Allianz Motto Hareket tüm çocukları harekete çağırıyor

mffg09

New member
Allianz Türkiye’nin, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) ve Koruncuk Vakfı iş birliğiyle 2018 yılından bu yana devam eden kurumsal toplumsal sorumluluk programı Allianz Motto Hareket, birbirinden eğlenceli idman görüntüleriyle bu yaz çocukları hem mental olarak birebir vakitte bedenen daha güzel hissettirmek için YouTube’da olacak. 25 Haziran’dan itibaren hem Allianz Türkiye’nin tıpkı vakitte iş birliği yapılan STK’ların YouTube kanallarında, yaz boyunca her Cuma yeni bir kısımla açık kaynak olarak yayımlanacak görüntü serisiyle, Türkiye’nin dört bir yanından daha fazla çocuğun spor ve sağlıklı ömür külçeşidini benimsemesi amaçlanıyor.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Vücut Eğitimi ve Spor Kısmı akademisyenlerinden Prof. Dr. Mustafa Levent İnce öncülüğündeki uzman takımın danışmanlığında hazırlanan görüntüler; “Allianz Motto Hareket ile Isınma ve Soğuma”, “Eğlenceli Oyunlar”, “Hedef Koyma ve Ölçme”, “Kardiyo ve Ritim”, “Kas Kuvveti”, “Esneklik”, “Çeviklik”, “Denge” ve “Nesne Kontrolü” olmak üzere toplam 9 temadan oluşuyor. Farklı oyun ve spor kısımlarıyla zenginleştirilmiş görüntüler, kapalı alan ve açık alanda gerçekleştirilebilecek fizikî aktiviteleri içeriyor.

Üç yıl ortasında 21 vilayetten 3 bin çocuğa ulaştık; amacımız tüm Türkiye”

Allianz Türkiye Kurumsal Bağlantı, Kurumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Küme Lideri Berna Özdemir programla ilgili olarak “TEGV, EÇEV ve Koruncuk Vakfı iş birliğiyle 2018 yılında başlatmış olduğumız programımızla 3 sene içerisinde 21 vilayetten 3 bin çocuğa eğitim verdik. Paydaşlarımızın ve amaç kitlemiz olan gelecek kuşakların görüşlerini alarak tasarladığımız Allianz Motto Hareket ile daha fazla çocuğun hem fizikî birebir vakitte mental gelişmenine katkı sağlamayı hedefliyoruz. ODTÜ Vücut Eğitimi ve Spor Kısmı iş birliğiyle hazırlanan görüntü serimiz yardımıyla STK’lar bünyesinde verdiğimiz eğitimleri açık kaynak olarak tüm Türkiye’nin kullanmasına sunuyoruz. Daha fazla çocuğun ömrüne paha katacak olmaktan memnunluk duyuyoruz.’’ dedi.

Eğitimler pandemi devrinde dijital mecralara taşındı

Allianz Motto Hareket programı 2018-2020 senelerı içinde, iş birliği yapılan üç sivil toplum kuruluşunun yerleşkelerinde istekli eğitmenler aracılığıyla uygulanmıştı. Pandemi devrinde dijital sınıf ortamına uygun olarak bir daha yazılan eğitim içeriğiyle uzaktan eğitime adapte edilen Allianz Motto Hareket, TEGV ve EÇEV’in dijital platformlarında uygulanmaya devam ediyor. İnternet erişimi olmayan çocuklar uygulamalara TEGV MESKENDE mecmuası aracılığıyla ulaştırılan Allianz Motto Hareket kartlarıyla katılıyor. Tüm yaz boyunca her Cuma YouTube üzerinden açık kaynak olarak yayımlanacak görüntülerle ise tüm çocuklar harekete davet ediliyor.

10 temel hareket marifetinde gelişim

Programın çocukların ömrüne kattığı pahası ve toplumsal etkiyi ölçümlemek için ODTÜ Vücut Eğitimi ve Spor Kısmı akademisyenlerinden Prof. Dr. Mustafa Levent İnce, Dr. Koray Kılıç ve Serap Sarıkaya tarafınca yürütülen kapsamlı bir rapor hazırlandı. Rapora göre; uygulama sürecinde, istekli eğitmenler, yöneticiler ve velilerden, iştirak memnuniyeti, öğrenme ve uygulamaların yaşama transferiyle ilgili toplanan bilgiler ışığında, çocukların 10 temel hareket hünerinin tamamında, istatistiksel olarak manalı gelişim gösterdiği görüldü. Çocuklardan ve velilerden edinilen bilgilere de yer verilen rapor; çocukların programda deneyimledikleri fizikî etkinlikler ve oyunların yanı sıra yeni meraklar edinme, etrafındaki akran ve yetişkinlerle paylaşımda bulunma üzere özellikler kazandığını, kazanılan bu edinimleri günlük ömürlerine da aktardığını gösterdi.

Hibya Haber Ajansı