki bu noktada artık Almanya 60 yıl evvelki üzere acı vatan değil. Yeni nesiller, kültürlerarası ahenkte da harikulade bir dönüşüm sağladılar.“ dedi.

görüşmede Kültür’ün kurumsal kodlarında uluslararasılaşmanın epey kıymetli bir yere sahip olduğunu belirten Lider Dr. Akıngüç Günver, şöyleki devam etti:

“1932’de Kültür ismiyle Eskişehir’de ders meskenini açan birinci neslimiz dedem Halil Akıngüç, o devir Almanya’da Uzak Okul manasına gelen Fernschule’nin temsilciliğini alıyor. Mektupla Türkiye’deki öğrencilere teknik eğitim fırsatı sunan okulda 600 öğrenciye posta yoluyla içerikleri ulaştırıyor. Üniversitemizin milletlerarasılaşma sürecinin Avrupa ayağını oluşturan DMAN muahedesi, tarihin eğitim ismine en hoş ve şimdiki biçimde tekerrürü diyebiliriz. Bu muahede bizim eğitim standartlarımızı da korumak ve yükseltmek için bir motivasyon.”

Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Öztürk Akkartal da yapılan mutabakatın üniversitenin yükseköğretimde milletlerarasılaşma aksiyon planının Avrupa ayağı olduğunu söylemiş oldu.

Akkartal, “Erasmus ve İkili Protokoller günümüzde her üniversitenin şayet olmazsa olmazı. Avrupa’nın 26 ülkesinde 124 partner üniversite ile 280’nin üzerinde mutabakatımız var. Ayrıyeten Avrupa ülkelerinin yanı sıra dünyanın 4 farklı kıtasında isim yapmış üniversiteler ile bilimsel ve kültürel ikili iş birliği protokolleri, 2+2 mutabakatlarımız bulunuyor. Fakat daha fazlasını yapmak bizim temel motivasyonumuz.“ dedi.

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahri Öztürk de DMAN ile öğrencilere gelecek planlaması yaptıklarını belirterek, “Diplomamız başta Almanya olmak üzere dünyanın bir fazlaca ülkesinde denklik şartı aranmaksızın geçerlidir. Mezunlarımız mezun olur olmaz, isterlerse Almanya’da çalışabilirler. Örneğin Almanya barolarına kayıtlı fazlaca sayıda hukukçumuz vardır. DMAN projesi bu imkanlara yeni katkılar sunmaktadır. Fakülte mezunu bir kişi çabucak hemen uzman değildir. DMAN üzerinde 5 yıllığına Almanya’ya gittiğinde orada adeta 5 yıl staj yapacak ve uzmanlaşarak ülkemize geri dönerek milletimize hizmet edecektir.” dedi.