Gentiloni geniş alanda: “Hükümet için acil durum değil, merkez sol bir koalisyona ihtiyacımız var. Ücretleri artırmamız gerekiyor”

Sezai55

New member
“Hükümet programı etrafında birleşmeyi” hedefleyen bir “merkez sol” (“tiresiz”). Paul GentiloniSonbaharda görev süresini tamamlayacak olan Avrupa Komisyonu Üyesi, Büyük Britanya'dan ilham alan İtalyan siyaseti hakkında konuşmak üzere geri dönüyor Keir Starmer. Tema, Demokrat Parti ve müttefiklerinin sağa meydan okumak için izlemeye çağrıldığı rotadır. Geniş alana verilen tavsiye, “merkez sol hakkında konuşmaya geri dönmek”, programda kalmak ve “iş önceliğinden yeniden başlamak: maaş seviyesini yükseltmek ve kadın istihdamını teşvik etmek”tir.

Eski başbakan, “Dördüncü Yol – Değişen Emek” kitabının tanıtımı sırasında koalisyonun birleştiricisi olarak kendisinin varsayımsal gelecekteki rolü veya partinin başkanlığında olası bir değişiklik hakkında dolaşan söylentilere yanıt vermedi. Lia Dördüncüpelle, Philip Sensi, Peter Bussolati Ve Diego Kestane. Çatışmaya girmek istemiyor Elly Schlein.

Gentiloni, “Tekrar merkez soldan bahsetmeye başlamanın zamanı geldi,” diyor, sanki “geniş alan” adını rafa kaldırmak istiyormuş gibi. Ve acil durum koalisyonu olan Fransız modelinden ziyade İngiliz modelini takip etmek istiyormuş gibi. Ders açık: “Partiden önce ülke gelir.” Kısacası bir hükümet kültürü. Ama sadece bu değil. Gentiloni, “İngiliz İşçi Partisi, sendikalarla olan bağını kopararak iş sorununu merkeze koydu,” diye düşünüyor. Ücret sorunuyla ilgili mücadeleyi, “asgari ücretin ötesinde” ve kadın istihdam seviyeleriyle yeniden başlatan kim? Sonra ekliyor: “Hükümetin ilhamı ayrıca göç ve güvenlik gibi açık sorularla ilgilenmeyi de içeriyor.”

“Birleşme orada” diye sonuca varıyor Gentiloni. Ancak hükümet programı henüz inşa edilmedi. Renzi 5 Yıldız Hareketi'nin hayır demesine rağmen partisini merkez sol tarafa konuşlandırmak için içerideki baskıyı sürdürüyor. “Merkez sol koalisyonunun Blairci kanadı olmak istiyorum. Benim gibi düşünmeyenlere saygı duyuyorum ama bu arada fikrimi yüksek sesle ve net bir şekilde söyleyeceğim” diyor Iv.