2021 KYK yurt ve burs müracaatları ne vakit başlayacak? (Kredi Yurtlar Kurumu müracaat şartları)

Sezai55

New member
Üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte farklı kentlerdeki üniversitelere yerleşen öğrenciler yurtlar için araştırmalara başladı.

Bu süreçte devlet yurdunda kalmak isteyen adaylar ise KYK yurdu başvuru tarihlerinin açıklanmasını bekliyor.

KYK YURT VE BURS MÜRACAAT SÜREÇLERİ NE VAKİT BAŞLIYOR?

KYK yurt başvuruları YURTKUR resmi sitesi üzerinden duyurulacak.

Müracaatlar için YURTKUR’dan gelecek açıklama bekleniyor. KYK burs ve yurt müracaatları için kesin tarih çabucak hemen açıklanmadı.

KYK YURT VE BURS MÜRACAATLARI NEREDEN YAPILIR?

KYK yurt ve burs müracaatları başladığı zaman e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek.

E-DEVLET KYK MÜRACAAT SAYFASI

Burstan yararlanacak öğrenciler,

Ön lisans öğrencileri,

Lisans öğrencileri,

İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş imtihanı ile orta vermeden kayıt yapan öğrenciler,

Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)

ÖSYM imtihan kararında ham puan bazında belirlenen puan cinsinde birinci 100’e giren öğrenciler,

Kurum Kuruluş Kanunu gereği, İdare Konseyi tarafınca belirlenen, kıstaslara bakılırsa Amatör ulusal sportmen olan öğrenciler,
burstan yararlanabilmektedir.

Not: Bir öğrenci tıpkı anda, hem burs birebir vakitte tahsil kredisi alamaz.

Burstan yararlanamayacak olan öğrenciler,

Kurumdan burs ya da tahsil kredisi alan öğrenciler,

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 10 uncu hususuna bakılırsa burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci hususu kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,

Kurumdan daha evvel burs yahut tahsil kredisi almış olan öğrenciler,

Öğretim kurumuna kayıt tarihi prestiji ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,

Yabancı asıllı öğrenciler,

Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,

Olağan tahsil müddetinden çok ek mühlet tahsil nazarann öğrenciler,

Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında tahsil nazarann öğrenciler,

Açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri,

Gerçeğe karşıt beyanda bulunan öğrenciler,

Burs Yönetmeliği kararlarına göre burs almaya kâfi bulunmayan öğrenciler, burstan yararlanamazlar.

KYK YURT MÜRACAAT KOŞULLARI NELER?

a) Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması,

b) Öğrenci ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu kentin belediye hudutları haricinde ikamet etmesi (Sağlık Şurası raporu ile %40 ve üzerinde mahzuru olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi tahsillerini Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı’na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/veya Devlet müdafaası altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)

c) Öğrencinin, taksirli kabahatler hariç, rastgele bir hatadan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla mahpus cezası ile katılaşmış mahkûmiyeti bulunmaması,(Cezası tecil edilenler hariç)

ç) Cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihindeki ve 3713 sayılı Terörle Çaba Kanunu ile 26/9/2004 tarihindeki ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Kısmı ile Dördüncü Kısımda düzenlenen hatalardan karar altına alınmamış olması ve bu hatalardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması,

d) Öğrencinin, Kurum yahut öbür resmi kuruluşların yurtlarından “Süresiz çıkarma cezası” yahut öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması,

e) Memleketler arası öğrencilerin öğrenci dokümanı, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet müsaadesi dokümanı ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi,

f) Mecburî staj hariç minimum fiyatın üzerinde fiyatla bir işte çalışmaması,

g) Öğrencinin, toplu yerlerde yaşamaya mani olacak düzeyde akıl ve ruh hastalığı yahut bulaşıcı hastalığı olmaması gerekir.