Boğaziçi ve Marmara üniversitelerine rektör ataması

Sezai55

New member
Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Boğaziçi ve Marmara üniversitelerine yaptığı rektör atamalarına ait kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna bakılırsa, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, Marmara Üniversitesi Rektörlüğüne ise Prof. Dr. Mustafa Kurt atandı.

Kelam konusu atamalar, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13’üncü ve 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci, 3’üncü ve 7’nci unsurları yeterince gerçekleştirildi.

PROF. DR. MEHMET NACİ İNCİ KİMDİR?

Prof. Dr. Naci İnci, 1987’de Marmara Üniversitesi’nden fizik kısmında lisans derecesini, 1992’de ise fiber optik sensörler alanında İngiltere’deki Heriot-Watt Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı.

Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Kısmı’nda 1993-1994 yılları içinde optik haberleşme alanında doktora daha sonrası çalışmalar yapan İnci, 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Kısmı’nda yardımcı doçent, 1996’da ise doçent oldu.

İnci, 1998-1999 senelerında fiber optik sensörlerin endüstriyel uygulamaları üzerine Japonya’da Gunma Üniversitesi’nde konuk araştırmacı olarak çalışırken, 1999–2005 yılları içinde Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesinde öğretim üyeliği yaptı, üniversitenin temel ve araştırma laboratuvarları ile öbür lisans ve lisansüstü programlarının kurulmasında vazife aldı.

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’ne 2005 profesör olan ve 2014–2018 periyodunda kısım başkanlığı yapan İnci, Almanya’daki Stuttgart Üniversitesi, Japonya’daki Gunma Üniversitesi, Norveç Teknik Üniversitesi ile İngiltere’deki Heriot-Watt Üniversitesinde konuk profesör olarak bulundu.

Fiber optik, nano partiküller ve uygulamalarının fiziği, optik sensörler, kuantum optiği, kuantum bilişimi, kuantum kriptografisi mevzuları üzerine çalışan ve araştırmalar yürüten İnci’nin üniversite-sanayi bağlarının geliştirilmesine yönelik katkıları kapsamında ise iki milletlerarası patenti bulunuyor.

PROF. DR. MUSTAFA KURT KİMDİR?

Lisans eğitimini 1981 -1985 yılları içinde, Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nde tamamladı.

Yüksek Lisansını bir daha Marmara Üniversitesi’nin Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi’nde 1985-1987 yılları içinde yaptı. Doktora eğitimini de Marmara Üniversitesi’nde 1987 -1993 yılları içinde tamamladı.

Prof. Dr. Mustafa Kurt, 2018’den bu yana Marmara Üniversitesi’nde Rektör yardımcı ve 2019’dan beri de İrtibat Fakültesi Dekan Vekili olarak vazife almaktaydı.