Bakan Özer: Lise ve üniversite mezunlarına istihdam garantili eğitim programı başlatıyoruz

Sezai55

New member
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı yazılı açıklamasında mesleksel eğitim merkezleri aracılığıyla lise ve üniversite mezunlarına yönelik yürütülecek istihdam garantili yeni mesleksel eğitim programına ait bilgileri paylaştı.

Özer, lise ve üzerinde bir eğitime sahip olanların, istemeleri durumunda, istihdam garantili biçimde mesleksel eğitim tamamlama programlarından yararlanmasını sağlamanın bu merkezlerin amaçları içinde olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Bu ay prestijiyle lise ve üniversite mezunu gençlerin istedikleri bir alandaki mesleksel eğitim merkezi programını 6-8 ay üzere kısa müddette tamamlama ve istihdam garantili iş gücü piyasasına geçme imkanı getiren programı başlatıyoruz. Buradaki çıkış noktamız şu; rastgele bir alanda mesela kaynakçılık alanında eleman bulmayla ilgili önemli bir gereksinim kelam mevzusuysa, bu alanla ilgili tüm işletmelerle bir ortaya gelip o eleman gereksinimini, mesleksel eğitim merkezlerinden mezuniyeti 4 yıl beklemeden kısa müddette karşılamak için 6 yahut 8 aylık bir eğitim tamamlama programı düzenlemek. Buraya lise, üniversite mezunlarından iştiraki, eğitimin büsbütün eleman gereksinimini karşılamak isteyen bölümler tarafınca verilmesini ve başarılı olanların 6 ay daha sonra, mezun oldukları vakit da istihdamını sağlamak. Bu programı, bu aydan itibaren artık yavaş yavaş tüm Türkiye’de yaygın bir biçimde hizmete açacağız.”

“BAŞARILI OLANLAR DALDA İSTİHDAM EDİLECEK”

Mesleksel eğitim merkezlerine direkt gidilerek kayıt yaptırılabileceğini belirten Özer, “Mesleki eğitim merkezi tamamlama programları, istihdam garantili olacağı için ilgili kentlerde sürecin başlatılması, ilan edilmesi ve o ilana müracaatlar alınarak süreç idame ettirilecek. Tamamlama programında lise ya da üniversite mezunları olacağı için kültür derslerinin alınması gerekmeyecek, büsbütün iş başı eğitiminde ve bölümle birlikte oluşturacağınız müfredat kapsamında uygulama yapılacak. Başarılı olanlar da talep eden kesim tarafınca istihdam edilecek” dedi.

“İŞVEREN ÜZERİNDEKİ MADDİ YÜK KALDIRILDI”

3308 sayılı Mesleksel Eğitim Kanunu’nda 25 Aralık 2021’de yapılan değişiklikle mesleksel eğitim merkezine devam eden öğrencilere ait kıymetli bir düzenleme yapıldığını hatırlatan Bakan Özer, patron üstündeki maddi yükün kaldırılarak hayli cazip bir düzenek oluşturulduğunu vurguladı. Özer, daha evvel bu merkezlere devam eden öğrencilerin 4 yıl boyunca aldığı taban fiyatın yüzde 30’unun patron tarafınca karşılandığını, bir kısmının ise devlet tarafınca sübvanse edildiğini, yeni düzenlemeyle ise üçte birlik fiyatın tamamının devlet tarafınca karşılanmaya başlandığını kaydetti.

“ÖĞRENCİ SAYISI BİR AYDA YÜZDE 76 ARTTI”

Bu merkezlere devam edenler içinde başarılı olanların 3’üncü yılın sonunda ‘kalfa’ ve son sınıfta 1 yıl eğitim aldıktan daha sonra başarılı olanların da ‘usta’ olduğunu belirten Bakan Özer, yeni düzenlemeyle kalfalara ödenen ölçünün taban fiyatın yüzde 30’undan yüzde 50’ye çıkarıldığını söylemiş oldu. Özer, 10 yıl ve üzerinde ‘usta’ olarak çalışan ve SGK kayıtlarında bunu belgeleyenlerin rastgele bir eğitim almadan direkt ‘usta öğretici’ olma imtihanına girebilmelerinin sağlandığını kaydederek, şu biçimde devam etti:

“ötürüsıyla bir taraftan mesleksel eğitim merkezi öğrencilerinin yer alabilecekleri işletmenin sayısını artırmaya çalıştık. Bu 3 düzenleme yapıldıktan daha sonra gördük ki 1 ay üzere kısa bir müddetde, öğrenci sayısında inanılmaz bir artış var. Bilhassa küçük ve orta ölçekli işletmeler ve öğrenciler açısından epey cazip bir model. Mesleksel eğitim merkezlerinde yaş hududu olmaması fazlaca büyük bir avantaj. Her yaştan öğrencinin her yaştan vatandaşımızın öğrenci olabileceği bir düzenek. Kanun değişikliğindilk evvel bu merkezlerdeki öğrenci sayısı 159 bindi, şu anda 280 bine çıktı. Bir ay üzere kısa müddette, öğrenci sayısı yüzde 76 oranında arttı.”

“2022 AMACI 1 MİLYON KİŞİYİ MERKEZLE TANIŞTIRMAK”

Bakan Özer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘2022 yılında 1 milyon vatandaşı mesleksel eğitim merkezleri ile tanıştırma’ maksadı koyduğunu hatırlatarak “Şu anda sistem epeyce başarılı biçimde ilerliyor. Bakanlık olarak birinci maksadımız 1 milyona yakın vatandaşı mesleksel eğitim merkezleriyle eşleştirebilmek. Nitekim bu potansiyel var. Türkiye’de mesleksel eğitimdeki bu dönüşümden en çok olumlu etkilenecek olan bölümler de küçük ve orta ölçekli işletmeler olacak. bu biçimdece çırak, usta, kalfa bulamamaktan şikayetçi olan iş gücü piyasasındaki bu mazeret, büsbütün ortadan kalkmış olacak” dedi.

Genç işsizlik oranını düşürebilmenin ehemmiyetine vurgu yapan Bakan Özer, “2021 yılı sonunda yürürlüğe giren düzenleme, bu manada tarihi bir kırılma noktasına işaret ediyor. Artık mesleksel eğitim merkezi, büsbütün iş gücü piyasasının talep ettiği insan kaynağını yetiştirmek için ve patrona de hiçbir maddi yük olmadan yalnızca eğitime katkısını, süreçlere katkısını dahil ederek bu sorunu kökünden çözmüş olacak” dedi.