İBB’nin yurt müracaat sonuçları belirtildi

Sezai55

New member
İBB’nin, öğrenci yurdu yönetmeliklerine uygun, Avrupa standartlarında, ruhsatlı öğrenci yurdu hizmete başladı.

Birinci etapta kız öğrenciler için hazırlanan yurtların müracaat sonuçları belirtildi. 1 haftalık müracaat müddetince 4 bin 18 talep geldi. İncelenen müracaatlar kararı; 625 kız öğrenci, İBB yurtlarında kalmaya hak kazandı.

Öğrenciler, İBB tarihinde birinci olan yurtlarda 2021-2022 eğitim öğretim yılında aylık yalnızca 600 TL’ye konaklayabilecek.

PUANLAMAYA NAZARAN YAPILDI

Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan ruhsat alan, biri Beyoğlu Örnektepe, ikisi de Avcılar’da bulunan yurtlara öğrenci seçilirken 4 bin 18 aday için puanlama oluşturuldu. Devlet üniversitesi öğrencisi olmak ve özel üniversiteye yüzde 100 burslu yerleşmek aranan kaidelerin başında yer aldı.

ŞEHİT VE GAZİ ÇOCUKLARINA ÖZEL KONTENJAN

Şehit ve gazi çocukları için yüzde 10’luk kontenjan ayrılan sistemde, afet bölgelerinden gelmiş olmak da yurtlara yerleşmek için puana olumlu olarak yansıdı. Yerleşme puanını etkileyen başka kriterler içinde; imtihana birinci girişte üniversiteye yerleşmiş olmak, ailenin toplam geliri, anne babanın sağ olup olmaması, boşanmış yahut evli olmaları, memleketler arası müsabakalarda muvaffakiyet göstermiş olmak da yer aldı.

MAKSAT BİN KİŞİ

Birinci etapta Avcılar’da ve Beyoğlu’nda açılan üç kız öğrenci yurdunda 625 kız öğrenciye hizmet verilecek. Bu kapasitenin, eğitim takviminin ikinci yarısında Gaziosmanpaşa’da açılması planlanan erkek yurduyla bir arada 1000 şahsa ulaşması hedefleniyor.

Yurtların seçimi inançlı ortam ön planda tutularak yapıldı. Ulaşım ağına ve üniversitelere yakınlık aralıkları dikkate alındı. Engelli bireylerin de unutulmadığı yurtlarda, kimi odalar öğrencilerin muhtaçlığı olan ekipman ve eşyalarla donatılarak erişilebilir hale getirildi.

Müracaat yapan öğrenciler, yerleşme hakkı kazanıp kazanamadığını https://yurt.ibb.istanbul/adresinden TC kimlik numaraları ile öğrenebilecek.