Eraslan Okulu’ndan 6 gelişim alanında çift lisanlı eğitim

Sezai55

New member
Küreselleşmenin hızlanmasıyla bir arada dünya çapındaki irtibat pürüzlerinin ortadan kalkması için iki lisan bilmenin değeri artıyor. Çift lisanlı bireyler, hem mesleksel hem eğitim birebir vakitte toplumsal hayatında tek lisan bilenlere kıyasla daha fazla avantaja sahip oluyor.

Custom Writing tarafınca yayımlanan bilgiler, yöneticilerin %88’inin işe alım yaparken tek bilen bireyler yerine çift bilenleri tercih ettiğine işaret ederken, erken yaşta lisan öğrenmenin eğitim hayatı üstündeki olumlu tesirlerine de dikkat çekiyor. Araştırmaya nazaran, okul öncesinde yabancı lisan öğrenen çocukların %54’ü sözleri ses yerine manalarına nazaran ayırt etmeye başlıyor ve çift lisan bilen öğrenciler matematik üzere analitik alanlarda %12,5 daha âlâ performans gösteriyor.

İkinci bir lisan öğrenme yaşı 6-7 yaşlarında tepeye ulaşırken, ebeveynler de çocukları için çift lisanlı eğitim veren kurumları tercih ediyor. Anaokulundan üniversiteye kadar uygulama temelli çift lisanlı eğitim veren İzmir merkezli Eraslan Okulu, 25 yıllık tecrübesiyle öğrencilerinin geleceğine küçük yaşta yatırım yapılmasına imkan tanıyor.

İki lisanlı yetişen ve farklı lisanları tıpkı düzeyde pratiğe dökebilen çocukların dikkat müddetlerinin daha uzun olduğunun altını çizen Eraslan Okulu Eğitimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Işık Canbaz, mevzuyu şu sözlerle kıymetlendirdi:

“Dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla bir arada iş dünyası başta olmak üzere, bilim ve akademinin de ortasında olduğu, gelişme kaydeden biroldukça alan süratle globalleşiyor. Eraslan Okulu olarak çeşitli başarılara imza atmış akademisyenlerle bir arada geliştirdiğimiz çift lisanlı eğitim programımız Bilingual Learners ile çocukların anaokulundan başlayarak İngilizce öğrenmelerini sağlıyor ve ana lisanı düzeyinde kullanabilmelerine kapı aralıyoruz. Bu sayede hem öğrencilerimizi erken yaşta geleceğe hazırlıyor, birebir vakitte ülkemizde nitelikli eğitim modelini yaygınlaştırıyoruz.”

ANAOKULU ÖĞRENCİLERİN %90’I EĞİTİMİNİ BİREBİR KURUMDA DEVAM EDİYOR

Geliştirdikleri programla birlikte öğrencilerine 4 yaş prestijiyle iki lisanda düşünebilme ve kendini söz edebilme yeteneği kazandırdıklarını belirten Parıltı Canbaz, çift lisanlı eğitimin faydalarına şu sözlerle değindi: “Bilingual Learners isimli programımızla öğrencilerimiz bilişsel yeteneklerini geliştirmenin yanı sıra, süratli sorun çözebilen, yanlışsız karar verebilen, diledikleri lisanda irtibat kurabilen ve grup çalışmalarında faal rol alabilen bireylere dönüşüyor. Çift lisanda eğitim almanın bu avantajlarını keşfeden ebeveynler ise çocuklarının hem eğitim tıpkı vakitte iş hayatını garanti altına almak için anaokulu ve ilkokul kayıtlarımızı kısa müddette dolduruyor. Anaokuluna kurumumuzda başlayan öğrencilerimizin %90’ını da ilkokul eğitimine bizimle devam ediyor. Biz de alanında ehil öğretmenlerimizle bir arada tasarladığımız modelle her bir öğrencimize has farklılaştırılmış eğitim programımızı tıpkı zamandarslerde birebir vakitte molalarda uygulayarak çift dilliliği hayat biçimi haline getiriyoruz.”

