AÖL imtihanları ne vakit, saat kaçta ve online mı yapılacak? (2022-23 MEB AÖL 1. periyot imtihan tarihleri)

Sezai55

New member
AÖL 1. periyot imtihanlarının bugün başlamasıyla birlikte, imtihanın online olup olmayacağı ve ne vakte kadar süreceği sorgulanmaya başladı. Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca yayımlanan AÖL imtihan takvimi daha sonrasında, 1. devir imtihanlarının nasıl uygulanacağı belirli oldu.

AÖL İMTİHANI SAAT KAÇTA?

Açıköğretim Kurumları 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı 1. Devir İmtihanları için online (çevrim içi) imtihan sistemi 09.12.2022 (saat 09.30’dan) – 20.12.2022 (saat 23.59’a kadar) tarihleri içinde açılacaktır.

AÖL 1. DEVİR İMTİHANLARININ UYGULANMASI

Öğrenciler, T.C. kimlik numara ve şifreleri ile AÖK Bilgi İdare Sistemine giriş yaparak online (çevrim içi) imtihan uygulamasına katılacaklar.

Ceza ve infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlü adaylar için 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı 1. Devir İmtihanları için online (çevrim içi) imtihan sistemi 25.11.2022 (saat 09.30’dan) – 20.12.2022 (saat 23.59’a kadar) tarihleri içinde açılacak.

Online (çevrim içi) imtihan uygulaması, oldukcatan seçmeli 4 (dört) seçenekli ve her bir ders için farklı olmak üzere 20 sorudan oluşacak testler hâlinde gerçekleştirilecektir. İmtihanda her bir dersin testi için 25 dk. müddet uygulanacaktır.

Öğrenciler, imtihan mühleti ortasında kendilerine atanan derslerden imtihana katılabilecekler ve atanan derslerden istedikleri dersi seçerek imtihanı başlatıp bitirebileceklerdir.

Online (çevrim içi) imtihan uygulaması yurt içi ve yurt haricinde, Türkiye saatine göre birebir gün ve saatte başlayıp, birebir gün ve saatte bitmiş oldurilecek.

Seçilen derse ilişkin imtihan, “Sınava Başla” butonu ile başlatıldıktan daha sonra, soru sayfasında “Kaydet ve İlerle” butonu ve kalan süreyi gösteren sayaç olacak, son soruda ise “Kaydet ve İlerle” butonu yerine “Sınavı Bitir” butonu olacaktır.

Öğrenciler, yanıt verdikleri soruya geri dönüş yapamayacaklardır.

AÖL MEZUNİYET ŞARTLARI

MEB, AÖL öğrencilerinin mezun olması için kimi koşullar sunuyor;

-18 yaşını doldurmayan adaylar en az 8, 18 yaşını dolduran şahıslar için ise en az 5 periyot ders almak zorunda,

-Kazanılan toplam kredinin 170 olması,

-Müfredat tarafınca belirlenen ortak derslerin muvaffakiyetle tamamlanması,

-Dil ve Anlatım dersinden başarılı olunması,

-En az 1 devir açık öğretim imtihanına girilmesi.

AÖL ONLİNE İMTİHAN GİRİŞ EKRANI