Berlusconi, Zelensky ile ilgili sözleri nedeniyle AB’de saldırıya uğradı

Sezai55

New member
manfred weberAvrupa Halk Partisi Grup Başkanı, Sosyalist ve Demokratlardan meslektaşının sözlerini alkışlayarak, Pedro Marquesaykırı silvio berlusconi. “Berlusconi’nin haklı olduğunu duymak inanılmazdı. Putin Sorumluluklarından dolayı Ukrayna’yı suçluyor ve bu savaştan Ukrayna’yı sorumlu tutuyor” dedi Marques, Avrupa Parlamentosunda diğerlerinin yanı sıra Forza Italia’nın da parçası olduğu parti olan Eurochamber’deki EPP’nin bir numaralı üyesinden alkış almadan önce. Alkış, Bay Weber, bunu önemli buluyorum” diye ekledi Sosyalist lider.

Dün EPP, geçen Pazar günü sandık merkezinin dışında söylenen Rusya yanlısı sözlerden uzaklaşarak mavi liderden uzaklaştı: “Zelenskiy ile görüşeyim mi? Başbakan olsaydım asla gitmezdim çünkü tanık oluyoruz. ülkesinin mahvolmasına ve askerlerinin ve sivillerinin katledilmesine. Donbass’ın iki özerk cumhuriyetine saldırmayı bırakması onun için yeterliydi ve bu olmayacaktı, bu yüzden bu beyefendinin davranışını çok, çok olumsuz değerlendiriyorum”. Siyasi bir fırtınayı başlatan sözler. Ve şimdi de Ukrayna cumhurbaşkanına yönelik saldırıları “kesinlikle” reddeden Berlusconi’nin Avrupalı popüler müttefikleri tarafından AB’de kınanıyor.

“Ukraynalıları desteklemekteki birliğimiz, Rus saldırganlığına karşı en büyük güçlerimizden biri olduğunu kanıtladı. EPP saflarından birinin şimdi işleri tersine çevirmeye çalışması bu parlamento için bu kadar endişe verici olmasının nedeni budur. S&D grubu başkan yardımcısı, işgalden bir yıl sonra Avrupa Parlamentosu genel kurulunda Ukrayna üzerine yapılan tartışmada, Bay Berlusconi’nin Putin’in sorumlulukları için özür dilemesi ve bu savaş için Ukrayna’yı suçlamasını dinlemek şok ediciydi. Alkışlarınız Weber – Popülerlerin liderine hitap ederek ekledi – bu önemli, ancak bu konuda da açık olmama izin verin. Az önce Ukraynalılar için Avrupalı yaşam tarzını savunmamız gerektiğini söylediniz. İyi. Sayın Berlusconi’ye karşı partiniz hakkında ne gibi somut adımlar atacaksınız Sayın Weber?” diye sordu. “Putin’i ve onun savaşını destekleyenlere burada, hepimizle birlikte yaptırımlar uygulamalı. Hangi somut adımları atacaksınız? Putin’in saldırganlığına karşı birlik olmamız için siyasi ailenizde Berlusconi’ye karşı ne tür yaptırımlar uyguluyorsunuz?

“Zelensky, Eurochamber’e yaptığı konuşmada ‘Avrupalı yaşam tarzı’ ifadesini 20’den fazla kez kullandı: Sosyalistler ve Yeşiller, EPP’nin Avrupa yaşam tarzı komiserliği portföyünün kurulmasına karşı mücadele ettikleri zamanı hatırlamak isterim. Popüler Weber’in başkanı, Meclis’teki tartışma sırasında Başkan Zelensky’nin sloganı haline gelen ve şiddetle arzu edilen bir şey olduğunu söylüyor – Roberta Mestola Kiev’e ilk giden oydu ve Ursula von der LeyenParis ve Berlin henüz dengeyi bozmamışken Kiev’e adaylık yolunu vaat etti, bu bir liderlik sınavıydı”.

İtalya Dışişleri Bakanı, Antonio TajaniFI liderini savunuyor: “Putin’i asla savunmadı.
Bir barış adamı olan Berlusconi, diplomatik bir yol izleme fikrini ortaya koydu, ancak İtalya’nın ve Forza Italia’nın konumu, ki bu öğleden sonra Parlamento’da söylüyorum, hiç değişmedi”.