Ezilen Muhafazakarlar İngiltere anakarasındaki seçmenlerin gazabını hissediyor

BenMelek

New member
LITTLEWICK GREEN, İngiltere — Üniversiteden yeni mezun olan 22 yaşındaki George Blundell, Muhafazakar Parti’nin uzun süredir sadık olduğu bir bölgede yerel seçimlerde Muhafazakar Parti lideriyle karşı karşıya geldiğinde asla kazanacağını beklemiyordu. Ancak genç, hevesli bir eski siyaset öğrencisi için yine de denemeye değer görünüyordu.

“‘Peki, beni ne durduruyor?’ diye düşündüm. Bu her gün yapabileceğiniz bir şey değil, değil mi?” Merkezci bir Liberal Demokrat üye olan Bay Blundell, bir zamanlar yaz işi olarak bulaşık yıkadığı köy barının önünde bir bardak bira yudumlarken hatırladı.

Bay Blundell’in, Britanya’nın iktidardaki Muhafazakar Partisi aracılığıyla şok dalgaları gönderen belki de en büyük yerel seçimde güçlü görevliyi yendikten sonra Littlewick Green bölgesini temsil eden bir meclis üyesi olması onu şaşırttı.

Brexit’ten memnun olmayan ve geçen yıl Liz Truss’un kısa liderliği altında ortaya çıkan ekonomik kaostan dehşete düşen geleneksel Muhafazakar seçmenler, İngiltere’nin kilit bölgelerinde partiden ayrılıyor ve bu ayki oylamada 1.000’den fazla yerel meclis sandalyesinin kaybına katkıda bulunuyor.

Gelecek yıl beklenen genel seçimler, sorun çözücü olarak iyi notlar almış ve Bayan Truss fiyaskosundan sonra partinin kanamasını durdurmuş gibi görünen, ancak partisi hala muhalefetteki İşçi Partisi’nin çok gerisinde olan Başbakan Rishi Sunak için endişe verici. Parti, kamuoyu yoklamalarında geride kaldı.

Muhafazakarların kampanya renginden dolayı ‘mavi duvar’ olarak adlandırılan Londra yakınlarındaki bu varlıklı bölgelerde Liberal Demokratlar ve Yeşiller, bu ay yapılan yerel seçimlerde İşçi Partisi’nin önünde büyük kazanımlar elde etti. Ancak bir sonraki genel seçim yaklaştığında, Muhafazakar Parti’den seçmenlerin ayrılması, Bay Sunak’ı parlamento çoğunluğunun elinden alabilir ve İşçi Partisi lideri Keir Starmer’ı Downing Caddesi’ne itebilir.

Ayrıca, Muhafazakarların güney bölgelerinde koltuklara sahip olan Maliye Bakanı Jeremy Hunt ve kıdemli Kabine Sekreteri Michael Gove gibi önde gelen Muhafazakârları ve ayrıca Maidenhead Milletvekili eski Başbakan Theresa May’i Parlamentodan ihraç edebilir.

Manchester Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Robert Ford’a göre, bu kendi hataları çünkü birçok ılımlı Muhafazakar, partisinin kendilerini başarısızlığa uğrattığını düşünüyor, tersi değil.

Pek çok seçmenin buraya gidip geldiği finans bölgesine atıfta bulunarak, “Muhafazakar Partiniz, istikrarlı hükümet, düşük vergiler ve Londra Şehri için endişe ile ilgiliydi” dedi. “Bu Muhafazakar hükümet bunların hiçbirini yerine getirmedi.”

Profesör Ford, “Rishi Sunak gelip ‘Endişelenmeyin, evi beş yıl boyunca yaktığımızı biliyorum ama şimdi kundakçı olmayan biri sorumlu’ diyor” dedi. .”

Köy barı, kriket sahası ve İngiliz bayraklarının dalgalandığı çardağıyla siyasi bir isyan için olası bir yer olmayan Littlewick Green’de kesinlikle yetersiz kaldı.

Ancak Bay Blundell o kadar başarılıydı ki, Kral III. Charles’ın taç giyme törenine katılan yaklaşık 200 kişilik bir kalabalığa katıldığında. yeni seçilen temsilcisini kendiliğinden alkışlarla karşılayan kutladı.

Bir eğitim şirketinde eğitim danışmanı olarak çalışan Bay Blundell, o kadar kızardığını söyledi ki, “Temelde insan domatesine dönüştüm.” Sonra ekledi: “Hepsini uzun zamandır tanıyorum ve yapmak istiyorum.” iyi ve onlara yardım et – en küçük şeyler bile olsa.”

Britanya’nın “mavi duvarı”nın bu mükemmel köşesinde, Bay Blundell kardeşleri (o üçüzler) ve bir papaz olan annesiyle birlikte, bir zamanlar TV dedektif programı “Midsomer Murders”ın yaratıcılarının geçtiği bir evde yaşıyor. Pitoresk İngiliz köylerinde kanlı cinayetler hakkında Suç.

Bay Blundell, zaferini ulusal siyasetin, yerel faktörlerin ve yerel Muhafazakarların kayıtsızlığının bir bileşimine bağlıyor. Kontun gecesi “muhteşemdi” diye ekledi.

