Hem kendinizi hem meslekleri keşfetme vakti

Sezai55

New member
Servet Gülsün ŞİRİN- İstanbul Okan Üniversitesi Aday Münasebetleri Müdürü/Eğitim Uzmanı

İmtihanlara hazırlanmak, gelecekle ilgili planlar yapmak, kararlar vermek, hayallerinin peşinden koşmak kolay değildir elbette. Zorlar insanı, değiştirir, dönüştürür. Sürecin kendisi gereğince zorken üzerine bir de pandemi şartları eklenince işler biraz daha zorlaşmış olabilir, başlar aslına bakarsanız karışıkken daha da karışmış olabilir. Hatta hazırlık süreci fazlaca da istendiği üzere geçmemiş imtihanın kararı da beklentilerinize uygun gelmemiş olabilir.

Pekala, bu durumda ne yapmalı vaz mı geçmeli? Katiyetle Hayır! Artık geleceği keşfetmenin tam vakti. İmtihan geride kaldı. Sevgili üniversite adayları üzerinizde imtihan baskısı olmadan gelecekle ilgili özgürce hayaller kurmak için bundan daha yeterli bir vakit bulamazsınız. Hayallerinizi puanların, sıralamaların ortasında hapsetmeyin.

Özgürce düşleyin yarını, lakin o denli yatakta sırtüstü yatıp tavanıa seyrederek değil. Harekete geçerek, planlayarak, tasarlayarak, aksiyon alarak düşleyin. Nereden başlayacağız?. Tam bulunduğumuz yerden başlamak en uygunu. İşe kendimizden başlayalım. Kendimizi keşfederek başlayalım.

“Kendini tanı” felsefi öğretilerin destek noktası. Hayattaki tüm kapıların altın anahtarı. Dünyayı anlamak ve kavramak için sağlam ve sarsılmaz bir taban. niye bu kadar değerli ve niye bu kadar güç?. Ve bu kadar sıkıntı ve kıymetli bir şeyi çabucak hemen yirmili yaşlara ulaşmamışken başarmak mümkün mü? Kendini tanımak doğuştan getirdiğimiz ya da daha sonradan edindiğimiz özelliklerin farkına varmak, sahip olduğumuz potansiyeli bilmek ve kullanabilmek, güçlerimizi bildiğimiz kadar güçsüz taraflarımızın da farkında olmaktır.

Kendimizi gerçekleştirebilmenin birinci ve son basamağıdır ve ömür uzunluğu sürer. Bu iç seyahate başlamayı ertelemek hayatı ertelemek olacaktır. Evet, artık tamamlanmayacak, evet tüm sorulara karşılık bulamayacaksınız lakin yola çıkmış, sorular sormaya başlamış olacaksınız.

Bu kısmı niye istiyorum, bu üniversiteyi niye istiyorum? Yalnızca daha yüksek puanını görüp yanılıyor olabilir miyim? Hayallerim ile aldığım puanı nerede buluşturabilirim? hayatımın geri kalanında niye bunu yapmak istiyorum? Annem, babam, öğretmenlerim niye beni bu mesleğe yönlendiriyorlar, benim nazaranmediğim bir şeyi görüyor olabilirler mi? On yıl, yirmi yıl daha sonra pişman olmayacağımdan nasıl emin olabilirim? İlgi duyduğum alanlara nitekim yeteneğim var mı? Nitekim o kentte yaşayabilir miyim? Sorular gözünüzü korkutmasın.

Bir kısmına kesin karşılıklar da veremeyebilirsiniz lakin sormaya devam etmelisiniz, evvel kendinize daha sonra alandan uzmanlara, ailenize, öğretmenlerinize ve en son bir daha kendinize. Tercih listeniz en son sizin yanıtlarınıza bakılırsa şekillenmeli. Bunun için meslekler ve üniversiteler hakkında da bilgi edinmelisiniz, araştırıp incelemelisiniz. Kendinizi olduğu kadar meslekleri ve üniversiteleri de keşfetmelisiniz. Zira seçeceğiniz üniversite sizin kendinizi gerçekleştirmenizin temelini oluşturacaktır.

Üniversiteler de tıpkı beşerler üzere kendilerini gerçekleştirmek için uzun bir yol katederler. Bilimle, ideolojiyle, sanatla aydınlatılmış bir yolda yürürler. Tercihlerinizi yaparken üniversitelerin özelliklerini de bilmek sizin için epey hayli kıymetli. Bu noktada kesimi olduğum İstanbul Okan Üniversitesi’nin nasıl bir üniversite olduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

✔
İstanbul Okan Üniversitesi, eğitim imkanlarıyla, akademik grubuyla, özgürlük alanlarıyla, çağdaşlığı ve kaliteyi ortasında barındıran yapısıyla, iş hayatıyla kurduğu sağlam bağlarla, çağdaş, yenilikçi, teşebbüsçü ve en kıymetlisi Cumhuriyetin temel unsurlarına bağlı Atatürkçü bir üniversitedir.

✔
Üniversitemiz yerleşke imkanlarıyla öğrencilerine, akademik ve idari çalışanlarına ve tüm canlılara konforlu ve çağdaş ömür alanları sağlar.

✔
Üniversitemiz iş hayatına en yakın üniversite mottosuna uygun olarak üniversite sanayii iş birliğinde öncü rol oynar. Öğrencilerimiz iş yerinde eğitim programıyla daha mezun olmadan iş ömrünün bir modülü olurlar.

✔
Üniversitemiz yerelle bir arada uluslararasılığa değer verir. Çift diploma fırsatları, öğrenci değişim programları ve milletlerarası projelerle yerelden kopmadan bir dünya üniversitesi olma maksadını gerçekleştirmek için çalışır.

✔
Üniversitemiz teknolojik açıdan üst seviyede olmaya verdiği ehemmiyet ve itina yardımıyla geleceğin lisanını konuşur.

✔
Yabancı lisan eğitimini genel eğitimin ayrılmaz modülü olarak görür ve öğrencilerini bu mevzuda takviyeler. İkinci yabancı lisan eğitimiyle mezunlarını bir adım öne taşır.

✔
Disiplinlerarası çalışmanın değerini bilerek yan kısım ve çift ana kısım programlarını takviyeler. Seçimlik derslerle öğrencilerine farklı alanların kapılarını açar.

✔
Girişimcilik dersleriyle yenilikçi ve yaratıcı bakış açısı kazandırılmış kalkınmanın önderi mezunlar yetiştirir.

✔
Öğrencilerimiz Kkariyer ve Yyaşam Pprogramı yardımıyla akademik açıdan elde ettiklerinin yanı sıra entelektüel birikime sahip, toplumsal ve kültürel olarak gelişmiş, farklı ilgi alanlarına sahip bireyler olarak mezun olurlar.

✔
Üniversitemiz bilim, sanat ve ideolojiyle yoğrulmuş, bedel sahibi düzgün beşerler yetiştirir.