Açık Öğretim Lisesi imtihanları ne vakit? (AÖL imtihanları başladı mı?)

Sezai55

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 2020-2021 eğitim öğretim yılı Açık Lise 3. devir imtihanları, 3 Temmuz saat 09.30′ dan 7 Temmuz saat 23.59′a kadar online olarak yapılacak.

ÇEVRİMİÇİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK İMTİHANLAR HAKKINDA

İmtihan öncesinde imtihan sistemine erişim için kullanılan tarayıcı penceresi haricinde tüm uygulamalar kapatılacak, imtihan sırasında imtihan sisteminin erişildiği tarayıcı penceresi haricinde rastgele bir pencereye geçiş yapılmayacak.

Ayrıyeten art planda çalışan ve internet irtibatı kullanan uygulamalar var ise bunlar da kapatılacak.

İmtihan anında öteki bir program, tarayıcı yahut sayfa açılması hâlinde öğrenciye ihtar iletisi verilecek, açılan program, tarayıcı yahut sayfanın kapatılmaması durumunda öğrencinin o derse ilişkin imtihanı iptal edilecek. Öğrencilerin cep telefonu yahut bilgisayarlarındaki bildirimleri de imtihandan evvel kapatmaları gerekiyor.

AÇIKÖĞRETİM SİSTEMİ NEDİR?

Açık Öğretim Lisesi sistemi uzaktan eğitim sistemine göre kurulmuştur. Açık Öğretim Lisesinde sınıf geçme yerine ders geçme ve kredi sistemi uygulanır.

Açık Öğretim Lisesi sınıf yerine periyot kavramı vardır. Öğrenci 8 devir sonunda mezuniyet kredisine ulaştığı takdirde mezun olur. Açık Öğretim Lisesinde sınıfta kalma, okuldan atılma yoktur. Öğrenci kayıt yenilediği takdirde mezuniyet kaidelerini tamamlanıncaya kadar okuyabilir. Açık Öğretim Lisesi Öğrencileri Örgün eğitimde okuyan öğrencilerin sahip olduğu tüm haklara sahiptirler.

Açık Öğretim Lisesini 2,5 yılda bitirme imkânınız vardır. Açık Öğretim Lisesinde Örgün eğitimde bulunan sınıfların karşılığı şöyledir;

Lise 1. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 1. ve 2. periyottur.
Lise 2. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 3. ve 4. devirdir.
Lise 3. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 5 ve 6. devirdir.
Lise 4. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 7. ve 8. periyottur.

Açık Öğretim Lisesi sisteminde öğrenci verdiği dersin kredisini kazanır. Veremediği dersin kredisini alamaz. Yalnızca başarısız olduğu dersi tekrar eder yahut muaf olduğu takdirde onun yerine isterse seçmeli derslerden öteki bir ders alır.

Açık öğretim Lisesinde öğrencilerin alması gereken zarurî ve ortak dersler vardır. Öğrenciler her periyot ortak ve seçmeli derslerden en çok toplam 35 kredilik ders alabilirler. Bir periyotta imtihanına girilip başarısız olunan zarurî ders, izleyen devirde bir daha verilir.