Eski şampiyonlardan LGS’ye gireceklere tavsiyeler

Sezai55

New member
“Stres altında olmayın, derin bir nefes alın ve soruları çözmeye başlayın…”

Liselere Geçiş İmtihanı (LGS) bu pazar günü yapılacak.

İmtihana sayılı günler kala eski LGS şampiyonlarından imtihana gireceklere değerli ipuçları verdi.

Hürriyet gazetesine konuşan 2020 LGS Şampiyonu İrem Dönmez, soruyu süratli ve gerçek anlamanın vakit kazandırdığını bunun da motivasyonu artırdığını söylemiş oldu.

Dönmez, “Sınav esnasında her dakika yüzde yüz odaklanamayabilirsiniz, olağan ki dikkatinizin dağıldığı anlar olacak. Ben şahsen bu biçimde durumlarda 10-15 saniye mola verip, nefes alıp imtihana devam ettim ve hayli yararını gördüm” diye konuştu.

“GEÇMİŞ YILLARIN SORULARINI ÇÖZÜN”

Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi olan 2019 LGS Şampiyonu Ahmet Öner ise geçmiş senelerdaki soruları çözme tavsiyesinde bulundu:

“Ben son bir hafta Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı soruları çözmüştüm. İmtihana giriyormuşçasına bir disiplinle, geçmiş senelerda çıkan soruları çözmek son etapta yapılacak en verimli çalışmalardan biri. Husus yinelarını da aksatmadım zira ‘hiç bir şey yapmazsam bildiğimi unuturum üzere bir pay kapılmak’ istemedim.”

“SINAV BAŞLAMADAN DERİN BİR NEFES ALIN”

İstanbul Erkek Lisesi’nde okuyan 2020 şampiyonu Sude Yılmaz “Kulağa klişe geldiğinin farkındayım ancak imtihana girecek öğrenciler sahiden gerilim olmasınlar” dedi. Son haftayı denemelere ve sözel dersleri yenidena ayırma önerisi yapan Sude Yılmaz, şunları söylemiş oldu:

“Olacakları söylüyorum; imtihan kağıdı dağıtılmaya başladığı an büyük bir heyecan duyacaksınız, işte o an sakin kalın, derin bir nefes alın ve soruları çözmeye başlayın. daha sonra vakit su üzere akıp geçer.”

“KİTAPÇIKLARI SIRAYLA BİTİRİN”

2020 LGS Şampiyonu, Erciyes Anadolu İmam Hatip Lisesi-Kayseri öğrencisi Ahmet Faruk Yurdakul ise şu tavsiyelerde bulundu:

“Kitapçığı açtığınızda bildiğiniz yerden soru geldiğini görmek motivasyonu epeyce arttırıyor. Ayrıyeten biliyorsunuz ki kitapçığı açtığınızda karşınıza çıkan birinci ders olan Türkçe fazlaca vakit alıyor. Türkçe’den başlayıp sırayla gitmek vakit denetimi açısından faydalı olur. Bir o dersten, bir o dersten çözmek ortalardaki soruları gözden kaçırmanıza sebep olabilir.”

“SON GÜNÜ SAKİN VE HUZURLU GEÇİRİN”

Galatasaray Lisesi’nde tahsil goren 2020 şampiyonu İlayda Çavdar ise son gününü dinlenerek geçirdiğini söylemiş oldu. LGS’ye gireceklere de bu tarafta teklifte bulunan başarılı öğrenci, şu biçimde konuştu:

“Ben LGS’ye bir gün kala birkaç motivasyon görüntüsü izledim, arkadaşlarımla manzaralı konuştum, boyama yaptım, balkonda oturup dinlendim. özetlemek gerekirsesı sakin ve huzurlu bir gün geçirdim. Ayrıyeten gerekli tüm doküman ve evrakları denetim ettim. Akşam ise 21.30 civarında yattım ve şanslıyım ki çabucak uyuyabildim. Size de buna benzeri bir gün geçirmenizi tavsiye ederim.”