Nur Canbaz

ÖĞRETMENLER ÖĞRENCİLERE GÜN UZUNLUĞU EŞLİK EDİYOR

Eraslan Bilingual Anaokulu’nda öğrencilerinin örgün eğitimlerine devam ederken hem Türkçe tıpkı vakitte İngilizce konuşan öğretmenlerinin gün uzunluğu onlara eşlik ettiğini aktaran Parıltı Canbaz, “Eğitimin birinci etabında öğrencilerimizin tercih ettikleri lisanda kendilerini en yeterli biçimde tabir etmeleri sağlanırken, ilerleyen süreçlerde de çift lisanlı öğretmenlerimizle İngilizce, sınıf öğretmenleri ile de Türkçe bağlantı kuruyorlar. Derslerde yer alan istasyon çalışmaları, ferdî ve takım projelerinin her etabında da iki lisan kullanıyorlar. Bu sayede öğrencilerimiz hem yaratıcılıklarını geliştiriyor tıpkı vakitte İngilizceyi ana lisan düzeyinde kullanabilir seviyeye erişiyor. İlkokul düzeyinde de farklı modüllere nazaran ders alan öğrencilerimiz, disiplinlerarası proje çalışmalarını, seyahatleri, tiyatro oyunlarını, muhakkak gün ve hafta etkinliklerini hem ana lisanlarında tıpkı vakitte İngilizce olarak bütünsel biçimde kavrayabiliyor. Ortaokulda içerik ve lisan bazlı eğitim manasına gelen CLIL modeliyle ana lisanda öğrendiklerini, her iki lisanda de ölçmeye başlarken, lisede ise üniversiteye başlangıç derslerini alma fırsatı buluyor” tabirlerini kullandı.

6 FARKLI GELİŞİM ALANINDA UYGULAMA TEMELLİ LİSAN EĞİTİMİ

Küçük yaşlarındaki öğrencilerinin yabancı lisan öğrenirken birinci etapta utangaç davrandıklarını söyleyen Eraslan Okulu Eğitimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Işık Canbaz, öğrencilerinin öğretmenleriyle kısa müddette itimat temelli bir bağ kurmalarını sağladıklarını belirterek kelamlarına şunları ekledi:

“Öğrencilerimizin öğrenme sürecine daha kısa müddette adapte olabilmeleri için onların ilgi alanlarını tespit ederek bu alanları uygun gereçler, oyun ve oyuncaklarla dikkat cazip hale getiriyoruz. Akabinde ise öğrencilerin yabancı lisanla etkileşimini artırıyoruz. Öğrencilerin gereksinim duyduğu 6 farklı gelişim alanının her birinde onları destekleyerek çift lisanla yaşamalarına imkan tanımanın yanı sıra velilerimizle çocuklarını konutta de destekleyebilecekleri formüller yahut kullanabilecekleri platformlar hakkında iş birliği kuruyoruz. Öğretmen-öğrenci-veli içinde kurduğumuz bu bağ ile öğrencilerimizin hem okulda birebir vakitte okul haricinde çift lisanlı bir yaşantıya sahip olmalarını hedefliyoruz.

GLOBALDEN GELEN ÖĞRENCİLERE DE EĞİTİM VERİYORLAR

Velilerin okullarını ziyaret etmelerindeki sebeplerinin birinci sırasında uygulama temelli çift lisanlı eğitim modellerinin yer aldığının altını çizen Işık Canbaz, “Aday velilerimizin neredeyse tamamı kayıt görüşmelerinde okulumuzun ismini çift lisanlı eğitim programıyla duyduklarını, lisan eğitiminin küçük yaşlarla başlamasının onlar için hem merak kaynağı tıpkı vakitte kurumumuzu tercih etmelerinde değerli bir etken olduğunu belirtiyor. Sadece Türkiye’den değil, İspanya, Tayvan, Çin, Rusya, Azerbaycan, Özbekistan, İran ve Pakistan üzere ülkelerden gelen öğrencilerimizi de okulumuzun çift lisanlı atmosferinde buluşturabiliyoruz” dedi.