Windsor ve Maidenhead’deki Liberal Demokratların lideri Simon Werner, genel seçim başarısının tekrarlanabileceğine inanıyor. “‘Mavi duvar’ yıkılıyor” dedi. “Bunu yerel olarak yapabileceğimizi kanıtladık ve şimdi çaba göstermeli ve bunu gelecek yılki genel seçimlerde yapmalıyız.”

Buradaki olaylar kısmen, kuzey ve orta İngiltere’nin sanayisizleşmiş bölgelerindeki seçmenlerin desteğiyle 2019’da ezici bir genel seçim kazanan Boris Johnson’ın bölücü liderliğinin sonrasını temsil ediyor. Ancak Johnson’ın gösterişli, Brexit yanlısı söylemi, şirketler sektörünü küçümsemesi ve İngiltere’nin kuzeyini yeniden canlandırmaya odaklanması, onu güneydeki daha ılımlı Muhafazakarlara hiçbir zaman sevdirmedi.

Çoğu, 2019’da Tories’de kaldı çünkü o zamanlar İşçi Partisi solcu Jeremy Corbyn tarafından yönetiliyordu. Ancak artık daha merkezci Bay Starmer’ın güçlü bir şekilde iktidarda olmasıyla birlikte, bir İşçi Partisi hükümeti olasılığı artık pek çok geleneksel Tory için o kadar yıldırıcı değil ve onları Muhafazakarları terk etme özgürlüğüne kavuşturuyor.

Profesör Ford, bazı Muhafazakar politikacıların bu seçmenleri ayrıcalıklı seçkinler olarak tanımlamasıyla, Tories’in yıllarca kendi destekçilerini karikatürize ettiğini ve rezil ettiğini ekledi.

Profesör Ford, “İnsanlara hoş karşılanmadıklarını yeterince sık söylerseniz, sonunda mesajı alacaklardır” dedi.

Bazı Muhafazakar milletvekilleri bile Liberal Demokratların bu seçmenlere hitap etmesinden endişe duyduklarını kabul ediyor.

Steve Baker, “Dünyanın işine yaradığı, Avrupa Birliği’nde olmaktan mutlu olan, çünkü onlar için işe yarayan geleneksel ılımlı Muhafazakarlar, evet, onları Liberal Demokratlardan geri getirme konusunda endişeliyim” dedi. bakan, hükümet ve Windsor ve Maidenhead yakınlarındaki Wycombe’u temsil eden yasama organı.

Demografi de oyunda, genç seçmenler İşçi Partisi’nin kalesi olan Londra’yı yüksek emlak fiyatları nedeniyle terk ediyor.

Ancak yerel sorunlar da önemlidir. 1896’da kurulan Maidenhead Golf Kulübü, Muhafazakarların kontrolündeki topluluğun, kulübün kiraladığı 132 dönümlük arazi üzerine yaklaşık 1.800 ev inşa etme planlarına izin vermesinden memnun değil – bu da kulübü evsiz bırakmakla tehdit ediyor.

Eski bir kulüp saymanı ve uzun süredir Muhafazakar seçmen olan Merv Foulds, Seçim Günü karısına sandık başına kadar eşlik etmemeye karar verdiğini söyleyerek, “Yapsaydım, Tory’ye oy vermezdim” dedi.

Sunak, hem yerel hem de ulusal düzeyde Muhafazakarların güvenilmez olarak görüldüğünü, ancak Sunak’ın ikna edici olduğunu henüz kanıtlayamadığını söyledi.

Bir muhasebeci olan Bay Foulds, “Bazen konuştuğunda, üzerinize yıkılmış gibi hissediyorsunuz” dedi. “En azından Boris’in sizinle konuştuğu hissine kapıldınız – belki saçma sapan konuşsa ve belki de arka dişlerinin arasından yalan söylemiş olsa bile.”

Windsor ve Maidenhead’in daha az varlıklı bir ilçesi olan Woodlands Park’ta bir temizlikçi olan Barbara Hatfield, son seçimlerde birden fazla partiye oy verdiğini, ancak artan gıda fiyatlarından endişe duyduğunu ve şehir merkezindeki gelişmelere kızdığını söyledi.

İnşaatı devam eden şehir için “Maidenhead berbat, Beyrut’a benziyor” diyen Elif, genel seçimlerde nasıl oy kullanacağından emin olmadığını da sözlerine ekledi.

Bir diğer ilgisiz seçmen, Bay Blundell’in yerel kiliselerde çalışan ve aynı zamanda Oxford Piskoposluğu’nda müritlik ve sosyal adalet müdürü olan annesi Tina Molyneux. Oğlunun neden galip geldiğine dair kendi teorisi var.

“Herkes ‘Değişim olmalı’ gibiydi” dedi. “Gençlikle ve yeni bir yaklaşımla ilgisi vardı.”

Rahip Molyneux, daha önce, hala saygı duyduğu ancak Muhafazakarlar “sağa gittiği” için genel seçimlerde onu desteklemeyeceği May’e oy verdiğini söyledi.