Bakan Özer’den yüz yüze eğitim ve PCR testi açıklaması

Sezai55

New member
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Öğretmen ve öğrenciler, PCR testi yaptırdıktan daha sonra 6-7 saat bekliyorlar. Bu müddette negatif test kararınu almadan okula dönmeyecekler.” dedi.

Bakan Özer, Ülke TV’de canlı yayınlanan Genç Vizyon programında soruları yanıtladı, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Haziranda yapılacak Liselere Geçiş Sisteminde (LGS) bir değişiklik olup olmayacağı sorusu üzerine Özer, LGS’nin bir sıralama imtihanı olduğunu, beklenmedik, altyapısı hazırlanmamış yeniliklerle vatandaş ve öğrencilerin huzursuz edilmeyeceğini daha evvel söylemiş olduklerini anımsattı.

Özer, “5 Haziran’da yapılacak LGS’de 2021 yılına göre hiç bir değişiklik olmayacak. Hem soru birebir vakitte mühletle ilgili değişiklik yok” dedi.

“YÜZ YÜZE EĞİTİME HİÇBİR SINIFTA ORTA VERİLMEYECEK”

Bakan Özer’e, Covid-19 kuşkusu ile test yaptıran öğretmen ve öğrencinin test kararı çıkana kadar okula gidip gitmeyeceğine yönelik soru yönetildi.

Özer, soru üzerine, “Sağlık Bakanlığı yeni kararlar deklare etti. Olay sayısı 2 de olsa, 3 de olsa yüz yüze eğitime hiç bir sınıfta orta verilmeyecek. Testi müspet çıkan öğretmen ve öğrencilerimiz kendilerini izole edecekler ve 7 gün daha sonra okula geri dönecekler. 5 gün daha sonra rastgele bir semptom da göstermiyorsa testi negatif çıkması durumunda okula dönecekler. Öğretmen ve öğrenciler, PCR testi yaptırdıktan daha sonra 6-7 saat bekliyorlar. Bu müddette negatif test kararınu almadan okula dönmeyecekler. Onun sonucunı net olarak koymamız lazım” diye konuştu.

Bir buçuk yıl ortadan daha sonra 6 Eylül’de yüz yüze eğitime başlamanın alınan en değerli kararlardan biri olduğunu belirten Özer, “Salgından en çok etkilenen eğitim oldu. En güçlü dijital platformları kullansanız bile yüz yüze eğitimin yerini hiç bir şey alamaz. Bunu tüm toplum gördü.” dedi.

Öğretmenlerin yüz yüze eğitimde büyük emek verdiklerini belirten Özer, aşılanma oranlarının da Türkiye ortalanmasının fazlaca üzerinde olduğunu kelamlarına ekledi.